Anasayfa / Genel Meslekler / Arkeolog Maaşları 2020

Arkeolog Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Arkeolog maaşları ne kadar ? En popüler mesleklerin başında geliyor. Bir çok öğrencinin ilk sırada tercihleri arasında karşımıza çıkan Arkeolog’luk hakkında merak ettiğiniz bir çok noktayı birlikte inceleyeceğiz. Nerede çalışır ? iş imkanları ? meslek hakkında genel değerlendirmelerde bulunacağız. Buradan bu mesleği icra eden ziyaretçilerimiz olursa, yorum bölümünden farklı görüşler bildirmesini rica ederiz.

Arkeolog kime denir ?

Arkeologlar, arkeoloji yani kazı bilimi alanında en az 4 yıllık lisans eğitimi almış kazı bilimcilere verilen addır. Arkeoloji bilimi, adından da anlaşılacağı üzere kazı yaparak, arkeolojik araştırma yapılan coğrafyanın tarihine, o bölgenin kültürünü , insanlarla etkileşimini, etnolojisini ortaya koyarak ışik tutarlar.

Tarih öncesinden günümüze kadar olan sürede yaşamış toplumları, toplumların kültürlerini,yaşayış şekillerini ve birbirleriyle olan ilişkilerini,dillerini, kökenlerini ve gelişimlerini incelerler. Arkeoloji, tarihten mimarlığa, coğrafyadan felsefeye ve psikolojiye kadar pek çok bilim dalıyla yakından ilişkilidir. Fakat bunlardan ayrı olarak areologlar daha çok insanların geride bıraktıkları eserler ve insan yapımı nesneler ile ilgilenirler. Bu bakımdan iyi bir arkeolog, çok çeşitli alanlarda bilgi sahibi olmalıdır. Sürekli araştırmak ve öğrenmek, çeşitli bilim alanları hakkında bilgi sahibi olmak ve entelektüel bir birikim iyi bir arkeoloğun olmazsa olmazlarıdır.

Arkeolog çalışma alanları

Peki arkeologlar neden bu kadar fazla bilimle iç içe çalışmaktadır ve bu neden gereklidir? Arkeologların en temel görevi kazı çalışmaları yaparak çıkan buluntuları anlamlandırmak ve değerlendirmektir. Yeterince bilgi birikimine sahip olmayan bir arkeolog, buluntuları doğru şekilde anlamlandıramaz ve değerlendirmez.

Arkeologlar ilk önce çalışma yapacakları alanla ilgili ön planlama yaparlar ve çevresel veriler ışığında hipotezler oluşturup bunları test ederler. Bir uzmanlığa ve görüşe göre olan bilgileri analiz edip gözlemlerine dayanarak bilgi toplarlar. Saha çalışmalarında elde edilen bulguları kaydederler. Kaydedilmiş bulguları, insanların yaşayışlarını ve kültürlerini ortaya koymak üzere analiz ederler. Analizlerini raporlarlaştırırlar ve gerektiğinde ilgili kurum ve kuruluşlara bu bilgiler ışığında tavsiyelerde bulunurlar.

Arkeologların çalışma alanları hem ofis ortamını hem de kazı alanını içerir. Bir kısmı sürekli olarak ofiste çalışsa da çoğu sahada çalışmaktadır.  Sahada çalışan arkeologlar genellikle tam zamanlı olarak, çoğu zaman seyahat gerektiren uzak bir bölgede ve yoğun fiziksel güç harcayarak çalışırlar.

Arkeologların iş imkanları

Arkeologlar ayrıca, araştırma kurumları, üniversite ve kolejler, özel şirketler, müzeler ve danışmanlık firmaları için de çalışabilirler. Genellikle çalışma alanlarının başında müzeler gelmektedir. Kamu da çalışma alanı geniştir. Fakat özel sektör de aynı iş sahası genişliği olduğunu söyleyemeyeceğiz.

Arkeolog maaşları ne kadar ?

Bu başlığımız altında maaş hesaplaması, memur, mühendis ve akademisyen maaşları hususlarında genel bilgiler paylaşacağız. Maaşın belirlenmesinde altın kurallar şunlardır. Kişinin çalıştığı alana bakılır. Özel sektör yoksa kamu alanında görev yapıyor. Özel sektör ise; deneyim ve tecrübesine bakmak gerekir. Kişi alanında kaç seneden beri deneyimlidir ? ya da alanında hangi çalışmalara imza atmıştır ? Eğer kamuda görev yapıyorsa, alacağı ortalama maaş bellidir. Yani kıdem kademe derecesinden gösterilir.

Çalıştığı Yer Ortalama Maaşı
Kamu Üniversite 4.200,00 ₺
Müze 4.900,00 ₺
Özel Sektör Danışmanlık 3.500,00 ₺
Arge Birimleri 3.900,00 ₺

Tabloda belirttiğimiz tahmin maaşları açıkladık. Kişinin hizmet yılı, tahsili (yüksek lisans vs.) yabancı dil tazminatı (YDS) asgari geçim indirim (evli ya da bekar) gibi kriterlere göre değişkenlik göstermektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir