Anasayfa / Üniversite Bölümleri / Çocuk Gelişimi Maaşları 2019

Çocuk Gelişimi Maaşları 2019

Sponsor Reklam

Çocuk gelişimi uzmanı maaşları ne kadar ? Hayatın en eğlenceli meslekleri arasında karşımıza çıkan bir gruptur. Bu yazımızda çocuk gelişimi bölümüyle ilgili tüm detayları sizlerle paylaşırken, nasıl olunur ? iş imkanları nelerdir ? hangi alanlarda çalışır ? maaşları ne kadar ? ne iş yapar ? sorulara yanıtlar aracağız. Ayrıca atamalarının nasıl olduğuna ÖSYM üzerinden vereceğimiz dipnotlarla bilgiler sunacağız. İlk girişi fazla uzatmadan detayları paylaşalım.

Çocuk gelişimi bölümü nedir ?

Ülkemizde Çocuk Gelişimi Programları, pek çok üniversite bünyesinde 2 yıllık önlisans eğitimi vermektedirler. Başarılı bir şekilde önlisans dereesiyle mezun olan öğrenciler ”Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı” unvanı kazanırlar. Sıklıkla okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi ve eğitimi bölümleriyle karıştırılmaktadır. Bahsi geçen bölümler 4 yıllık lisans eğitimi verirler ve okul öncesi öğretmeni unvanıyla mezun verirler. 2 yıllık önlisans bölümlerinden başarıyla mezun olan öğrenirler, dikey geçiş programlarıyla yukarıda bahsi geçen bölümlere ayrıca Üstün Zekalılar Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Sosyal Hizmetler, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği gibi bölümlere devam edip lisans derecesi alabilirler.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanları, 0-18 yaş arasındaki, normal düzeyde, ileri seviye de ya da geri seviyede, hasta, bakıma muhtaç tüm çocukların, her türlü ( psikolojik, özbeceri,dil gelişimi,motor gelişimi) gelişimlerini takip eden ve ihtiyaç duyulan şekilde eğitim veren kişilerdir.

İş imkanı ve çalışma alanları

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Bu nedenle hem mesleğe olan ilgi çoktur hem de nitelikli meslek elemanlarına ihtiyaç çoktur.Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, anaokullarında, anasınıflarında, rehberlik ve danışma merkezlerinde, kreşlerde, çocuk yurtlarında, aile planlama merkezlerinde, çocuk hastanelerinde, hastanelerde bulunan özel okullarda, çizgi film ve animasyonlarında veayrıca oyuncak ve eğlene araç- gereçlerinin hazırlanmasında danışman olarak, çocuklara ilişkin her türlü yayının hazırlanmasında, çocuk mahkemelerinde,rehberlik araştırma şirketlerinde çalışabilirler.

Çocuk gelişimi uzmanı maaşları

Bu başlığımız altında 2018 ve 2019 güncel bilgilerden derlenmiştir. Geleceğin bitmeyecek meslekleri arasında yerini alan çocuk gelişimi uzmanlarının ortalama maaşlarını bu başlık altında değerlendireceğiz. Öncelikle gelişim uzmanın kamu ya da özel sektörde çalıştığı varsayarak karşımıza 2 farklı maaş hesabı çıkmaktadır. İlk olarak özel sektörden bahsetmek gerekirse; özel sektörde yukarı da bahsettiğimiz gibi özel kreşler ve ana okullarda, animasyon merkezlerinde veya rehberlik hizmeti veren firmada çalışabilir. Burada alacağı maaş kişinin tamamen deneyimine kalmıştır. Yani yeni mezun bir çocuk gelişim uzmanı en düşük 2 bin TL seviyelerinden iş başı yaparken, alanında uzman ve mesleğinde 15 seneyi aşmış gelişim uzmanı ise yaklaşık 3 bin 500 TL seviyelerinde maaş almaktadır.

Gelişim uzmanı kamu da görev yapıyorsa, en düşük 3 bin 400 TL gibi rakamla iş başı yapar. Kamu alanlarını da yukarıda ki başlığımızda anlatmıştık. Daha fazla detay için alt başlıklardan devam edelim.

Çocuk gelişimi bölümü maaşları

Ön lisans çocuk gelişim uzmanı mezunun ortalama maaşları kamu ve özel sektöre göre değişmektedir. Özel de en düşük 2 bin TL seviyelerinde olurken, kamuda ise bu rakam 3 bin 400 TL’ye kadar yükselmektedir. Tabi bu kişinin derece ve kademesine göre bağlı olarak değişmektedir.

maaslari.gen.tr Çalıştığı Yer Ortalama Maaşı
Kamu Hastane 3.500,00 ₺
Anaokul 3.400,00 ₺
Özel Sektör Özel Kreş 2.000,00 ₺
Rehberlik ve Danışma 2.200,00 ₺

Yukarıda belirttiğimiz tabloda sadece başlangıç maaşı olduğunu unutmayınız. Özel sektör de firmaya göre değiştiğini hatırlatmak isteriz.Yine maaşı bazı etkenlere bağlı olarak değiştiğini belirtelim.

Çocuk gelişimi bölümü staj maaşları (stajyer)

Lise – Ön lisans ve lisans stajlarında ödenen rakamları buradan anlatacağız. Öncelikle lise de yapılan stajlar okul saatlerinde içerisinde kabul edildiği hatırlatalım. Ön lisans ve lisans seviyesinde yapılan stajların ise yaz stajı olarak yapılmakta. Buradan hareket ile liselerde mesleki eğitim olarak yapılan stajlarda asgari ücretin %30’u ile yani net olarak 2018 yılı veriyle, 439 TL maaş olarak ödendiğini söyleyebiliriz. Fakat üniversite seviyesinde yaz tatillerinde yapılan stajlarda kurumların ya da firmaların staj maaşı ödeme zorunluğu bulunmamaktadır.

Lise mezunu maaşları

Liseyi bitiren yeni mezun ÖSYM atamalarıyla kamuda iş başı yapabilir. Aynı şekilde özel sektörde deneyim kazanabilir. Son olarak kendi iş yerini kurabilir. 3 değerlendirme üzerinden yapacağımız bilgiler ışığı şunları paylaşabilir.

Meslek Kamu Özel Sektör Kendi İşi
Çocuk Gelişim (Lise Mezunu) 3400 TL 2000 TL 7000 TL

Kamu ve özel sektör noktaları yukarıda başlıklarımız da geniş bir şekilde değinmiştik. Gelişim uzmanın kendi işini yapması halinde alacağı ortalama rakamı tabloda belirttik. Fakat bu işin yapılması için sermayenin olması gerekmektedir. Gerekli izin belgelerinin alınması ve yapacağı işin programına hazır olması lazımdır. Ancak bu şartlar dahilinde kendi işinin patronu olabilir.

Ön lisans mezunu maaşları

2 yıllık mezunu olan yani ön lisans eğitimini tamamlaması halinde çocuk gelişim uzmanı unvanını alır. Kamu alanında 2 yılık mezunu ortalama 3 bin 500 TL civarında maaş alır. Aynı şekilde çalışma yılı, tazminatları, asgari geçim indirimi gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir.

maaslari.gen.tr Eğitim Derece Maaşları
Çocuk Gelişimi Lise 13 3.400,00 ₺
Çocuk Gelişimi Ön lisans 10 3.536,00 ₺
Çocuk Gelişimi Lisans 9 3.677,44 ₺

Lisans mezunu maaşları

Son başlığımızda lisans mezunu olarak görev yapan personelin maaşı konusunda bilgiler aktaracağız. İlk olarak aşağıda ki tablomuzu inceleyerek başlayalım. 2 yıllık mezun ile arasında en düşük %4’lük fark bulunmaktadır. Bununla birlikte kamuda görev yapan bir personel 3 bin 677 TL maaş almaktadır.

Çocuk Gelişimi Lisans 9 3.677,44 ₺

En son bilgiler

2 yıllık çocuk gelişimi bölümü mezunları meslek elemanı olurlar ve yardımcı personeldirler. Hastaneye de atanmazlar. Hastaneye lisans( 4yıllık) çocuk gelişimi mezunları atanır ve çocuk gelişimci unvanını alırlar, yüksek lisans yaptıktan sonra da uzman çocuk gelişimci ya da çocuk gelişimi uzmanı unvanlarını kullanırlar. Okul öncesi öğretmenliğiyle farklıdır, okul öncesi öğretmenleri 6 yaşa kadar olan çocukların eğitimini alırlar ve yalnızca öğretmenlerdir. Lisans çocuk gelişimi mezunları ise 0-18 yaş aralığındaki çocuklar üzerine eğitim alır var sağlık lisansiyeri olarak mezun olurlar.


5 Yorumlar

  1. teşekkürler…

  2. Ya gidiyoruz kreşe başvuru formu dolduruyoruz asgari ücret bile vermiyorlar ..

  3. 2 yıllık üniverste mezunu kolay iş imkanı bulabiliyor mu ?

    • Özel sektörde geniş fakat verilen ücretler tatmin edici değil, kamuya alımlar az fakat KPSS’den 75 – 80 üzeri rahat atması yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir