Beyin Cerrahları Ne Kadar Kazanır?

Küçük yaşlardan itibaren birçok çocuğun hayalinde doktor olmak vardır. Zamanla bu hayal yerini başka meslek dallarına verirken, bazı öğrencilerde ise hedefe dönüşür. Cerrah olmak ise en beğenilen doktorluk alanlarındandır. Peki, beyin cerrahları ne kadar kazanır? Beyin cerrahı maaşları kıdemine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bütün sağlık personelleri gibi döner sermayeden ayrıca kazançları bulunmaktadır. Beyin cerrahları ne kadar kazanır? Sorusuna net bir yanıt veriyoruz..

Beyin Cerrahi Nedir?

Beyin cerrahları beyni ilgilendiren tüm hastalıklara bakan tıp dalıdır. Beyin cerrahlarının aylık kazancı ise öncelikle kıdeme göre belirlenmektedir. Ancak ortalama 18000 TL kazandıkları bilinmektedir. En düşük maaş alan beyin cerrahını ayda 15000 TL en yüksek kazanan beyin cerrahının ise ayda 30.000 TL kazandığı bilinmektedir.

Beyin Cerrahı Ne İş Yapar?

Beyin cerrahları genel olarak tanı konulduktan sonra tedavi aşamasında dâhil olan doktorluk alanıdır. Beyinle ilgili hastalıklar için nöroloji polikliniğinde muayene olunmalıdır. Nöroloji polikliniği gerekli görmesi durumunda konsültasyon oluşturacak ve beyin cerrahı ile konsülte olarak hastalığın teşhis, tanı ve tedavisini birlikte ilerleteceklerdir. Beyin cerrahı görevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Beyinden kaynaklanan hastalıkların teşhisini koymak, teşhise bağlı olarak tedavi yöntemini şekillendirmek,
  • Hastalığın tedavisi için gerekli durumlarda beyin ameliyatını gerçekleştirmek,
  • Hastalık süresince ve tedavi sonrasında çekilen beyin röntgen ve tomografilerini incelemek ve yorumlamak,

Beyin Cerrahı Neye Bakar?

Beyin cerrahları beyinden kaynaklı oluşabilecek tüm rahatsızlıklara bakmaktadır. Ancak bir doktor sevk etmeden beyin cerrahına randevu almanız mümkün olmayacaktır. Beyin cerrahı genel olarak tedavi aşamasında devreye girmektedir. Dolayısıyla beyinden kaynaklandığı düşünülen rahatsızlıklar için öncelikle nöroloji polikliniğinde muayene olunmalıdır.

Beyin Cerrahı Taban Puanı

Üniversiteye geçiş sınavlarında beyin cerrahlığı için ayrıca bir bölüm bulunmamaktadır. Bütün doktorluk alanları için öncelikle Tıp Fakültesi kazanmak gerekir.  Tıp Fakültesi Üniversiteye geçiş sınavlarında sayısal bölümden yerleştirme yapmaktadır. Devlet Üniversitelerinde en düşük Tıp Fakültesi Puanı 468 olup, en yüksek alım yapan Tıp Fakültesinin yerleştirme puanı 547’dir. Vakıf Üniversitesi tercihi yapmak isteyen adaylar için vakıf üniversitelerinde Tıp Fakültesi için en düşük taban puan 420’dir.

Yerleştirme için yeterli puan alındıktan sonra tercih yapılmalı ve beyin cerrahı olmak için üniversite tamamlandıktan sonra uzmanlık için TUS’a girilmelidir.

Beyin Cerrahı Nasıl Olunur?

Beyin cerrahı olmak için üniversiteye geçiş sınavlarından sonra tercih edilecek olan bölüm Tıp fakültesidir. Hangi bölümde uzmanlaşmak isteniyorsa öğrenim tamamlandıktan sonra tercih yapılmalıdır. İlk adım olarak Tıp Fakültesine yerleşilmeli ve başarı ile Tıp Fakültesi bitirilmelidir. Beyin cerrahı olmak için ise uzmanlık alınması gerekmektedir. Uzman olmak için öncelikle TUS kazanılmalı ve ardından 5 yıl uzmanlık eğitimi alınmalıdır.

Beyin Cerrahı Maaşı Ne Kadar ?

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Beyin Cerrahı 77.090 96.360


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 15 Şubat 2023 — 22:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir