Anasayfa / Kamu / Sağlık / Ambulans Şoförü Maaşları 2020

Ambulans Şoförü Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Ambulans şoförü maaşları ne kadar ? Yaşamın en yorucu meslekleri arasında olan ambulans şoförlüğü hakkında merak edilen sorularını yanıtlayacağız.Yaptıkları meslek önemlidir.Bir canı kurtarmak için ter dökmek kadar daha değerli bir şey yoktur. Sağlık çalışanlarının emeği diğer mesleklere daha kıymetlidir. Ambulans şoförü kamu ve özel sektörde çalışabilir. Bunun için bu alanda deneyimli olmak gerekmektedir. Öncelikle şoförlük konusunda kabiliyetli olması gerekir. Kısacası bu mesleğe dair tüm detayları tek tek anlatacağız.

Ambulans şoförü nasıl olunur ? (2020)

Günlük yaşam aktivitelerini devam ettirmek, çalışmak, okumak, yürümek ve daha birçok işi rahatlıkla yapabilmek için bireyler sağlıklı olmaya ihtiyaç duymaktadır. Elbette bunun için beslenme düzeninden mevsimsel koşulları dikkate alarak kıyafet tercihinde bulunmaya kadar çeşitli adımların uygulandığını söylemek mümkündür. Ancak bazen ne kadar dikkat edilse de hastalıklar ortaya çıkmakta, bazense beklenmeyen bir durum yaşanmasından dolayı acil sağlık hizmeti gerekmektedir. Kaza vb durumlarda yine acil müdahale gereken olaylardan bir tanesidir.

Bu gibi zamanlarda genellikle ilk aranan yerlerden biri 112 acil olmaktadır. Hastaya müdahale etmek için gelecek ekibi araçla verilen adrese götürmek, hastayı bulunduğu yerden başka bir yere nakil etmek için ambulans şoförü görev yapmaktadır. Ambulans şoförü özel veya devlet kurumları bünyesinde çalışabilmektedir.

Ambulans şoförü maaşları ne kadar ?

Yıl bazlı 2015 – 2016 – 2017 – 2018 ve 2019 yıllarına bakarak genel bir değerlendirme bulunacağız. Öncelikle bu başlığımız altında özel sektör, kamu ve taşeron olarak görev yapan personellerin genel durumu hakkında bilgiler sunacağız. Yazımıza başlamadan önce kısa kısa görevlerinden bahsetmek istiyoruz.

Ambulans şoförünün görevleri nelerdir ?

  • Öncelikle çalıştığı birimin farkına varmak,
  • Hastane tarafından belirlenen kurallara uygun çalışması,
  • Araç içi gerekli ekipmanlarının kullanılması,
  • İSG kurallarına uygun olarak çalışması,
  • Mesai saati içerisinde gelecek göreve hazır halde beklenilmesi,
  • Kullanmış olduğu aracın günlük, aylık ve yıllık bakımlarının eksiksiz olarak yapılmasını sağlar.
  • Acil durumlar hariç trafik hız limit kurallarına uymak zorundadır.
  • Araç içi malzemenin eksikliği kontrol ederek, gerekli tedbirleri alır.

Genel görev ve kurallar bu şekilde olurken, maaşları konusunda bilgiler paylaşmaya devam edelim.

Taşeron ambulans şoförü maaşları

Kamu ve kuruluşları taşeron olarak görev yapan personel neredeyse yok denecek kadar azdır. Çünkü 2018 yılında yapılan yasa değişikliği ile taşeron çalışan milyonlarca kişi kamu bünyesine altına girdi. Aktif olarak çalışmalarına devam edip, sadece çalıştığı şirket aradan çıkartılmıştır. Devlet bünyesinde görev yapan personel statüsü almıştırlar. Aldığı ortalama maaş 2 bin 400 TL civarındadır. Yine bu tutar asgari geçim indirime göre değişebilir. (en fazla 150 TL – 200 TL arasında)

112 ambulans şoförü maaşları

112 acil ambulans şoförü olarak görev yapan personelin aylık maaşı konusunda bilgiler paylaşacağız. Kişinin öncelikle kamu mu yoksa özel sektör mü olduğuna bakmak gerekir. Çalıştığı hastanenin hangi ilde olduğu, döner sermaye oranı, asgari geçim indirimi gibi kritere bakılması gerekiyor. Ancak bu şekilde net bir sonuca varılabilir.

Şu şekilde izah edelim. Bu kişi kamu da görev yapıyorsa, yukarıda ki kriterlere bağlı olarak 3 bin 500 TL civarında maaş alırken, özel ise 2 bin 500 TL gibi rakamlara çalışmaktadırlar. Tabi bu rakam şirketlere göre değişmektedir.

Özel sektör ambulans şoförü maaşları (Özel Hastane)

Yukarı belirttiğimiz hususlar altında özel sektör de görev yapan ambulans şoförünün maaşını açıklayacağız. Ayrıca ek olarak tablo halinde genel bir gösterim yapacağız. İlk olarak özel sektörde görev yapmanın zorluğu ile başlayalım. Özel sektör her alanda zordur. Fakat sağlık sektöründe zorluğu bir başkadır.

Ambulans şoförü özel hastanelerde görev yapar. Gelen çağrılara göre davranır. Eğer çağrı acil ise duruma göre hemen olay yerine intikal eder. Diğer türlü hasta taşıma gibi durumları olabilir. Aşağıda ki tablo kamu ve özel sektör alanında şoförlerin ortalama maaşları açıkladık. Tablodan detaylıca inceleyebilirsiniz.

maaslari.gen.tr Çalıştığı Yer Ortalama Maaşı
Özel Sektör Ankara 2.500,00 ₺
İstanbul 2.800,00 ₺

Devlet hastanesi ambulans şoförü maaşları (Kamu, Üniversite Hastaneleri)

Yukarıda ki başlığımız geniş kapsamıyla değinmiştik. Burada ise özel hastane ile devlet arasındaki farklardan ziyade kamu ve üniversite hastanelerinde görev yapan personel hususunda bilgiler paylaşacağız. Devlet hastanelerine göre üniversite hastanelerinin çalışma temposu çok yoğundur. Burada görev yapan personel ortalama 200 – 300 TL daha fazla maaş alır. Buda döner sermayeden kaynaklıdır. Yaklaşık maaşları aşağıda verilmiştir.

Burada ki rakamlar hastane/üniversite döner sermayesine, asgari geçim indirime bağlı olarak değişmektedir. Aynı şekilde kişinin hizmet yılı, derece ve kademesi göz önüne alınması gerekmektedir.

maaslari.gen.tr Çalıştığı Yer Ortalama Maaşı
Kamu Üniversite 3.700,00 ₺
Devlet 3.500,00 ₺


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir