Anasayfa / Kamu / KİT / ARFF Memur Maaşları 2020

ARFF Memur Maaşları 2020

Sponsor Reklam

ARFF memur maaşları ne kadar ? Günümüzün yıldızı parlayan meslek dalları arasında ilk sıralarda diyebileceğimiz bir bölüm hakkında bilgiler vermek isteriz. Bu bölümün geçmişine baktığımızda 10 sene diyebileceğimiz kadar kısadır. Bu süre zarfından itibaren bir çok kamu kurum ve kuruluşu bu bölümle alımlarını hızlandırdı. ARFF kimdir ? ne iş yapar ? nasıl olunur ? aylık kazançları ortalama ne kadar ? atamaları nasıl gerçekleşir ? atama puanları ne durumdadır ? hangi kurumlarda iş bulabilir ? kısacası tüm bilgi ve detaylar ile…

ARFF Kimdir ?

ARFF memuru ismi İngilizcedeki “Aircraft Rescue and Firefighting” kavramının kısaltılması ile elde edilmiştir. Bu kavramın çevirisi ise “Uçak Kurtarma ve Yangın Söndürme” dir. Kelime tanımı olarak incelendiğinde arff memurluğu ile itfaiyecilik mesleği birbirinin neredeyse  aynısı gibi görünüyor olsa da aslında arada birçok fark bulunmaktadır.

Ülkemizde yeni diyebileceğimiz olan bu bölüm toplamda 31 tane üniversitede okutulmaktadır. Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümü olarak bilinmektedir. Bu bölüm mezunları kamu alanında itfaiyecilik ve sivil savunma kurumlarında görev yapabilir. En çok dikkati çeken ve ilk başta gelen belediyelerde bu kadrolara fazlaca rastlamaktayız.

ARFF ne iş yapar ?

Memurluk kategorisinde yer alsa da çalışma şekli bakımından 24 esasına göre görev yapmaktadır. Kısaca Arff memurları hava limanı içinde ya da uçuş esnasında oluşabilecek aksaklıklar ve acil durumlarda, yangınlara ve teknik arıza nedeniyle bunun sebebiyet vereceği kazalara ilişkin önlemlerin alınmasını sağlayan kişilerdir.

Oluşabilecek herhangi bir aksaklığa anında müdahale edebilmek ya da engelleyebilmek için arff memurlarının 7/24 hava alanında bulunmaları şarttır. Bu nedenle arff memurları vardiyalı şekilde çalışmaktadır.

ARFF nasıl olunur ?

Arff memuru olmak isteyen kişilerin mutlaka belirli niteliklere sahip olmaları gerekir. Bunlar;

  • En az 170 cm boyunda olmak
  • Erkek olmak
  • 28 yaşını aşmamış olmak
  • Meslek yüksek okulunu başarı ile bitirmiş olmak
  • Psikolojik bir rahatsızlılığı bulunmamak
  • Meslek icrası için fiziksel bir engelin bulunmuyor olması
  • Boy uzunluğunun (cm cinsinden) son iki rakamından en fazla 10 kilo fazla ya da 15 kilo eksik olmak
  • Arff memurluğu mesleğini icra edebilecek durumda olduğuna dair sağlık raporu almış olmaktır.

Tüm bu şartları yerine getiren kişiler öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavına girmelidir. Bu sınavdan her sene değişkenlik göstermekte olan belirli bir puanın üzerinde puan alınması halinde arff memuru olunabilecektir.

ARFF atamaları ne durumda?

Bu bölüm atamaları eskiye nazaran biraz daha yükselmeye başladı. İlk bölüm mezunları kamu da düşük puanlar ile rahatlıkla iş bulabilirken şimdiler bu puan skalası 85’e kadar yükseldi. Tabi burada tercih edilen kamu kurumun bulunduğu bölgede ayrıca önem arz ediyor.

Tercih listesinde ilk sırada yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve belediyelerin son yıllarda yapmış olduğu atama puanlarını mercek altına alıyoruz. Özellikle 2018’in son aylarında yapılan KPSS atamalarında en düşük 81 puan ile Hakkari gelirken, en yüksek 89 ile Ankara gelmiştir. Belediyelerde durum biraz daha farklıdır. Büyük şehir belediyelerinde ortalama puan aralığı 72 – 80 arasındadır.

Atamalar ise kamu kurum ve kuruluşlarının açacağı ilanlar neticesinde yapılır. Burada alım şartları yer almaktadır. Kurumların belirlemiş olduğu şartlara göre personel alımları yapılmaktadır.

ARFF memur maaşları ne kadardır ?

ARFF memurun çalıştığı kamu kuruma göre alacağı maaşta değişmektedir. Örneğin DHMİ görev yapan bir ARFF memuru en az 6 bin TL maaş alırken, belediyelerde çalışan personeller 3 bin TL ile 4 bin TL arasında maaş almaktadır. Burada bakılması gereken ilk nokta personelin hangi kurumda çalışıyor olduğudur. Daha sonra personelin hizmet süresine bakılır. Kıdem ve derecesine göre yıl farkı eklenir. Örneğin yeni iş başı personel ile 15 senelik çalışan aynı kadroda bile olsa aynı maaşı almaz. Bu sebeple arasında senelik 10 TL – 20 TL gibi sembolik farklar oluşur. Bu da toplam maaşı etkileyen nedenler arasındadır.

İlk olarak personelin brüt maaşı belirlenir. Üzerine kurum tarafından ödenen ekstra tazminatlar eklenir. Yabancı dil, harcırah, vardiya gibi olabilir. Daha sonra sigorta, damga ve gelir vergisi kesintileri yapılır. Varsa sendika ve diğer özel kesintiler yapılarak ele geçen net tutar belirlenir.

2019 yılı için gelecek zamlarla birlikte en düşük ARFF memuru 3 bin 400 TL maaş alırken, iyi kurumda görev yapan memurun maaşı 7 bin TL’ye kadar ulaşabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir