Çocuk Cerrahisi Ne Kadar Kadar Kazanır?

Farklı tıp dallarındaki doktorlar çalışma yoğunluklarına ve çalıştıkları yerlere göre farklı ücretler kazanabilmektedir. İnsanlar, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı tedavi eden çocuk cerrahisi ne kadar kazanır bilmek isteyebilirler. Bu soruyu mezun olmamış doktor adayları da sorabilmektedir. Peki çocuk cerrahisi ne kadar kazanır?

Çocuk Cerrahisi Nedir Ne İş Yapar?

0-16 yaş çocukların cerrahi işlemlerinin, hastalık tanılarının ve tedavilerinin gerçekleştirilmesini sağlayan tıp alanına çocuk cerrahisi adı verilir. İç hastalıklar, deri hastalıkları, endokrin sistemler, üroloji ve ortopedi gibi bütün tıp alanlarının çocuklar için olan cerrahisini çocuk cerrahları gerçekleştirir.

 • Çocukların doğum öncesinde sahip oldukları bazı anormalliklerin düzeltilmesini de yine çocuk cerrahları gerçekleştirir.
 • Buna ek olarak çocukluk erken döneminde yaşanan travma ya da diğer fiziksel bozuklukların cerrahi yöntemler ile tedavi edilmesi de çocuk cerrahlarının işidir.
 • Bebeklik ve çocuklu döneminde ortaya çıkabilecek her türlü hastalık bireyin ilerleyen yaşamında önemli etkiler bırakacağı için çocuk cerrahları hastaları titizlik ile inceleyerek hastalık tanısı koymaktadır.

Çocuk cerrahisi maaşı en düşük 25000 TL iken en yüksek maaş ise 30000 TL civarında olmaktadır.

Çocuk Cerrahisi Taban Puanları

TUS’a girerek mesleğe başlamak isteyen çocuk cerrahı adayları TUS’tan en az 46 taban puanı almalıdır. Bu puan bazı hastaneler için 56 puanı bulmaktadır. TUS sınavı bilindiği üzere zor bir sınavdır. Birçok doktor uzmanlık alanlarını seçmek için bu sınava girer. En çok tercih edilen bölümlerin puanı daha yüksek olurken daha az tercih edilenler için bu puanlar daha düşük olmaktadır. Çocuk cerrahisi taban puanı, bu alanın daha az tercih edilmesinden dolayı daha düşük olmaktadır.

Çocuk Cerrahisi Neye Bakar?

Çocuk cerrahisi, bebeklikten 16 yaşına kadar olan çocukların fizyolojik bütün hastalıklarının cerrahi tedavi yolu ile tedavi edilmesini sağlar. Bunun yanında çocuk cerrahlarının çocuklarda ilgilendiği durumlar aşağıda belirtilmiştir.

 • İç hastalıklar
 • Ortopedi ve travmatoloji
 • Deri ve zührevi hastalıklar
 • Üroloji
 • Sindirim ve solunum problemleri
 • Endokrin cerrahisi

Çocuk cerrahisi aylık kazancı 25000 TL altına düşmezken bazı özel hastanelerde tecrübeli olan cerrahlar 270000 TL civarında bir aylık kazanç elde edebilmektedir.

Çocuk Cerrahisi Nasıl Olunur?

Çocuk cerrahisi öncelikle bir cerrahi tıp disiplini olduğu için üzerinde önemle durulması gerekir. Bu nedenle birçok tıp mezunu doktor adayı bu uzmanlık alanını seçmeyi tercih etmez. Peki çocuk cerrahı olmak için ne gereklidir?

 • Öncelikle bir tıp fakültesinden başarı ile mezun olmalısınız.
 • Mezuniyet sonrası her doktor adayı gibi TUS sınavına girerek istediğiniz uzmanlık alanını belirlersiniz.
 • Uzmanlık alanınızı seçtikten sonra pratisyen olarak hastanede işe başlarsınız.
 • Çocuk cerrahisi olmak TUS sınavı ile kolay olsa da pratikte bir cerrah olmanın zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle el yeteneği, sabır ve azim en önemli gerekliliklerdir.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 10 Şubat 2023 — 23:33

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir