Anasayfa / Kamu / Sağlık / Anestezi Teknisyen – Tekniker Maaşları

Anestezi Teknisyen – Tekniker Maaşları

Sponsor Reklam

Anestezi uzmanı yani teknisyeni ve teknikeri ne kadar maaş alır ? Sağlık sektörün en önemli mihenk taşları arasında yeri alan anestezi uzmanları hakkında merak edilen tüm detayları inceleyeceğiz. İlk olarak bu mesleğe ilgi duyan kişilerin incelemesi amacıyla hazırladığımız bu yazımızda anestezi uzmanı nasıl olunur ? kimdir ? kime denir ? aldıkları maaş ne kadardır ? atamaları nasıldır ? özel sektör mü yoksa kamu alanında çalışmak mı daha iyidir ? İşte tüm detaylar ile anestezi teknisyeni ve teknikeri hakkında tüm bilgiler…

Anestezi uzmanı kimdir ? Kime denir ?

Anestezi uzmanları, hastane ameliyathanelerin de, ameliyat öncesi hastanın hazırlanması, ameliyathaneye kabulü ve ameliyat sonrası anestezi etkisini yitirene kadar olan bakımı konularında anestezi uzmanlarına, anestezi asistanlarına, anestezi teknikerlerine ve hemşirelere yardımcı olan nitelikli personellerdir.

Anestezi teknisyenlerinin temel görevleri, anestezi ekipmanlarını korumak, bakımını yapmak ve ameliyat öncesinde bu yöndeki hazırlıkları tamamlamaktır. Anestezi cihazlarının temizliğinden, ameliyat öncesi hazır olmasından, oksijen  pompasının dolu olup olmadığından, ameliyatta kullanılacak her türlü ekipmanın arızasının zamanında yetkiliye bildirilmesinden, ameliyat sırasında kullanılacak her türlü ilacın ve ekipmanın eksiksiz olmasından sorumludur.

Anestezi uzmanı çalışma şartları

Anestezi teknisyenleri, ameliyathane ortamında, meslekleri gereği çeşitli kimyasal kokulara maruz kalarak ve genellikle uzun saatler ayakta kalarak çalışmaktadırlar. Çalıştıkları bölümlere göre ameliyat süresi çok uzun ya da kısa olabilir. Sağlık meslek gruplarının çoğunda olduğu gibi bu meslekte de gece nöbeti vardır. Fazla mesai ücreti alırlar.

Ayrıca Anestezi teknisyenleri, anestezi uzmanının olmadığı zamanlarda, ameliyathane sorumlusu uzmanın gözetimi ve mesuliyeti altında, ameliyatı yapan hekimin yönlendirmelerine uyarak, anestezinin uygun şekilde uygulanması ve ameliyatın sorunsuzca sonuçlanmasından sorumludur.

Anestezi uzmanı nasıl olunur ?

Anestezi Teknisyeni unvanı almak için, Sağlık Meslek Liseleri’nin Anestezi ve Anestezi Teknisyenliği bölümünden mezun olmak yeterlidir. Ülkemizde ameliyathane ortamı bulunan her türlü hastane ve özel kliniklerde çalışma imkanları vardır. İş bulma potansiyeli yüksek bir bölümdür.

İlgili lise diplomasıyla Anestezi Teknisyeni unvanı kazanan meslek mensupları dilerlerse aynı bölümü Yüksek okul bünyesinde devam ettirerek, 2 yıllık bir eğitimin ardından Anestezi Teknikeri unvanı alırlar. Bu eğitimin ardından alacakları unvanla ameliyathane ortamındaki sorumlulukları artacağı gibi maaşlarında da artış olacaktır.

Anestezi uzmanı atamaları

Atama puanları bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Son zamanlarda sağlık yatırımları ile birlikte kamuya alınacak personel sayısı artacaktır. Bunlara ek olarak FETÖ temizliğiyle birlikte boş kalan kadrolara uygun atamalar yapılacaktır. Kamuya atanabilmek için KPSS’ye girmeniz gerekmektedir. Yapılan en son atama puanlar teknisyen ve teknikerler için en düşük 85,53 seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Burada iyi bir devlet hastanesine girebilmek için yüksek puan almak gerekir.

Aynı zamanda biraz düşük puanlar ile üniversite hastanesine atamalar yapılabilir. Burada önemli olan yüksek puan olarak devlet hastanesine yerleşmektedir. Dediğimiz gibi biraz düşük puanla da üniversite hastanesine atamalar yapılmaktadır.

Anestezi uzmanı maaşları ne kadar ?

Anestezi teknisyeni ne kadar maaş alır ? Bu başlığımız altında inceleyeceğiz Öncelikle bu başlığımız iki alt bölüme bölerek anlatmak isteriz. Zira gerçek hayatta çalışabileceği kamu ve özel sektör alanı vardır. Bunların tek tek alt başlıklar halinde detaylarına bakalım.

Burada önemli olan personeli deneyimidir. Tecrübe olduktan sonra çalışma alanı ister istemez geniş olacaktır. Deneyimli anestezi uzmanı özel sektörde iş bulma konusunda kesinlikle sıkıntı çekmez. Eğer çalışma alanı olarak kamuyu tercih ederse, düşük puanlar ile üniversite hastanelerinde görev yapabilir.

Kamuda anestezi maaşları

Anestezi uzmanlarının çalışabileceği devlet ve üniversite hastaneleri bulunmaktadır. Kamuda son zamanlarda alımlarda sözleşmeli olarak yapılmaktadır. Eski personel ile yeni uzmanlar arasında ortalama senelik 15 – 30 TL gibi fark bulunmaktadır. Yani 10 senelik personel ile ortalama 300 TL gibi ekstra fark bulunmaktadır. 2 yıllık anestezi teknisyeni maaşları kamuda 3 bin 540 TL maaş almaktadır. Sözleşmeli anestezi teknisyeni maaşları yeni başlayan 3 bin 050 TL civarındadır.

Bunlar dışında devlet hastanelerinde anestezi teknikeri maaşları 3 bin 800 TL civarındadır. Aynı şekilde 4/b anestezi teknikeri maaşı bu rakamlara yakındır.

Özel sektör anestezi maaşları

Peki, anestezi teknikeri özel hastane maaşları ne kadardır ? Kamu sektörüne göre özel sektör maaşları biraz daha düşüktür. Özelde deneyim çok önemlidir. Özellikle yeni başlayan anestezi teknikeri ve teknisyeni asgari ücret ya da biraz daha fazla maaş almaktadır. Yani net olarak 2 bin TL civarında almaktadır. Deneyimli bir personel ise 2 bin 500 TL ile 3 bin TL civarında maaş almaktadır.


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir