Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları

Acil Tıp Teknisyeni olarak bildiğimiz kısa adıyla ATT bilinen personel maaşları ne kadar ? Bu meslek hakkında merak edilen bir soruyu yanıtlamış olacağız.

Öncelikle bu mesleği tercih edecek olanların akıllarında ki ne iş yapar ? kimdir ? nerede görev yapar ? atama puanları nasıldır ? maaşları ne kadar ? mesai alır mı ? özel sektör mü ? devlette mi daha iyidir ? gibi onlarca soru ve cevaplarıyla burada…

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Kimdir ?

Ülkemizde Acil Tıp Teknisyenliği unvanı, Sağlık Meslek Liseleri’nin Acil Tıp Teknisyenliği bölümünden mezun olanlara verilir. Yaygın olarak Acil Tıp Teknikerliği ile karıştırılmaktadır. Acil Tıp Teknikeri unvanı, yüksekokulların Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Bölümü’nden mezun olan kişilere verilir. Temel olarak yaptıkları iş bakımından pek farkları olmasa da Acil Tıp Teknikerleri’nin (Paramedik) görev ve yetkileri biraz daha fazladır.

Acil Tıp Teknisyenleri, olay yerlerine, kaza mahallerine ve acil tıbbi durumlara ilk ulaşan sağlık personelleridir. Temel görevleri, yaralanmanın ve hasarın şiddetini tespit etmek,gerekli ilk bakımı sağlamak ve hastayı en yakın sağlık kuruluşuna en kısa sürede ulaştırmaktır. Sıklıkla yaşam ve ölüm arasında çalıştıkları için pratik eğitimleri oldukça önemlidir. Ayrıca bu mesleği yapmak isteyen kişilerin soğukkanlı, kritik durumlarda en doğru kararı verebilecek yetiye sahip kişiler olmaları oldukça önemlidir.

Acil Tıp Teknisyenlerinin çalışma yerleri ambulanslar ya da eşdeğer sağlık araçlarıdır. ATT’lerin görev yapacağı hastane öncesi bu araçlarda hekim ya da Acil Tıp Teknikeri bulunmak zorundadır. Acil Tıp Teknisyenleri yetkilerine tanımlanmış görevleri, acil sağlık araçlarının dışında, görevli hekim ya da Acil Tıp Teknikeri’nin onayı olmadan yerine getiremezler.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Ne İş Yapar ?

Acil Tıp Teknisyenleri, hastayı uygun şekilde sedyeye almak, taşımak ve hastaneye ulaştırmaktan, kırık,çıkık gibi durumlarda hastanın stabilizasyonunu sağlamaktan, temel yaşam destek protokollerini yerine getirmekten,gerektiğinde oksijen uygulaması yapmak ve trakeal entübasyon yapmaktan sorumludurlar.

Acil Tıp Teknisyenleri’nin maaşları çalıştıkları kuruma ve nöbet sürelerine göre farklılık göstermektedir. Çalışma süreleri değişkendir. Kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli personel ya da memur olarak çalışmak için KPSS’ye girmeleri gerekir. Özel sektörde yeteneklerine ve pratik bilgi düzeylerine göre iş bulabilmektedirler.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) atama puanları

Sağlık mesleğinin atama puanlarıyla ilgili geniş kapsamlı bilgileri bu başlığımız altında sunacağız. İlk olarak “sağlıkçıların atama puanları her zaman düşüktür” kelimesini aklınızdan silin. 2018/5 KPSS alımlarını inceleyerek Acil Tıp Teknisyenlerin atamalarına bakacağız. Lise seviyesinden KPSS 2016 girmiş son atama ile en düşük puan 87’dir. Yani eskisi gibi 70 puanla atanma yoktur. Birde bu atama 2016 yılının son yapılan atamasıdır. İlk atamalarda bu puanlar 90’a kadar çıkmaktadır.

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar ? (İş imkanları)

ATT maaşlarını bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Sağlık personelleri arasında yerini alan acil tıp teknisyenleri lise mezunu olarak bilinmektedir. Personelin önünde 2 tane yol vardır. İlk olarak özel sektörü seçerek bir hastahane görev yapabilir ya da kamu ya atanma yolunu seçerek devlet veya üniversite hastanesinde görev yapabilir. Özel sektörün maaşları ortalama 2 bin 200 TL civarında iken devlette en düşük (döner sermayesiz) 2 bin 850 TL sınırına kadar dayanmıştır. Aynı zamanda personel üniversite hastanesinde olursa, alacağı döner sermaye daha fazla olacağında ekstra 300 – 400 TL gibi farkla 3 bin 300 TL’ye yükselebilir.

maaslari.gen.tr Tem.18 Oca.19 Tem.19
ATT Maaşları 2849 TL 2962,96 TL 3111,108 TL

Özel hastaneler (sözleşmeli)

Özel hastaneler iş alanı bakımından geniştir. Yeni mezun bir personel ilk olarak özeli tercih ederse sınavı kazanana kadar bir deneyim elde edebilir. Maaşı düşük olarak görünse de deneyim ve tecrübe bakımından bire birdir. Bu dönemde KPSS’ye hazırlanarak devlette geçiş sağlayabilir. Fakat özel hastane ile yapılan sözleşmeler ile en az 2 – 3 çalışacağınıza dair evrak imzalanıyor. Bu da personeli burada bağlaması yönüyle olumsuz bir taraf olarak görülüyor. Sözleşmenin bitmesine yakında KPSS’den iyi bir puan alınırsa, devlette geçiş kolaydır.

Burada en düşük asgari ücret veya %15 fazlayla iş başı yapılabilir. Tabi bunun yanında hastanenin kurumsallığına göre bu rakamın da yükseldiğini unutmayınız.

Devlet hastanesi (devlet memuru)

Devlet hastaneleri ATT’lerin sıklıkla çalıştığı kamu kurumlarının başında geliyor. Acil tıp teknisyenleri en düşük 86 puanla devlet hastanesinde iş yaptığını söyleyebiliriz.(KPSS 2018/5 atamaları) 2016 yılında yapılan ilk atamalar bu puanları 90’nın üzerinde gördüğünü net bir şekilde belirtebiliriz.

Maaşları ise en düşük 2 bin 850 bandıyla 3 bin 400 TL aralığındadır. Hastanenin bulduğu ile bağlı olarak bu maaşların değiştiğini unutmayınız. Ayrıca personelin 2 yıllık veya 4 yıllık bir fakülteyi de bitirmesi ekstra 150 – 250 TL arasında bir fark oluşturacaktır. Fazla mesai kavramı maalesef yoktur.

Üniversite hastanesi (devlet memuru)

Üniversite hastanelerinde yoğunluk diğer hastanelere oranca fazladır. Özellikle araştırma ve üniversite hastanelerin olduğu bölgelerde çalışma temposu çok yüksektir. Bu yüzden döner sermaye payı devlette göre biraz daha düşüktür. Nedeni ise çalışan personel sayısının fazlalığıdır. Peki, att ne kadar maaş alıyor ? Üniversite hastanesinde acil tıp teknisyeni ortalama 3 bin 100 TL gibi rakam alır. Döner sermaye göre değişkenlik gösterebilir.

ATT Yurt dışı maaşları

Ekstra olarak ülkelere baktığımız zaman yıllık kazançları yüksek gibi gelebilir. Fakat orada ki yaşam şartları ve koşulları ona göre dizayn edilmiştir. Kısa örnek vermek gerekirse; Ankara 1 aylık kira bin TL iken Almanya da en az 500 – 600 € ‘dur. TL bazında baktığımız zaman neredeyse 4 – 5 katına tekabül etmektedir. Burada bahsettiğimiz sadece 1 kalem giderdir.

Çalıştığı Ülke Maaşları (Yıllık)
Acil Tıp Teknisyenliği Amerika da ATT Maaşları 31,980 $
Almanya da ATT Maaşları 32,512 $
Fransa da ATT Maaşları 25,944 €
Rusya da ATT Maaşları 22,324 €

Maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Genel itibariyle hesaplar aynı şekilde yapılır. Bir kez daha izah etmek gerekirse… İlk olarak hastane tarafından personelin çıplak maaşı belirlenir. Örneğin 3 bin 450 TL. Daha sonra bu maaş üzerine ilave ödemeler yapılır ve toplamına brüt maaş denir. Toplamında 5 bin 200 TL olarak kabul edelim. Peki ilaveler nedir ? derseniz, eğitim tazminatınız (2 yıllık ve 4 yıllık) döner sermayeniz, sosyal yardım dengesi gibi örnekleri sıralayabiliriz. Daha sonra kesintiler başlığında sigorta ve vergi primlerini görmekteyiz. Bunlara ek olarak izin avansı (varsa), lojman (varsa), BES (varsa) sendika gibi kesintilerle çıkan rakama 2 bin 100 TL olduğu varsayalım.

İkisi arasında fark çıkartılarak net maaş yani 3 bin 100 TL bulunur. Maaşın sene sonuna doğru düşmesi de vergi dilimin yükselmesiyle birlikte %14’lük kesintinin %20’ye çıkması ve ardından %27’ye çıkmasıdır.

Değerlendirme ve Tavsiyeler

Son olarak acil tıp teknisyenleri att mezunları için bir kaç bilgi paylaşmak istiyoruz. Öncelikle kişi yeni mezun olur olmaz, her şeyin maaşı olmadığını tecrübeyle birlikte maaşın geleceğini mutlaka vizyon edinmesi lazım. Kişi lise mezunu ise sırasıyla 2 yıllık ve ardından üniversiteyi bitirerek kendini alanında geliştirmesi kendi katkı sağlayacaktır. Özel de ya da kamu hangisi olursa olsun, sözleşmeli olarak çalışır. Staj maaşları en düşük asgari ücretin %30’u kadarına tekabül etmektedir. Yani 435 TL gibi bir rakama denk gelmektedir. Doğuda görev yapan ATT batıya göre ortalama %20 daha fazla maaş alır. Bu da bordrosuna ek tazminat olarak yansıtılır. İstanbul da ise daha fazla maaş alabilir. Aynı zamanda sürücü de olabilir.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 10 Şubat 2023 — 01:13

4 Comments

Add a Comment
 1. enes bera erman

  att bölümünü asla tavsiye etmiyorum. bölümü düşünen kardeşlerim intihar etmeyin
  çünkü att tercih etmek tamamen kafanıza sıkmakla aynı. size başlıca bi kaç sebep sıralamak istiyorum
  1-mezun olduktan sonra kpss ile atanıyorsunuz ve puan çok yüksek
  2- bu yükseek puanı alabilmeniz için türkçe mat fen ve sosyal grubu derslerini görmelisiniz ancak son 2 sene staj göreceğiniz için bu dersleri almayacaksınız
  3- özel sektörde iş imkanı neredeyse 0. resmen özelde çalışabilmek için torpil yaptırmanız gerekiyor.
  4- 4 sene boyunca çoğu işinize bile yaramayacak sağlık dersleri görüyorsunuz (farmakoloji,acil sağlık sistemi vs.) bu dersleri gereksiz bulmamın sebebi ise staj süresince zaten gerekli iletşim bilgilerini ve ilaç isimlerini öğreniyorsunuz
  5- att olarak özel sektörde alabileceğini para günümüz şartları ile en fazla 3000 tl (ki ben henüz 3000 tl kazanan görmedim)
  6- hemşirelik gibi mezun olduktan soonra devlette att kadar yüksek olmayan puanlarla iş bulma olanağınız varken gidip de att yazmayın
  7- hemşirelik mesleğine özel sektörde her zaman ihtiyaç duyulur ve özel sektörde çalışan bi hemşirenin aldığı para 5000 tl ye kadar çıkabiliyor.(lise arkadaşım 3600 tl ye yoğun bakım hemşiresi şuanda)
  8- sektördek att olarak çalışan insanar emekli olmayı düşünmüyor. emeklilik yaşı gelip geçmesine rağmen ben 68 yaşında çalışan att bi amcayla muhabbet ettim. bu durum her yerde var arkadşlar.
  9- özlede att nin çalışma şartı çok zor(parasını bile alamadığınız bitmek bilmeyen nöbetler, hastanelerle yaşanan idari sıkıntılar, siz sırf att’siniz diye hamallık bile yaptırma hakları olduğunu düşünüyorlar
  9- yine de herşeye rapmen att okumak istediniz. eyvallah ama şunu unutmayın, sosyal hayat 0 olmak zorunda. çünkü bir yandan sağlık derlserini çalışıp gereksiz bilgileri ezberleyip, bir yandan da türkçe mat fen sosyal derslerini kasmak zorundasınız. kısacası eğlenceli, hareketli bir lise hayatınız olmayacaktır.
  10- benim gibi hareketli bi lise hayatı yaşayacaksanız da en azından 2 sene üniversite sınavına hazırlanmayı göze alabilirsiniz
  11 – arkadaşlar körü körüne att diye tutturmayın çünkü bu mesleğin bir level üstü olan paramedik bölümünü üniversitede okuyabilirsiniz. paramedik kazanmak için sağlık çıkışlı olmanıza gerek yok. iyi bir anadolu lisesine giderseniz hatta iyi olmasına da gerek yok bir anadolu lisesine gider ve adam gibi çalışırsanız paramedik bölümü garanti olarak gelecektir
  12- ancak yine de paramdeik bölümünü de tavsiye etmem çünkü onun da atama puanları att kadar yüksek ve iş imkanı da att kadat zorlu. 4 sene boyunca düzenli şekilde ders çalışırsanız kesinlikle hemşirelik bölümüne gidebilirsiniz.
  evet tüm bunlara rağmen inatla att okucam att olcam diyen varsa da e denir ki, geçmiş olsun

  1. Yorumlarınız için teşekkür ederiz. Özellikle bu mesleği tercih edeceklere ışık tutacaktır.

  2. Ya ben hala tam olarak anlamda ben 11. Sınıfım ve 2 yıllık att bölümünü okumayı düşünüyorum. Ve şunu merak ediyorum ben üniversiteyi bitirir bitirmez bir özel sektörde hemen iş bulabilirmiyım acaba

 2. Ya ben hala tam olarak anlamda ben 11. Sınıfım ve 2 yıllık att bölümünü okumayı düşünüyorum. Ve şunu merak ediyorum ben üniversiteyi bitirir bitirmez bir özel sektörde hemen iş bulabilirmiyım acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir