Anasayfa / Genel Meslekler / Bilgisayar Programcılığı Maaşları 2020

Bilgisayar Programcılığı Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Bilgisayar programcılığı maaşları ne kadar ? Burada ki yazımızda daha geniş kapsamlı bilgiler aktarmıştık.Bu yazımızda ise direk olarak bilgisayar programcılığı bölümünden mezun olan kişiler genel olarak yaşadığı sorunlar ve hangi adımları izleyeceği hususundadır.

Makalemizde özellikle bu bölüm mezunu kimdir ? kime denir ? atamaları nasıldır ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıldır ? İşte tüm detayları ile birlikte bilgisayar programcılığı…

Bilgisayar programcısı kimdir ? Kime denir ?

Bir bilgisayar programcısı,tek bаşınа daha küçük programlama projelerinde çalışabileceği gibi , daha karmaşık bilgisayar programları için bir takımla  da çalışabilir.. Çoğu durumda, bir yazılım mühendisi programın nasıl çalışmasını beklendiğine dair bir açıklama sunar. Bilgisayar programcısı ise, yazılım mühendisinin yaptığı açıklamayı bilgisayarların işleyebileceği bir dile çevirir. Java, Visual Basic, C veya C ++ gibi birkaç bilgisayar programlama dilinden birini kullanarak işlemi gerçekleştirir.

Bilgisayar programcısı program yazıldıktan sonra, doğru çalıştığından emin olmak için programı kontrol eder. Daha sonra, programda ortaya çıkan sorunları hata ayıklama olarak bilinen bir işlemle giderir. Ayrıca, halihazırda var olan programları veya kullanım kılavuzlarını, güncellemekte, değiştirmekten veya onarmaktan da sorumlu olurlar.

Bilgisayar programcıları çok çeşitli endüstrilerde çalışırlar, ancak genellikle bilgisayar yazılımlarını kodlayan veya yazan ve çeşitli bilgisayar programlarıyla ilgili kaynak kodları yazan, tasarlayan, hata ayıklayan, sorun gideren ve bakım yapan maaşlı çalışanlar gibi ofislerde çalışırlar. Ayrıca, tüm kaynak kodların bilgisayar tarafından anlaşılabilecek programlama dillerinde yazılmasını ve böylece programların son kullanıcılar tarafından kullanılabilmesini sağlar. Ayrıca, satıcılardan satın alınan bilgisayar programlarını da özelleştirebilirler.

Bilgisayar programcılığı hakkında kısa kısa bilgiler

Bilgisayar programlama aslında, bir sonraki adımda ne yapmaları gerektiği konusunda bilgisayarlara talimat vermenin bir yoludur. Bu talimatlara  kod  denilir ve bilgisayar programcıları problemleri çözmek ya da bir görev gerçekleştirmek için kod yazarlar.

Son hedef, bir şey yaratmaktır: bu, bir web sayfasından veya bir yazılım parçasına ya da sadece güzel bir fotoğraf anlamına gelebilir. Bu nedenle bilgisayar programlaması genellikle sanat ve bilim arasında bir karışımdır; Teknik, analitik, aynı zamanda yaratıcı.

Bilgisayar programcıları bilgisayar algoritmalarını ve uygulama alanlarını bilmeli ve ürünlerini test etmek ve onaylamak için satıcılarla birlikte çalışmak zorunda kalabilirler. Yazdıkları programları belgelendirmeli ve belgelendirme çizelgeleri, akış çizelgeleri, düzenleri, diyagramları ve kod açıklamalarını ve revizyon tarihlerini içermelidir.

Genel olarak bu pozisyon için bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi (BT) veya ilgili bir alan ve önceki iş deneyimi lisans derecesi gerekir ve bazı işverenler yüksek lisans derecesi ve araştırma deneyimine sahip olanları tercih edebilir. Bilgisayar programcıları Java / Java EE, C, C ++, C #, .NET, Java Script ve işle ilgili diğer programlama dilleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmalıdır ve güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerileri de önemlidir. Ekip ortamında çalışabilmeli ve yeni teknolojiler ve mevcut olan programlama dilleri ile daima güncel kalmalıdırlar. Bazıları satıcıların veya müşterilerin ofislerine seyahat etmek, ilgili sınıflara, atölye çalışmalarına veya konferanslara katılmak veya yeni bilgisayar programcılarını eğitmek ve koçluk yapmak zorunda kalabilir.

Bilgisayar programcısı nasıl olunur ?

Ülkemizde bir çok üniversitenin bünyesinde Bilgisayar Programcılığı bölümü vardır. Bazı üniversiteler uzaktan eğitim sistemiyle eğitim vermektedirler. Eğitim süresi 2 yıldır. Bölümü bitiren öğrenciler Bilgisayar Programı Teknikeri unvanı alırlar. Bölümden mezun olduktan sonra öğrenciler, dikey geçiş sınavıyla Bilgisayar Mühendisliği dahil 4 yıllık çeşitli lisans bölümlerine geçiş yapabilirler.

Bu bölümü tercih eden adayların sadece diplomadan almaktan ziyade kendini yetişmesini çok önemlidir. Piyasa şartlarında sadece diploma değil de iş bilen ve yazılım anlamında kendi yetişen kişiler rahatlıkla iş bulabilir. Yani üniversite okumak için değil de işi öğrenmek ve piyasa koşulları bilen personeller iyi paralar kazanabilir.

Bilgisayar programcısı iş imkanı ve olanakları

Özellikle kendini geliştirmiş meslek mensupları için iş bulma potansiyeli oldukça yüksektir. Kamu kurum ve kuruluşlarında, hastanelerin bilgi işlem departmanlarında, yazılım şirketlerinde, özel şirketlerin bilgi-işlem bölümlerinde, bilişim şirketlerinde, teknik altyapıyla uğraşan şirketlerde ya da şirketlerin teknik altyapı bölümlerinde çalışabilirler. Ayrıca kendileri serbest olarak da mesleklerini icra edebilirler.

Programcı yazılım anlamında son zamanlarda popüler olan android sistemine yönelebilir. Geçtiğimiz 10 sene içerisinde yıldızı parlayan yazılım türlerinin başında gelmektedir. İnsanların bitmeyen isteklerine ayak uydurmak için teknolojiyi kullanılıyoruz. İşte teknolojinin sunmuş olduğu özellikleri fırsata çevirmek için bu yazılım programcılar için altın kaynak niteliğindedir. Piyasa koşullarına baktığımız zaman bu tip yazılıma ihtiyaç duyan yüzlerce firmaya görmek mümkündür.

Bilgisayar programcılığı maaşları ne kadar ?

Son başlığımızda bu alanda görev yapan personellerin ortalama maaşlarının ne kadar olduğu üzerinedir. Özellikle kamu alanında çalışan personellerin en düşük 3 bin 500 TL civarında maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Tabi ki burada kurumdan kuruma değişkenlik gösterebilecek bir sistem vardır. Net bir şekilde ifade etmeniz gereken diğer bir konu bu maaşın üzerinde kamuda işçi olarak çalışan personel ekstra 200 – 300 TL gibi ikramiye farkının eklendiğini belirtelim. Burada ki rakamların içerisine 2019 yılında verilecek olan zamlar eklenmemiştir. Ekstra olarak enflasyon farklarının eklenmesiyle birlikte en az 200 TL gibi fark eklenecektir.

Diğer yandan kamu alanı değil de özel sektör bilgisayar programcılığı yapan personellerin en az 2 bin TL aldığını belirtelim. Bazı firmalarda bu rakam maalesef asgari ücret seviyesine kadar düşmektedir. Burada yeni mezun ve deneyim programcı arasında iyi bir ayrım yapmak gerekir. Çünkü yeni mezun programcı piyasa şartlarını bilmezken, yıllardır bu sektörde iş yapmış ve alanında bir çok projeye imza atmış bir programcı kesinlikle aynı maaşı almaz. Burada ortalama maaş seviyesi 3 bin TL civarındadır. Daha deneyim bir programcı aylık en az 5 bin TL maaş almaktadır. Proje bazlı çalışan personellerde burada ki rakamların daha çok üstü maaş alabilir.

Tabi burada anlattığımız özel sektör sistemi tamamen kişinin tecrübesine ve çalıştığı firmaya göre değişmektedir. Örneğin İstanbul da büyük projelere imza atan yazılım firmasının olmazsa olmaz personeli ise maaş yüksek olurken, İzmir göreve yeni başlayan bilgisayar programcısının maaşı daha düşük olacaktır. Burada ki ayrımı iyi yapmak gerekiyor.

Son paragrafta yurt dışında ortalama kazançlarını gösteren bir bilgi paylaşıyoruz. Senelik 60 bin dolar üzerinde ortalama maaşı vardır. Orta deneyime sahip bir bilgisayar programcısının alacağı senelik kazanç 330 bin TL’nin üzerindedir. Tabi iyi derece yabancı dil bilmesi ve işine hakim olması alacağı maaştaki en büyük etkendir.


Bir önceki yazımız olan Arkeolog Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

8 Yorumlar

 1. 2 yıllık pc bölümü mezunuyum. İstanbul ve çevresinde iş arıyorum

  • Selamlar,

   İlgili bölümden personel ihtiyacı olması halinde mail adresiniz paylaşılacaktır.

   Saygılar.

 2. 2019 yılı memur maaşları için verilecek zam oranı açıklandı mı ? kamuda bilgisayar mezunu ne kadar alıyor ?

  • Selamlar,

   Aralık ayı hariç enflasyon farkı %11.4’tür. Burada ki orana göre yükselme ve düşüş yaşanabilir. En düşük 3 bin 200 TL civarındadır.

   Saygılar.

 3. mustafa yılmaz

  ankarada iş arıyorum

 4. 2 yılık üniversite okdum Web programcısıyım ne kadr mas alırım ve nerde iş bulırum

 5. Değerli admin;
  2 yıllık bilgisayar programcılığı ve bilgisayar öğretmeni bölümü mezunuyum. İzmirde iş arıyorum.

 6. Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir