Anasayfa / Genel Meslekler / Apron Memuru Maaşları

Apron Memuru Maaşları

Sponsor Reklam

Apron maaşları ne kadar ? Hava alanında çalışmak isteyen ve bu konu hakkında bir çok detayları sizlerle paylaşacağız. Öncelikle günümüzde en önemli meslek dalları arasında yer alan apron memurluğu hakkında tüm merak edilenleri inceleyelim. İlk olarak ülkemizde büyüklü – küçüklü toplamda 55’ye yakında hava limanı bulunmaktadır. Buradalar çalışan binlerce personel bulunmaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından yürütülen hava limanlarının işletilmektedir. Apron da görev yapan kamu ve özel şirketler yer almaktadır. DHMİ KİT kurumları arasında yer alan en nadide işletmelerin başında gelmektedir.

Apron memuru ne demek ? Nedir ?

Apron memuru uçakların havaalanına inişte problem yaşanmaması için iniş alanlarını belirleyen ve düzenleyen, bu alanların temizlik kontrollerini yapan kişilerdir. Apron memurluğu Devlet Hava Meydanları İşletmesinde yer alan bir memur unvanıdır.

Apron memurlarının görevlerinden bazılarını sıralayacak olursak;

  • Havaalanı apronlarında günlük olarak düzenli bir şekilde havayolu ve diğer hizmet kuruluşlarının faaliyetlerini inceleyerek raporlar düzenlemek
  • Havaalanına uçakların geliş saatini göz önünde bulundurarak ve konaklama süreleri hesaplanarak park planlaması yapmak
  • Havaalanını olumsuz etkileyen kuş ve vahşi hayatla mücadele çalışmaları yürütmek
  • Alana inen uçaklara aracı ile yaklaşarak kendisini takip etmelerini sağlamak( follow me)
  • Kırmızı halı serilmesi hizmeti gibi yerli ya da yabancı VIP konuklara protokol hizmetlerinin verilmesini sağlamak olarak sayabiliriz.

Apron memuru çalışma saatleri

Apron memurluğunda havaalanının aktifliğine göre değişebiliyor olsa da genel olarak normal mesai ile çalışma sistemi vardır. Bazı hava alanlarında ise 12 saatlik çalışma süresi ve ardından 24 saat dinlenme süresi olacak şekilde çalışma istenebilir.

Apron memurluğu sadece düzen ve temizliği sağlamak için çaba gösteren bir meslek değildir. Aynı zamanda düzenin sağlanması ve kurallara uyulması için de gerekirse yaptırım uygulayabilecek, gerekli kurallara uymayanlara ceza kesebilecektir.

Apron memuru atama puanları

Geçtiğimiz sene içerisinde atama puanlarını incelediğimiz de en düşük 88 puanla Esenboğa Hava alanına yapıldığını görüyoruz. Yine 2016 – 2017 yıllarında en düşük bu civar aralığında olduğunu belirtebiliriz. Burada önemli olan puanı aldıktan sonra  mülakattan geçebilmektir.

Apron memuru olma şartları

Öncelikle apron memuru hangi bölümden alıyor ? sorusunun yanıtı vererek başlayalım. Devlet Hava Meydanları İşletmesi apron memur olarak başvuru yapmak için en az 4 yıllık yani fakülte mezunu olmak gerekmektedir. Alım yapılacak bölüm şartları DHMİ tarafından belirlenmektedir. Kısacası apron memuru kimler olabilir ? sorunun net yanıtını DHMİ tarafından şartları tarafından belirlenmektedir. Apron memuru için aranan şartlar arasında ilk gereklilik 4 yıllık üniversite mezunu olmaktır.

Peki, apron memuru olmak için hangi bölüm okunmalı ? Sivil havacılık bölümünden mezun olmak gereklidir. Sivil havacılık lisans mezunu olmanız şarttır. Apron memuru bayan olur mu ? Evet gerekli şartları tamamlaması halinde bayan olarak görev yapabilir. Apron memuru havacılık tazminatı %20 civarındadır.

Apron memuru maaşları ne kadar ?

Ülkemizde maaş aralığının 6 bin ile 7 bin 500 lira arasında olması ve atama için Kamu Personeli Seçme Sınavından oldukça yüksek bir puan alınması gerektiği için bu mesleğin icrası için kişilerin kafasında soru işaretleri oluştuğu da ne yazık ki açıkça görülmektedir.


Bir önceki yazımız olan Fizikçi Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir