Çocuk Gelişimi Maaşları

Çocuk gelişimi uzmanı maaşları ne kadar ? Hayatın en eğlenceli meslekleri arasında karşımıza çıkan bir gruptur. Bu yazımızda çocuk gelişimi bölümüyle ilgili tüm detayları sizlerle paylaşırken, nasıl olunur ? iş imkanları nelerdir ? hangi alanlarda çalışır ? maaşları ne kadar ? ne iş yapar ? sorulara yanıtlar aracağız. Ayrıca atamalarının nasıl olduğuna ÖSYM üzerinden vereceğimiz dipnotlarla bilgiler sunacağız. İlk girişi fazla uzatmadan detayları paylaşalım.

Çocuk gelişimi bölümü nedir ?

Ülkemizde Çocuk Gelişimi Programları, pek çok üniversite bünyesinde 2 yıllık önlisans eğitimi vermektedirler. Başarılı bir şekilde önlisans dereesiyle mezun olan öğrenciler ”Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı” unvanı kazanırlar. Sıklıkla okul öncesi öğretmenliği ve çocuk gelişimi ve eğitimi bölümleriyle karıştırılmaktadır. Bahsi geçen bölümler 4 yıllık lisans eğitimi verirler ve okul öncesi öğretmeni unvanıyla mezun verirler. 2 yıllık önlisans bölümlerinden başarıyla mezun olan öğrenirler, dikey geçiş programlarıyla yukarıda bahsi geçen bölümlere ayrıca Üstün Zekalılar Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği, Sosyal Hizmetler, Görme Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği gibi bölümlere devam edip lisans derecesi alabilirler.

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanları, 0-18 yaş arasındaki, normal düzeyde, ileri seviye de ya da geri seviyede, hasta, bakıma muhtaç tüm çocukların, her türlü ( psikolojik, özbeceri,dil gelişimi,motor gelişimi) gelişimlerini takip eden ve ihtiyaç duyulan şekilde eğitim veren kişilerdir.

İş imkanı ve çalışma alanları

Çocuk Gelişimi Meslek Elemanlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Bu nedenle hem mesleğe olan ilgi çoktur hem de nitelikli meslek elemanlarına ihtiyaç çoktur.Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı, anaokullarında, anasınıflarında, rehberlik ve danışma merkezlerinde, kreşlerde, çocuk yurtlarında, aile planlama merkezlerinde, çocuk hastanelerinde, hastanelerde bulunan özel okullarda, çizgi film ve animasyonlarında veayrıca oyuncak ve eğlene araç- gereçlerinin hazırlanmasında danışman olarak, çocuklara ilişkin her türlü yayının hazırlanmasında, çocuk mahkemelerinde,rehberlik araştırma şirketlerinde çalışabilirler.

Çocuk gelişimi uzmanı maaşları

Bu başlığımız altında 2018 ve 2019 güncel bilgilerden derlenmiştir. Geleceğin bitmeyecek meslekleri arasında yerini alan çocuk gelişimi uzmanlarının ortalama maaşlarını bu başlık altında değerlendireceğiz. Öncelikle gelişim uzmanın kamu ya da özel sektörde çalıştığı varsayarak karşımıza 2 farklı maaş hesabı çıkmaktadır. İlk olarak özel sektörden bahsetmek gerekirse; özel sektörde yukarı da bahsettiğimiz gibi özel kreşler ve ana okullarda, animasyon merkezlerinde veya rehberlik hizmeti veren firmada çalışabilir. Burada alacağı maaş kişinin tamamen deneyimine kalmıştır. Yani yeni mezun bir çocuk gelişim uzmanı en düşük 2 bin TL seviyelerinden iş başı yaparken, alanında uzman ve mesleğinde 15 seneyi aşmış gelişim uzmanı ise yaklaşık 3 bin 500 TL seviyelerinde maaş almaktadır.

Gelişim uzmanı kamu da görev yapıyorsa, en düşük 3 bin 400 TL gibi rakamla iş başı yapar. Kamu alanlarını da yukarıda ki başlığımızda anlatmıştık. Daha fazla detay için alt başlıklardan devam edelim.

Çocuk gelişimi bölümü maaşları

Ön lisans çocuk gelişim uzmanı mezunun ortalama maaşları kamu ve özel sektöre göre değişmektedir. Özel de en düşük 2 bin TL seviyelerinde olurken, kamuda ise bu rakam 3 bin 400 TL’ye kadar yükselmektedir. Tabi bu kişinin derece ve kademesine göre bağlı olarak değişmektedir.

maaslari.gen.tr Çalıştığı Yer Ortalama Maaşı
Kamu Hastane 3.500,00 ₺
Anaokul 3.400,00 ₺
Özel Sektör Özel Kreş 2.000,00 ₺
Rehberlik ve Danışma 2.200,00 ₺

Yukarıda belirttiğimiz tabloda sadece başlangıç maaşı olduğunu unutmayınız. Özel sektör de firmaya göre değiştiğini hatırlatmak isteriz.Yine maaşı bazı etkenlere bağlı olarak değiştiğini belirtelim.

Çocuk gelişimi bölümü staj maaşları (stajyer)

Lise – Ön lisans ve lisans stajlarında ödenen rakamları buradan anlatacağız. Öncelikle lise de yapılan stajlar okul saatlerinde içerisinde kabul edildiği hatırlatalım. Ön lisans ve lisans seviyesinde yapılan stajların ise yaz stajı olarak yapılmakta. Buradan hareket ile liselerde mesleki eğitim olarak yapılan stajlarda asgari ücretin %30’u ile yani net olarak 2018 yılı veriyle, 439 TL maaş olarak ödendiğini söyleyebiliriz. Fakat üniversite seviyesinde yaz tatillerinde yapılan stajlarda kurumların ya da firmaların staj maaşı ödeme zorunluğu bulunmamaktadır.

Lise mezunu maaşları

Liseyi bitiren yeni mezun ÖSYM atamalarıyla kamuda iş başı yapabilir. Aynı şekilde özel sektörde deneyim kazanabilir. Son olarak kendi iş yerini kurabilir. 3 değerlendirme üzerinden yapacağımız bilgiler ışığı şunları paylaşabilir.

Meslek Kamu Özel Sektör Kendi İşi
Çocuk Gelişim (Lise Mezunu) 3400 TL 2000 TL 7000 TL

Kamu ve özel sektör noktaları yukarıda başlıklarımız da geniş bir şekilde değinmiştik. Gelişim uzmanın kendi işini yapması halinde alacağı ortalama rakamı tabloda belirttik. Fakat bu işin yapılması için sermayenin olması gerekmektedir. Gerekli izin belgelerinin alınması ve yapacağı işin programına hazır olması lazımdır. Ancak bu şartlar dahilinde kendi işinin patronu olabilir.

Ön lisans mezunu maaşları

2 yıllık mezunu olan yani ön lisans eğitimini tamamlaması halinde çocuk gelişim uzmanı unvanını alır. Kamu alanında 2 yılık mezunu ortalama 3 bin 500 TL civarında maaş alır. Aynı şekilde çalışma yılı, tazminatları, asgari geçim indirimi gibi durumlara göre değişiklik göstermektedir.

maaslari.gen.tr Eğitim Derece Maaşları
Çocuk Gelişimi Lise 13 3.400,00 ₺
Çocuk Gelişimi Ön lisans 10 3.536,00 ₺
Çocuk Gelişimi Lisans 9 3.677,44 ₺

Lisans mezunu maaşları

Son başlığımızda lisans mezunu olarak görev yapan personelin maaşı konusunda bilgiler aktaracağız. İlk olarak aşağıda ki tablomuzu inceleyerek başlayalım. 2 yıllık mezun ile arasında en düşük %4’lük fark bulunmaktadır. Bununla birlikte kamuda görev yapan bir personel 3 bin 677 TL maaş almaktadır.

Çocuk Gelişimi Lisans 9 3.677,44 ₺

En son bilgiler

2 yıllık çocuk gelişimi bölümü mezunları meslek elemanı olurlar ve yardımcı personeldirler. Hastaneye de atanmazlar. Hastaneye lisans( 4yıllık) çocuk gelişimi mezunları atanır ve çocuk gelişimci unvanını alırlar, yüksek lisans yaptıktan sonra da uzman çocuk gelişimci ya da çocuk gelişimi uzmanı unvanlarını kullanırlar. Okul öncesi öğretmenliğiyle farklıdır, okul öncesi öğretmenleri 6 yaşa kadar olan çocukların eğitimini alırlar ve yalnızca öğretmenlerdir. Lisans çocuk gelişimi mezunları ise 0-18 yaş aralığındaki çocuklar üzerine eğitim alır var sağlık lisansiyeri olarak mezun olurlar.

Çocuk Gelişimcisi Maaşları 2023

Mesleğe yeni başlayan 8/1 derecesindeki bir çocuk gelişimcisi 2023 yılında 14 bin TL civarında maaş almaktadır.
Özel sektörde ise maaşlar , asragi ücret 8 bin 506 TL ‘dir 10 yıl deneyimli ve başarılı çocuk gelişimcisi maaşları 2023 ise 20 bin TL’ye kadar yükselebilmektedir.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 10 Şubat 2023 — 01:09

49 Comments

Add a Comment
 1. teşekkürler…

  1. Cocuk gelişimi uzmanı olmak istiyorum sayisalimi daha da geliştirmek farz oldu:)

   1. Eşit ağırlık bölümünü iyi yapman lazım 4 yıl lisans 2 yıl yüksek lisans yapmalısn uzman olmak için

 2. Ya gidiyoruz kreşe başvuru formu dolduruyoruz asgari ücret bile vermiyorlar ..

  1. Evet maalesef ülkemizde durum böyle

 3. 2 yıllık üniverste mezunu kolay iş imkanı bulabiliyor mu ?

  1. Özel sektörde geniş fakat verilen ücretler tatmin edici değil, kamuya alımlar az fakat KPSS’den 75 – 80 üzeri rahat atması yapılmaktadır.

   1. Merhaba önlisans çocuk gelişimi ataması var mı? Ben 86 aldım ama atama yok diye biliyorum varsa ne ismi altında oluyor

    1. Merhabalar,

     Şu an için yok

     Saygılar…

 4. 4 yillik mezunlarının is imkânları nasil bilgisi olan var mı

  1. 2500 tl ile 4 bin tl arası

 5. akdeniz Üniveristesi cocuk gelişimi bolumu istiyorum 4 yıllık iş imkanları nasıl

  1. Okuma pişman olursun

   1. Çocuk gelişimi bolmo lise 2 ataması nasıl olur

 6. Merhaba ben işletme mezunuyum ,atatürk Üniversitesi ön lisans çocuk gelişimini bitirdim ,şimdi bir de auzef çocuk gelişimi lisans okuyorum ,mevcut diplomalarımla kreş açmak isresrm mebe bağlı ya da kreş devir almak istesem ,kendi kurumumda hem müdür hem de kurucu müdür olarak çalışabiliyor muyum ,cevap verisiniz çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkür ediyorum 🙏🏻🌸

  1. Kısacası kreşim olursa orada hangi diplomamla ya da hangi diplomalarımla yasal olarak müdürlük yapabilirim ya da yapabilir miyim ?siz ne tavsiye ederisiniz ?

  2. kurucu müdür olmak için diplomanın önemi yok olabilir herkes fakat hem müdür hem kurucu müdür olamazsınız

   1. Merhabalar,

    Yorumunuz için teşekkür ederiz.

    Saygılar…

  3. Auzeften memnun musunuz

 7. Merhaba, hastaneye atanabilmek için girilmesi gereken sınav 2 sene de bir yapılan değil mi?

  1. Evet, Şimdi 2019-1 atamalarını takip ettiyseniz Özel ve Koruma bölümünden direk alımlar yapılıyor. Yani kısa zaman sonra devlet kurumlarına bu kurum mezunu olmadan girmek zor görünüyor. Bilginize…

   1. Özel koruma okumadan çocuk gelişimi lisansdan hastaye atanamıyormuyuz

 8. Merhaba 2 yıllık çocuk gelişimi mezunuyum. Liselerde çocuk gelişimi bölüm öğretmenliği yapabilir miyim? Yapmam İçin ne yapmam gerekir? Şimdiden teşekkürler…

  1. Ön lisans mezunu lisede öğretmenlik yapamaz lisans mezunu olmanız ve formasyonunuz olması lazım öğretmenlik için

   1. Merhabalar,

    Kalkmadı mı ?

    Saygılar…

  2. Merhaba 2. Üniversite olarak çocuk gelişimine başladım. Şuan başka bir meslekte çalışıyorum.Hastanelere yada öğretmen olarak atanabilmek yaş sınırı var mıdır?

 9. Maliye lisans mezunuyum ayrıca atatürk üniv.çoc.gel.önlisans mezunuyum.kpss te girip kamuda çalışmak istiyorum.çoc.gel.böl.atanmak istiyorum.önceki okumuş old.maliye lisans bu duruma engel teşkil eder mi?cevap verirseniz sevinirim.

  1. Eğer herhangi bir alandan lisans mezunuysanız başka bölümden önlisans mezunu da olsanız KPSS ye önlisans olarak giremezsiniz.

   1. Auzeften memnun musunuz

  2. Merhaba bende ikinci üniversite olarak okuacağım çocuk gelişimini okullar aynı olduğu için soruyorum kitap nasıl temin ettiniz sınav zor mu öğrenebilir miyim

   1. Merhaba ben sosyoloji mezunuyum ikinci üniversite kapsamında lisans çocuk gelişimi okuyorum. Formasyonumda var. Okul öncesi öğretmeni olarak atanabilir miyim

  3. Lise cocuk gelişimi bölümünden mezunum.ozel ve devlet okullarında çalışabilirmiyim

   1. Merhabalar,

    Tabi ki, Kamuda görev yapmanız için atanmanız gerekiyor. Özel sektörde ise sadece diploma yeterlidir. Deneyime göre iş bulabilirsiniz. Yeni mezunlara düşük verildiğini unutmayınız.

    Saygılar…

 10. Merhaba,ben ikinci universite kapsaminda Istanbul Uni. Açıkögretim Fakültesi’nde cocuk gelisimi lisans programini okumak istiyorum ve bu meslegi yapmak istiyorum fakat çevremde ki insanlar atamasinin zor oldugunu ölü bir meslek oldugunu söylüyorlar sizin bu konuya bakış açınız nedir? Yanıtlarsaniz cok sevinirim,tesekkürler.

  1. Merhabalar,

   Aldığınız puana göre atamalar değişmektedir. En az 85 ve üzeri almak gerekiyor. Özel sektöre baktığınız zaman çalışma koşulları ve aldıkları maaşlar ortadadır. Fakat iyi hazırlanarak atanırsanız, çok güzel bir kariyer seçimi olacaktır.

 11. Merhaba Arkadaşlar. Lisans Çocuk Gelişimi okuyan bir insan Hastane de çalışmak için hangi sınavlara girmesi gerekiyor? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  1. Merhabalar Sağlık Bakanlığı tarafından açılan atamaları takip etmen gerekiyor Ayrıca özellikle üniversite hastaneleri de kendi alımlarını gerçekleştiriyorlar burada aranan şartları sağladığınız takdirde başvuru yapabilirsin üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’ndan bağımsız alımları özel bütçeli olmasından kaynaklıdır Kısacası hastanede çalışmak için KPSS’ye girmek ve alım şartlarında istelinen pozisyonda olmak gerekmektedir

   1. Merhaba önlisans çocuk gelişimi için atama var mı varsa kaç puan yardımcı olursanız sevinirim

 12. Merhabalar, 2 yıllık çocuk gelişim ön lisans programı mezunuyum ve yaklaşık 3 yıldır özel bir kurumda anaokulu sınıf öğretmenliği yapıyorum. Araştırmalarıma göre farklı çalışma alanlarımız bulunmakta; hastaneler,aile sağlığı merkezleri, çocuk ve gençlik merkezleri,sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu’na bağlı toplum merkezleri, koruma bakım ve rehabilitasyon merkezleri, emniyet genel müdürlüklerine bağlı çocuk şube müdürlükleri gibi fakat bu yerlere başvuru nasıl sağlanıyor?

  1. 2 yıllık olarak özel kurumda maaşlar nedir acaba ?

   1. Merhabalar,

    Deneyime göre değişir. Asgari ücret seviyeden başlar, 4 bin TL’ye kadar değişir.

    Saygılar…

    1. Merhaba 2 yıllık mezunların devlette maaşı ne kadar bir bilginiz var mı ??

 13. Merhaba,

  İstanbul üniversitesi çocuk gelişimi ( lisans ) okumak istiyorum ama bölüm hakkında detaylı bir bilgim yok. Bitirdikten sonra liselerde öğretmenlik yapabilir miyim? Bunun için sadece mezun olmak yeterli mi? Ve en önemlisi maaşı ortalama ne kadardır? Bilgisi olan varsa ve yazarsa çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Formasyon alıp liselerde öğretmenlik yapabilir veya kpss den gerekli puanı alıp hastanelerde , çocuğun bulunduğu tüm kamu kuruluşlarında kadro hakkına sahip olursunuz.

  2. yalniz osym eski sayfasina bakarsaniz eskiden onlisans mezunlarin hastane alanindada atanmis olarak goruceksiniz saglik personeli olarak onlisans artis nedeniyle artik atanamiyor ona bakilirsaniz lisans kadrosunda suan 30 kisi var ileride 1tane kadro bile olmuycak biraz daha arastirmanizi tavsiye ederim…

  3. Evet kpss den atanirsaniz olur

 14. Maaş çok az gösterilmemiş mi lisans çocuk gelişimi

 15. Merhaba lisans çocuk gelişimi mezunu özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışabiliyor mu?

 16. Merhaba. Çocuk Gelişimi lisansımı tamamladıktan sonra liselerde öğretmenlik yapmak için kpss de hangi puan türlerinde sınava girmem gerekiyor? (NOT: Pedagojik formasyonum var)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir