Direksiyon Hocası Maaşı Ne Kadar?

Araç kullanmak isteyen kişiler ehliyet sahibi olmak zorundadırlar. Ehliyet alabilmek için sürücü kurslarına kayıt yaptırmaları gerekir. Ehliyet almak isteyen sürücü adayların eğitim veren kişiler direksiyon eğitmeni olarak adlandırılır. Sürücü kurslarında görev alan öğretmenler ayrıca özel ders de verebilir. Direksiyon hocası, sürücü adaylarına kullanmak istedikleri araçlara göre eğitim hizmeti sunar. Araç kullanmanın yanında araçların mekanik yapıları ve trafik kuralları hakkında da eğitim verilir.

Direksiyon Eğitmeni Ne İş Yapar?

Sürücü adaylarına eğitimi veren direksiyon hocası araç kullanma ve trafik ile ilgili her şeyi öğretmek ile sorumlu olan kişinin bu alanda birçok görevi mevcuttur. Bu görevlerin bazıları şöyle sıralanabilir;

✓ Sürücü adayları için ders programı hazırlama

✓ Derslerde gerçekleşen çalışmaları kaydetme

✓ Sürücü adaylarının tercih ettiği ehliyet tipine göre araç kullanımını için teorik ve uygulamalı eğitim imkânı sağlama

✓ Güvenli araç kullanımı konusunda adaylara tecrübe kazandırma

✓ Ehliyet sınavlarında görev alma

✓ Araçlar bakımlarının yapılmasını sağlama

Direksiyon Hocası Maaşı

Türkiye’nin her ilinde ehliyet alımı için sürücü kursları mevcuttur.  Bu kurslara binlerce kişi başvuru yaparak eğitim görmektedir. Bu kişileri trafiğe hazırlayan uygulama yaptıran direksiyon öğretmenlerinin vermiş oldukları eğitim önemlidir. Fakat birçok direksiyon eğitmeni maaş konusunda istenilen tutarda kazanç elde edemez.  Direksiyon eğitmeni maaşı genellikle asgari ücret düzeyindedir.  En düşük tutar olarak 8.800 TL en yüksek tutar olarak ise 10.000 TL tutarında olmaktadır.  Elde edilen kazancın tutarı deneyime, öğrenci sayısına göre farklılık arz eder. Bu mesleği seçerek faaliyette bulunmak isteyenler İŞKUR’un ilanlarına göz atarak kariyer planlaması yapabilirler. Her sürücü kursunda farklı fiyat politikaları uygulanmakta olup standart bir ücret söz konusu değildir.

Direksiyon Eğitmeni Sertifikası Nasıl Alınır?

Sürücü kurslarında direksiyon eğitmeni olmak için direksiyon eğitmeni sertifikası almak gerekir. Bu belgeyi alabilmek için program kapsamında yer alan derslerden başarılı olmak şarttır. Sertifika elde etmek için başarılması gereken dersler şöyledir;

✓ Sosyal Hayatta İletişim,

✓ İş Hayatında İletişim,

✓ Kişisel Gelişim,

✓ Eğitim Psikolojisi,

✓ Öğrenim Metotları,

✓ Öğretimde Ölçme ve Değerlendirme,

✓ İlk Yardım, Trafik Kuralları,

✓ Trafik Eğitimi ve Psikolojisi,

✓ Güvenli Araç Kullanımı

Sürücü kurslarında ehliyet almak isteyenlere direksiyon eğitmenliği görevini yerine getirmek için bu derslerin eğitimi alınarak başarı olmak gerekir.

Direksiyon Eğitmeni Nasıl Olunur?

Eğitim durumu lisans veya ön lisans düzeyinde olanlar en az 3 yıllık ehliyet sahibi olmaları gerekir. Bunun yanı sıra her hangi bir şekilde trafik cezası bulunmayanlar direksiyon eğitmenliği sertifikasına başvurmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olan bu belgeyi halk eğitim merkezlerinden ya da belediyelerin açmış oldukları direksiyon eğitmenliği kurslarına katılarak başarı olmaları halinde sahip olabilirler. Elde edilen bu belge ile direksiyon eğitmenliği ünvanı elde edilir.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 1 Mart 2023 — 12:40

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir