Anasayfa / Kamu / Sağlık / Ağız ve Diş Sağlığı Maaşları 2020

Ağız ve Diş Sağlığı Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Ağız ve diş sağlığı bölümü maaşları ne kadar ? Sağlık alanının en önemli bölümlerinden birisi olan ağız ve sağlığı ile ilgili tüm bilgileri aktarmaya çalışacağız. Konuya giriş yapmadan önce bu bölüme ilgi duyan bir çok kişinin merak ettiği bir çok soruya değineceğiz. Öncelikle ağız ve diş sağlığı bölümü hakkında kısa kısa bilgiler, bu bölüm nasıl okunur ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıldır ? özel sektör mü yoksa kamu sektörü mü ve diğer merak edilen sorular ve yanıtları…

Ağız ve Diş Sağlığı bölümü hakkında kısa kısa bilgiler

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü, ülkemizdeki pek çok özel üniversite ve devlet üniversiteleri bünyesinde 2 yıllık eğitim süresine sahip ön lisans programı olarak bulunmaktadır. Bölüm Sağlık Meslek Lisesi mezunu öğrencilerini sınavsız olarak kabul eder. Diğer liselerden mezun olan öğrenciler ise üniversite sınavında yeterli puanı aldıkları takdirde bölüme yerleşebilirler.

Eğitim gördükleri 2 yıl süresince hastanelerde staj görürler. Ön lisans programını bitiren öğrenciler Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri unvanını alırlar. Ön lisans diplomasını aldıktan sonra, Sağlık İdaresi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Kurumları Yöneticiliği,Sağlık Yönetimi gibi 4 yıllık lisans programlarına dikey geçiş sınavında başarılı oldukları takdirde devam edebilirler.

Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri’nin temel görevleri, diş operasyonları sırasında gerekli olabilecek her türlü araç ve gereçlerin strilizasyonunu sağlamak ve diş hekiminin gerçekleştirdiği her türlü operasyon sırasında, gerekli olan malzemeleri diş hekimine sağlayarak hekime yardımcı olmaktır. Bununla birlikte,dişlerin temizlenmesi, hastalık kontrolü, florür uygulanması ve kanser taraması yapılması gibi belirli prosedürlerin gerçekleştirilmesi konularında diş hekimine yardımcı olurlar. Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri, bir hastanın diş ve genel sağlığının değerlendirilmesinde hekime yardımcı olmanın yanı sıra, diş ve ağız dokusunu korumak için nasıl temizleneceği de dahil olmak üzere ağız sağlığının nasıl iyileştirileceğine dair öneriler sunar. Ayrıca genel olarak görevlendirildikleri takdirde halkı diş ve ağız bakımı konusunda eğitilebilirler.

Diş laboratuvarı teknisyenleri, bir diş hekimliği ofisinde veya laboratuvarında birçok “sahne arkası” görevinden sorumludur. Öncelikle protezlerin, köprülerin ve diğer oldukça ayrıntılı diş onarım çalışmalarının üretilmesinden sorumludurlar. Bu, onarım protezinin dökülmesi, kesilmesi, eğilmesi ve kesilmesi dahil olmak üzere tüm üretim sürecini içerir. Mevcut yapılarda ayarlamalar ve onarımlar yaparlar. Diş laboratuar teknisyenleri, karmaşık diş yapılarının tasarım ve yapımında genellikle modern diş bilgisayar yazılımı ile çalışırlar. İşin şirket içinde yapılamadığı belirli pozisyonlar için emirlerin gözetilmesi ve dış tesislere ulaştırılması gerekebilir.

Meslek mensupları, ilgili alandaki kamu kurum ve kuruluşlarında, özel diş klinikleri ve özel diş hastanelerinde, üniversiteler bünyesinde çalışabilmektedirler.

Ağız ve Diş Sağlığı atamaları

Bu bölüm atamalarıyla ilgili geniş bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Sağlık teknikeri olarak 2 yıllık bölüm mezunlarının son yıllarda yapılan atamalarına baktığımız zaman (KPSS 2018/4 ve KPSS 2017/5) bilgilerini aktarmak isteriz. Kadro bazından baktığımız zaman 120 civarında bir alım olduğunu belirtebiliriz.

Genellikle yeni açılan hastaneler başta olmak üzere bir çok devlet hastanesi ve sağlık merkezine atamalar yapıldı. 77 ile 88 puan aralığında gerçekleşen atamalarda en düşük puan ataması yapılan hastane İstanbul Sultan Gazi Hastanesi oldu. Bu atama puanı aralığında doğu ve güney doğu illerinin olduğunu hatırlatmadan geçemeyeceğiz.

Ağız ve diş sağlığı bölümü iş olanakları

Çalışma imkanı ve iş olanakları bakımından inceleme yaptığımız zaman özel sektör bu bölümde başı çekmektedir. Kamu alanını tercih etmese de bir diş merkezinde tekniker olarak görev yapabilir. Bunun dışında diğer sağlık bölümleriyle atama puanı bakımından biraz daha avantajlıdır. Bazı sağlık bölümleri 85’in altında ataması olmazken, geçtiğimiz sene içerisinde ağız ve diş sağlığı teknikerliği bölümü ataması 77 kadar geriledi. Tercihlerde doğu ve güney illeri daha düşük puanlara kadar gelecektir.

Genellikle düzenli çalışma saatleri içerisinde çalışırlar ve sağlık standartlarını korumak için çalışma ortamlarında sıkı bir temizlik sağlamak zorundadırlar. Diş problemlerini değerlendirmede ve çözüm üretmede diş hekimleri ve ağız cerrahları ile yakın çalışırlar. Diş hekimi tarafından tedavi planında belirtilen spesifikasyonları takip etmelidirler. Diş hekimlerine, bu alanda genel olarak uzman oldukları için, çeşitli diş protezlerinin üretimi ve uyumu hakkında tavsiyelerde bulunabilirler.

Diş laboratuar teknisyeni pozisyonları genellikle lise diploması veya eşdeğeri gerektirir. Tipik olarak dişçilik veya dişçilik laboratuarlarında daha yüksek bir derece veya eğitim tercih edilir. Daha büyük operasyonlar veya laboratuvarlar, önceki deneyimleri ve bölgedeki becerilerin gösterilmesini gerektirir. Bu pozisyon, detaylara ve hassasiyete yakından dikkat gerektirir.

Ağız ve diş sağlığı bölümü maaşları ne kadar ?

Son başlığımız altında maaşları inceleyeceğiz. Öncelikle net olarak maaş bilgisi sunabilmeniz için kişinin hangi alanda çalıştığını bilmeniz gereklidir. Bu yüzden kamu ve özel sektör ayrımı yaparak konumuza giriş yapalım. Kamu da çalışan teknisyen ve tekniker en düşük 3 bin 500 TL seviyesinde maaş alırken, döner sermaye farkıyla birlikte bu rakamın değiştiğini belirtelim. Buna ek olarak kişinin çalıştığı alanda hizmet yılı da aldığını maaşı etkileyen diğer bir etkendir.

Özel sektör de kişinin tecrübe esastır. Ağız ve diş sağlığı teknikeri deneyimli ise en az 3 bin TL maaş alırken mesleğe yeni başlayan yeni mezun teknikerler ise asgari ücret veya biraz daha üstü maaş almaktadır. Tabi burada verdiğimiz rakamlar ortalamadır. Kişinin çalıştığı firmaya ve bulunduğu ile göre değişmektedir. Örneğin Ankara da görev yapan personel ile taşra görev yapan tekniker aynı maaşı almaz. Bu sebeple bu kriter önemlidir.

Son paragrafta yurt dışında görev yapan diş tekniker ve teknisyenlerin maaşlarını inceleyeceğiz. Burada başta ABD, Almanya ve Fransa olmak üzere senelik 24 bin ile 61 bin dolar arasında maaş almaktadır. Ortalama TL bazından rakamlara baktığımızda; 130 bin TL ile 330 bin TL arasındadır. Aynı zamanda saatlik kazançları 90 TL civarındadır. Bu ülkelerde çalışmak için sadece deneyim şartının olmayacağını hatırlamak isteriz. İyi derece yabancı dil ve sektöre iyi hakimiyet sağlamak gerekir.


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir