Deniz Hukuku Maaşları

Hukuk denince akla sadece normal suçlar gelse de denizler adına çok önemli olan ve denize kıyısı olan bir ülkeyi her anlamda koruyabilen deniz hukuku bölümü de oldukça önemlidir. Bu yazımızda sizlere Uluslararası hukukun alt dallarından biri olan deniz hukuku maaşları ve deniz hukukunun ne olduğundan açıklayıcı bir şekilde bahsedeceğiz.

Deniz Hukuku Nedir?

Deniz hukuku, bir devletin gerek deniz ticaretinin gerek kıta sahanlığının gerekse karasularının korunmasını amaçlayarak davalar ve araştırmalar yürüten, esasında Uluslararası hukukun alt dalı olan bir hukuk dalıdır. Aynı zamanda deniz hukuku özel bir kişi veya şirket adına da çalışabilmektedir. Kişinin gemisinin deniz üzerindeki faaliyetlerine, farklı gemiler tarafından yapılan haksız tacizlere, hukuksuzluklara karşı da oldukça etkilidir. Gerek uluslararası sularda gerek karasularında oldukça önemli bir yeri olan deniz hukuku, zor fakat önemli bir meslektir.

Deniz Hukuku Avukatları Ne Kadar Kazanır?

Eğer deniz hukuku avukatı stajyerse ilk başta 8.500-9.000 TL kazanırken kıdem kazandıkça devlet kurumunda 16.000 ile 17.000 TL arasındayken özel bir avukatlık bürosunda 15.000 TL’ye kadar yükselebilecektir. Kendi bürosunu açan bir deniz hukuku avukatıysa müvekillerine göre oldukça yüksek ücretler kazanabilmektedir. Aynı zamanda deniz hukuku avukatlığı çok tercih edilmeyen bir meslek olduğundan sektördeki rakip sayısı da oldukça azdır. Bu nedenle kendi bürosunu açan bir avukat, oldukça yüksek miktarlarda kazanabilmektedir.

Deniz Hukukunun Dalları Nelerdir?

Deniz hukuku; Deniz Kamu Hukuku ile Deniz Özel Hukuku olmak üzere ikiye ayrılarak incelenebilir. Deniz Özel Hukukunun bir alt dalı olarak Deniz üzerinden gerçekleştirilen ticari faaliyetlere ilişkin düzenlemelerse Deniz Ticareti Hukukunun konusunu oluşturmaktadır. Deniz Ticareti Hukuku, daha çok özel sektörde çalışmakta ve deniz üzerinden taşımacılık yapan şirketleri hukuksuzluklara karşı korumaktadır.

Deniz Hukuku Avukatları Ne İş Yapar?

Deniz Hukuku Avukatları kamu kuruluşunda devletin karasularının, kıta sahanlığının ihlalini veya bir haksızlığını savunabilirken, özel sektörde çalışan bir deniz hukuku avukatı, müvekkilinin gemisi veya teknesiyle ilgili tüm hukuki problemlerle ilgilenebilir. Aynı zamanda deniz ticareti hukuku avukatı ise ticari faaliyetler konusunda hem özel hem kamu sektöründe gerekli ticari belgeleri hazırlayabilir ve haksızlıkları önleyebilir.

Deniz Hukuku Avukatı Nasıl Olunur?

Herhangi bir liseden mezun olduktan sonra üniversitede hukuk bölümünü kazanmalı, ardından 4 yıllık öğretiminizi tamamlamanız ve tabii ki alanınızı seçmeniz gerekiyor. Deniz hukuku avukatlığı tercih edilmeyen bir alan olsa da getirisi oldukça yüksek ancak bir o kadar da zor bir alandır. Her halükarda işini severek yapan birisi için hiç de zor olmayacaktır. Alan seçildikten ve deniz hukuku avukatı olduktan sonra yapmanız gereken ya bir şirkete, ya kamu kuruluşuna girmek ya da diğer tüm deniz hukuku avukatlarının yaptığı gibi bir büro açarak inanılmaz yüksek ücretler kazanmak.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 26 Şubat 2023 — 12:32

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir