Anasayfa / Kamu / İçişleri / Belediye / Çöpçü Maaşları

Çöpçü Maaşları

Sponsor Reklam

Çöpçü maaşları ne kadardır ? Bu makalemizde belediyede görev temizlik görevleri hususunda bilgiler vereceğiz. Özellikle son yıllarda taleplerin artması ya da çoğalmasıyla birlikte bu mesleğin detayları tek tek inceledik. Diğer adıyla temizlik görevlisi kimdir? Yaşadığımız bölgenin temizliğinden sorumlu olan kişilerdir. Caddelerin ve sokakların temizliğinden sorumlu olan ve atıkları türevlerine göre ayırmakla yükümlüdürler.

Bu yazımızda merak edilen bir çok noktayı inceleyeceğiz. Aklınıza takılan sorular olursa, yorumlar bölümden bizlere iletebilirsiniz. Mesleğinden tanımından başlayarak nasıl olunacağı, atamalarının nasıl olduğunu, gerekli şartları ve ortalama aylık kazançlarına bakacağız.

Çöpçü olmak

Eskilerin en çok tercih edilen meslekleri arasındadır. Kısaca tanım olarak belediyelerde temizlik işlerine bağlı personellerdir. Sokak arabasıyla temizlik yapabileceği gibi yürüyerek temizlik işleri icra edebilir.

Özellikle iş güvenliği ve çevre koruma gereklilikleri arasında ilk yer almaktadır. Eğitim seviyesi okur yazar veya ilk öğretim seviyesinde olması gerekmektedir.

Aşağıda alt bölümlerde tek tek aşamaları anlatalım.

Çöpçü nasıl olunur?

Eskiden ilkokul şartı vardı fakat günümüzde lise mezuniyeti gerekli olmuştur. Temizlik görevlisi olarak görev yapmak isteyen kişiler, devletle anlaşmalı çalışan taşeron firmalara başvurabilir veya KPSS sınavından yeterli puanı alarak birincil olarak yaşadığı şehre eğer yaşadığı şehirde kadrolar dolu ise en yakın lokasyona göre atanmaktadırlar.

Çöpçü olma şartları nelerdir?

Lise mezuniyeti şarttır. Devlet tarafında çalışacak ise KPSS sınavından aldığı puanla ataması yapılmaktadır, taşeron firmalarda sınav şartı aranmamaktadır. Bünyesel olarak kuvvetli kişilerin ve kokuya dayanaklı kişilere göre olan bir meslek grubudur. Kokuya dayanıklılığın yanı sıra enerjik olarak yüksek olmak gereklidir, bütün gün ayakta veya çalıştığı ortam gereği hareket halindedirler.

Devlet kurumlarında çalışacak olan kişilerin, sicilinin temiz olması ve herhangi bir soruşturma altında olmamış kişilerin olması gereklidir.

Çöpçüler nasıl atanır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlete ait bir kadroda çalışmak isteyen temizlik görevlileri KPSS sınav şartını yerine getirmiş olmalıdır ve lise mezuniyetini ispatlayan diplomaya sahip olmalıdır. Eğer özel bir kurumda veya taşeron kuruluşta işe girmek isteyen kişilerin ise sadece lise diplomasına sahip olması gerekmektedir.

Çöpçü maaşları ne kadar ?

Bu son başlığımız 2019 yılına ait en güncel verileri işleyerek bilgiler sunacağız. İlk olarak şu bilgileri sunabiliriz. Belediyeden belediye değişmektedir. Örneğin büyük şehirlerde çalışan personeller ile ufak ilçe belediyelerde görev yapan işçiler aynı maaşı almaz. Aynı şekilde yıl farkından dolayı yeni giren personel ile 10 senelik işçi aynı almaz diyebiliriz. Burada en önemli nokta belediyenin büyüklüğüdür.

Küçük belediyelerde asgari ücret seviye maaş alırken, orta ilçe belediyelerde bu rakam 3 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Büyük şehirlerde görev yapan personeller ise 3 bin 500 TL ve üzerinde maaş almaktadır. Aynı şekilde personele verilen ikramiyelerde vs. maaşın içerisinde değildir. Bunların dışında asgari geçim indirimi ödemeleri maaşlarda ufak değişiklikler olabilmektedir.

Son olarak yurt dışında anlamında ortalama kazançlarını açıklayalım. Başta Almanya, Amerika, Dubai, Katar, İsviçre ve İngiltere olmak üzere bir çok ülkede bu mesleğe ihtiyaç duyulmaktadır. Ortalama senelik kazançları 20 bin dolar ile 40 dolar arasında değişmektedir. Aynı şekilde bulduğu ülke ve belediye göre değişmektedir.


Bir önceki yazımız olan Zabıta Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir