Anasayfa / Genel Meslekler / Bilgisayar İşletmeni Maaşları 2020

Bilgisayar İşletmeni Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Bilgisayar işletmeni maaşları ne kadar ? Bilgisayarlar hayatımızın bir parça haline geldi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayattan koparamadığımız bilgisayarların kullanım alanları çok geniştir. Sadece internette gezmenin aksine bir çok işlemleri yapabilecek kapasiteye sahiptir. Yaşamı kolaylaştıran bir ürün olarak bildiğimiz bilgisayarları sertifika almak suretiyle ile kullanan kişilere bilgisayar işletmeni denilmektedir. Bu yazımızda işletmenin maaşları, nerede çalışır, iş imkan ve olanakları, ne iş yapar, atamaları nasıldır ve bunun bir çok sorunun yanıtlarını aracağız.

Bilgisayar işletmeni kimdir ? kime denir ?

Tam anlamıyla bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarın eksiksiz ve tam olarak kullanan kişiye denir. İşletmeni ise, bilgisayarların tüm işlevlerinden sorumlu kişidir. Bakım, kurulumu ve arıza durumlarında gerekli müdahalede bulunacak kişidir.

Bilgisayar işletmeni, kamu kurum ve kuruluşlarında bilgisayarların bakımı ve düzenlemesi işleri ile ilgilenen kişilerdir. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir sertifikaya sahip olmaları durumunda atama işlemleri gerçekleştirilir. Şayet bir sertifikanız yok ise Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek belirli bir puanın üstünde almanız durumunda da tercih yaparak kurumları tercih edebilir ve bu kurumlarda bilgisayar işletmeni olarak çalışabilirsiniz.

Bilgisayar işletmeni ne iş yapar ?

Bu işi yapabilmek için belirli bir düzeyde bilgisayar bilgisi sahibi olmaları gerekmektedir. Onarım ve bakım yapmaları sebebi ile tüm Microsoft Office programlarına son derece hakim olmaları kendilerinden beklenir:

Bilgisayar işletmenleri;

 • Kurumlarda bulunan bilgisayarların bakımını ve gerekli olması halinde onarımlarını yapar.
 • Kendisine verilen bilgileri tablolaştırarak ya da sınıflandırarak bilgisayara kaydeder.
 • Belirlenen konular ile ilgili bilgisayar ve gerekli materyalleri kullanarak sunumlar hazırlar.
 • Çalıştığı kuruma ait olan internet sitesinde gerekli olan tüm işlemleri yapar ve elde ettiği verileri düzenli olarak bu sitelere girer.
 • Kuruma ait olan programları öğrenerek bunlar hakkında gerekli olması halinde sistem düzenlemeleri yapar.
 • Bilgi ve işlem alanında ihtiyaç duyulan tüm işlemleri yapar.

Bilgisayar işletmeni nerelerde çalışır ?

Kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere bir çok alanda görev yapabilir. Kamu dışında özel sektörde çalışma alanı geniştir. Kamu kurumuna girebilmek için KPSS sınavına girmesi ve iyi puan alması gerekmektedir. İyi derecede bilgisayar kullanmak işletmen olduğu anlamına gelmemektedir. MEB tarafından verilen sertifikaya sahip olmak gereklidir. Devlet kurumları personel alımı yaparken bilgisayar işletmeni nitelik kodu ile ilana çıkarlar. Bu 6225 sayılı nitelik kodudur.

Kamuda işe girebilmek için sertifikaya sahip olmanız yeterli iken, özel sektörde MEB tarafından sertifikanın yanında bilgisayar donanımızın da yüksek olması gerekir. Kısaca hangi alanlarda çalışabileceğini maddeler halinde yazalım.

 • Kamu – Devlet
  • Cumhurbaşkanlığı
  • Bakanlıklar
  • Bakanlıklar bünyesine bağlı alt birimler
  • Belediyeler
 • Özel Sektör
  • Hastaneler,
  • Turizm firmaları,
  • Yazılım şirketleri,
  • Otobüs firmaları,
  • Çağrı merkezleri

Daha sayamadığımız yüzlerce özel şirket alanı yer almaktadır. Peki, kamu alanında çalışan bilgisayar işletmeni kadrosu kaçıncı dereceye kadar düşer ? Bilgisayar işletmeni ile veri hazırlama arasındaki fark ne kadar ? Ortalama fark bakımından VHKİ daha fazla maaş aldığını belirtebiliriz.

Peki, bilgisayar işletmeni operatörü nedir ? İşletmen ile aynı işi yapar. Tek farkı işletmen bilgisayarın tüm işlevden sorumlu iken (yazılım + donanım) operatör ise genellikle yazılım işlerinden sorumludur. Donanımsal olarak görevi yoktur.

Bilgisayar işletmeni nasıl olunur ?

Peki bu mesleği nasıl seçersiniz ? kısacası nasıl olunur ? Öncelikle bilgisayar alanında kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Office programlarını eksiksiz ve tam olarak bilmeniz bunun yanında bilgisayarın çalışma sistemini öğrenmeniz gerekiyor. Donanım parçalarının nereden takıldığını veya herhangi bir arıza durumda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Bu bilgilerle birlikte bilgisayar işletmeni sertifikası veren bir kursa kayıt olmanız gereklidir. Daha sonra MEB tarafından yapılan sınava girip başarılı olmanız gerekiyor. Son olarak yazılı sınavdan sonra uygulamalı sınavdan da geçmeniz gerekiyor.

Bilgisayar işletmeni kimler tercih edebilir ?

Lise mezunu, 2 yıllık MYO mezunu ve lisans mezunları bu sertifikayı kursa kayıt olmak ve başarılı kaydıyla alabilir. KPSS’den yüksek puan almanın dışında bunun ekstra sertifikaların olması kurumlara girmede önemli rol oynar. 6225 nitelik koduyla aranan personel alımlarına direk olarak başvuru yapılabilir. Bilgisayar işletmeni nasıl yazılır ?

Bilgisayar işletmeni kadrosu nedir ?

Maaş bilgisine geçmeden önce bilgisayar işletmeni kadrosunun avantajlarından bahsetmek isteriz. Öncelikle her kurumda olan ve kamu alanında iş sahası geniş bir kadrodur. KPSS yüksek puan ilk önceliktir. Daha sonra 6225 nitelik koduyla çıkılan tüm ilanlara başvuru yapabilir. Kurumun çalışmasına göre 657 ya da devlet işçisi statüsünde göreve başlar. VHKİ ile bilgisayar işletmeni arasındaki maaş farkı aynı yılda göreve başlamış ve aynı duruma sahip iki personel arasında yaklaşık 200 – 300 TL civarındadır. Duruma göre bilgisayar işletmeni yan ödeme alabilir.

Bilgisayar işletmeni maaşları ne kadar ?

Bilgisayar işletmenleri günümüzde 3200-3500 tl maaş almaktadır. Günümüz şartları düşünüldüğünde ise hem mesleğin icrası hem de maaşı düşünüldüğünde bu faktörler mesleği çekici kılar hale getirmiştir.

Kadro Tem.18 Oca.19 Tem.19
Bilgisayar işletmeni maaşları 3105 3229,2 3390,66

Temmuz ayında en düşük maaşları belirtik. Bu tabloda bekar personel hesabı göz önüne alınarak hesap yapılmıştır. Dikkat etmeniz gereken personelin KİT’lerde çalışması halinde ekstra mesai olabileceğidir. Bu yaklaşık 200 – 300 TL fazla maaş anlamına gelmektedir. Bunun dışında KİT’de görevli ise 2 tam 4 yarım ikramiye maaşına ek alabilir. Yaklaşık olarak 3 bin 800 TL civarına yükselebilir. (KİT için geçerli)


Bir önceki yazımız olan Veteriner Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum

 1. 6225 NİTELİK KODU HİKAYE…MALİYE DİKKATE ALMIYOR.MALİYEDE BİR ARKADAŞIM VAR.ARKADAŞIM A.Ü.İKTİSAT FAKÜLTESİ İKTİSAT MEZUNU. KADROSU BİLGİSAYAR İŞLETMENİ(KADROSU VHKİ İKEN GÖREVDE YÜKSELME SINAVI İLE BİLGİSAYAR İŞLETMENİ OLMA).TAM 2 ADET SERTİFİKASI VAR.1.SERTİFİKASI İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ SİBER GÜVENLİK VE SOME EĞİTİM PROGRAMI MEZUNU.YANİ SERTİFİKASI REKTÖRLÜK ONAYLI SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI.2.SERTİFİKASI İSTANBUL BAKIRKÖY GÖZEN BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI MEZUNU.MEB ONAYLI PROGRAMCILIK SERTİFİKASI.İSTANBUL DEFTERDARLIĞI PERSONEL MÜDÜRLÜĞÜ BU ARKADAŞIMIZA NE SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI KADROSUNU VERİYOR NE BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI KADROSUNU VERİYOR NE DE KADROSU OLAN BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİNDE ÇALIŞTIRIYOR.NE İŞ YAPTIRIYOR BİLİYORMUSUNUZ ? HAVA LİMANINDA YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI PULU SATIŞI….BİLGİSAYAR İŞLETMENİ KADROSUNUN GÖREVİ PUL SATIŞIYMIŞ……

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir