Anasayfa / Kamu / Sağlık / Aile Hekimi Maaşları 2020

Aile Hekimi Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Aile hekimi maaşları ne kadar ? Aile hekimliği 2010 yılından itibaren 27591 sayılı yasa gereğince hayatımıza girmiştir. Aile hekimi nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? kaç lira maaş alır ? bu ve bunun gibi bir çok soru cevabı içeren makalemiz üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Günümüzün en iyi meslekleriyle kıyaslama yaptığımız zaman doktorluk da iyi bir sırada yer alıyor. Bu mesleğe ilişkin merak edilenleri tek bir liste halinde hazırladık. İşte tüm detayları ile aile hekimliği…

Aile hekimi kimdir ? Kime denir ?

Yıllar içinde gelişen teknoloji ve değişen şartlar ile bireylere sunulan imkanlarda çeşitliliğe kavuşmuştur. İhtiyaçların karşılanması adına firmalar tarafından üretilen eşyalar, kış aylarında soğuklardan korunmak için tercih edilen kalın kıyafetler ile yaz günlerinde sıcak havanın etkisini azaltmak için kullanılan klimalar örnekler arasına eklenebilir. Kişiler sağlıklarını korumak adına beslenmelerine ve giyimlerine özen gösterseler dahi zaman zaman hava koşulları veya başka bir nedenden dolayı hastalıklarla mücadele etmek durumunda kalmaktadır. Şehirlerde vatandaşların kullanımına sunulan hastaneler ile birlikte sağlık ocakları da yer almakta, buralarda farklı bölümlerde doktorlar ile aile hekimi görev yapmaktadır. Aile hekimi görevleri arasında tanı, tedavi ve rehabaile hekimi maaşıilitasyon konularında hastalara hizmet vermek yer almaktadır.

Bireyler yaşadıkları hastalık ve sağlık sorunları sebebiyle aile hekimine gitmektedir. Aile hekimi, kişiye yönelik korucuyu sağlık hizmeti vermektedir. Bazen mevsime bağlı olarak grip, nezle gibi hastalıklar ortaya çıkmakta, bazense küçük kazaların yaşanması nedeniyle bireyler sağlık hizmetine başvurmaktadır. Aile hekimi için bir diğer tanımda gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti vermesidir. Aile hekimi gerektiği takdirde hastayı gözlem altına almakta ve tetkik ve tedavilerinin yapılması ile ilgilenmektedir.

Aile hekimi maaşı ne kadar ?

Net rakamlar paylaşmamız için hekimin hangi birimde çalıştığını bilmeniz gerekiyor. Entegre hastane, 4000 nüfuslu veya 4000 nüfustan az bölgeler olarak kendi arasında 3 kısma ayrılmaktadır.  Bu bilgiler ışığında tavan – taban ücretleri paylaşarak hesaplama işlemine devam edelim.

Tavan Ücret 2018 – 2019 yılı 5,295.31
Taban Ücret 2018 – 2019 yılı 4,156.82

Aile hekimin bünyesinde olan hastaların gruplarına göre maaş hesaplanmaktadır. Aynı zamanda hekimin TUS sınavında başarılı olması da maaşına ayrıca katkı anlamına gelmektedir. Uzman aile hekimi ile pratisyen arasında ortalama net bin TL gibi fark bulunmaktadır.

Peki, aile hekimi maaşı nasıl hesaplanır ? A ve B sınıfı aile hekimliği maaşı ne kadar ? İşte tüm detaylar ve açıklamalarla aile hekimliği maaşları…

Aile hekimi maaş hesaplama robotu

Hesabın yapılması için brüt maaş üzerine eklemeler yapılması ve daha sonra kesintilerle ele geçen ücretin bulunması gerekmektedir. Gelirler başlığı altında 1000 Puana Kadar farklı bir ücret, 1000 puan üzeri fark bir ücret ödenir.

1000 Puan 4,156.82 TL

1000 Puan Üzeri 5,893.30 TL

gibi rakamlar baz alınır. Daha sonra bu rakamın üzerine ASM Gider Ödeneği eklenir. Sonuç itibariyle ortalama Hesaba Esas Brüt başlığı altında bir rakam elde edilir. Buna son olarak SGK Devlet Yardımı + Sosyoekonomik Gelir Tazminatı +  Sendika Ödeneği eklenerek hekimin toplam net brütü elde edilir. Elde edilen brüt rakam üzerinden kesintiler yapılır. İlk olarak yasal kesintiler başlığı altında Aylık Vergi Matrahı + Gelir Vergisi +Damga Vergisi + SGK Devlet + SGK Kişi kesintisi yapılır. Bunlara ek olarak Performans Kesintisi yapılmaktadır. Kısaca özetleme gerekirse; performans kesinti hekimin yapılması gereken işleri yapmaması halinde yapılır. Yapması gereken Aşılar, Gebe İzlem, Bebek İzlem ve  Çocuk İzlemleri yapmaması halinde maaşında kesinti olarak yapılır.

Aile hekimi asistan maaşları

İhtiyaç dahilinde üniversite hastanelerinde asistan hekimler görev yapar. Servislerin yoğunluğu baz alınarak dağılım yapılmaktadır. Toplamda 3 yıl sürmektedir. Alacakları ortalama maaş 7 bin ile 10 bin TL arasındadır. Buna ek olarak Pratisyen aile hekimi 9 bin ile 12 bin TL arasında almaktadır. Aile hekimi maaş vergi dilimi %35 oranındadır. Aile hekimi maaş artışı memur zamlarına göre Ocak ve Temmuz aylarında yapılmaktadır. 2019 yılı için yapılan zam oranı yıllık %9 + enflasyon farkı olarak açıklanmıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz rakamlar döner sermaye dahil olan ücretlerdir. Aile hekimi maaşı döner sermaye dahil asistan en az 7 bin TL, pratisyen en az 9 bin TL ve uzman en az 10 bin TL döner sermaye dahil maaş almaktadır. Bu sonuç olarak aile hekimi aylık maaşı en az 7 bin TL sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Peki, aile hekimi maaşları düşecek mi ? Normal şartlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Verilmiş bir hak olarak sayabiliriz. Tablo halinde son kez göstermek gerekirse;

aile hekimi uzman doktor maaşı 2018 – 2019 yılı 7 bin – 9 bin TL
aile hekimi pratisyen doktor maaşı 2018 – 2019 yılı 9 bin – 11 bin TL

Yukarıda bahsettiğimiz gibi maaş öncesi performans değerlendirmesi sistemi vardır. Hekim bakması izlenmesi gereken hastalarını takip etmiyorsa maaşın kesinti yapılır. Takip ettiği halde yinede kesinti yapılırsa, aile hekimliği maaş öncesi performans değerlendirmesi itiraz dilekçesi yazılması gerekir. Aile hekimi doğum izninde maaş almaktadır. (Kadınlar için geçerlidir.) Aile hekimliği maaş kesintilerini yukarıda değerlendirdik. Kısaca özetlemek gerekirse; yasal ve özel kesintiler başlığı altında 2 kalemde yapılmaktadır. Yasal kesinti Aylık Vergi Matrahı + Gelir Vergisi +Damga Vergisi + SGK Devlet + SGK Kişi + Performans iken, özel avans veya sendika gibi sayabiliriz.

Aile hekimi emekli maaşları 2018 – 2019 yılı 6 bin – 8 bin TL
Entegre hastane aile hekimi maaş 2018 – 2019 yılı 11 bin – 13 bin TL

Aile hekimi maaşları nasıl hesaplanır ?

Aile hekimleri 3 kısımda görev yapmaktadır. Entegre hastaneleri, 4000 nüfusdan fazla ve 4000 nüfustan az olarak belirtebiliriz. Bu kısımlar taban ücretin belirlenmesinde önemli etkendir. Ayrıca hekimin 2008 yılı ve öncesi ya da sonrası işe başlaması ekstra tazminatı etkileyen faktördür. Hesap yapılırken brüt ücret bulunur. Kesintiler brüt toplam üzerinden çıkartılarak net maaş hesaplanır.


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum

  1. 2019 yılında ASM nüfusları ne kadarla sınırlandırılacak,periferde nüfusu az olan AH lerinin maaşlarında iyileştirme olacak mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir