Anasayfa / Kamu / Sağlık / Diyetisyen Maaşları 2020

Diyetisyen Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Diyetisyen maaşları ne kadar ? Diyetisyenlik, günümüzde en çok tercih listeleri arasında yerini alan ve bitmeyecekler meslek grupları arasında olan bir meslektir. Bu yazımızda mesleğe ilişkin ipuçlarını paylaşırken nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? iş imkan ve olanakları nelerdir ? maaşları ne kadardır ? ne iş yapar ? sosyal şartları nasıldır ? gibi soruları ele alacağız. Kamu da mı daha iyi maaş alır yoksa özel sektörde daha mı cazibelidir ? İşte tüm ipucu ve detayları ile diyetisyen mesleği…

Diyetisyen kimdir ? Kime denir ?

İnsanların hayatlarını sağlıklı ve düzenli bir şekilde idame ettirebilmeleri için beslenmelerine mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir. Ancak bu dikkat maksimum düzeyde dahi olsa kişinin bilgisi ve uzmanlığı gereğince yetersiz kalacaktır. Bu sorun ise daha sağlıklı ve uzun bir ömrün hedeflendiği bir dünyada bir meslek dalının ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir.

Diyetisyen kişiye ya da belirli bir topluma yemek listesi düzenleyen, yiyeceklerin o kişilerin sağlığına en uygun şekilde nasıl hazırlanıp pişirilmesi gerektiği hakkında bilgi veren, besin kaynaklarının en düzgün şekilde tüketilmesi konusunda toplumu bilinçlendiren insanlardır.

Diyetisyen olmak için öncelikle üniversitelerin “Beslenme ve Diyetetik” bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. BU bölüm lisans düzeyinde 4 yıl eğitim vermektedir.

Diyetisyenlerin çalışma alanları ise oldukça çeşitlidir. Eğitim kurumlarında, sağlık merkezlerinde, özel diyetisyen kliniklerinde, besin üretimi yapan kuruluşlarda ve hatta spor merkezlerinde dahi görev alabilmektedirler.

Diyetisyen ne iş yapar ?

Diyetisyenlik mesleğinden bahsedildiğinde toplumda sadece “kilo vermeye yardımcı olan kişiler” olarak nitelendirilseler de çalışma alanları sadece bununla sınırlı değildir. Diyetisyenler;

  • Besin analizleri yaparlar.
  • Besinlerin hazırlanması, depolanması, pişirilmesi gibi aşamalarda oluşan değişimleri gözlemler ve besinlerin kişilere en faydalı hallerini saptarlar.
  • Besin analizleri yaparak diyet ürünleri geliştirir ve bu hususta hastalarına bilgiler verirler.
  • Bireyleri hatta toplumu beslenme konusunda eğiterek daha bilinçli bir şekilde kişilerde düzenli beslenme alışkanlığı yaratmaya çalışırlar.
  • Çeşitli hastalıklara maruz kalan kişi ya da toplumlara en uygun diyeti planlarlar.

Diyetisyen atamaları nasıldır ?

Sağlık bakanlığı bünyesinde kamuya atamalar her sene gerçekleştirilmektedir. Genellikle atama puanları düşük olduğu için tercih listelerinin başında devlet kurumları yer almaktadır. Devlet ve üniversite hastaneleri olmak üzere 2 alana atamalar gerçekleştirilir. 2 – 3 yıldır alımlar sözleşmeli personel şeklinde yapılmaktadır. Merkezi atama sistemi yani ÖSYM haricinde üniversite hastanelerin kendi personel ihtiyaçları alım açıklamaktadır. Toplamda sene içerisinde sağlık çalışanlarının 10 taneye yakın ataması mevcuttur. Bunlardan 2 – 3 diyetisyenlik bölümüyle ilgili olurken, geneli sağlık memuru şekildedir.

Devlet hastanelerine atamalar en düşük 85 puanla yapılırken, üniversite hastanelerinde bu puan biraz daha gerileri düşmektedir. Üniversite hastanelerin çalışma temposu devlette göre biraz daha yoğundur. Üniversite taban atama puanları ise 75 aralığındadır.

Diyetisyen iş imkan ve olanakları nasıldır ?

Günümüzün en önemli hastalıklarının başında obezite gelmektedir. Çağımızın bu hastalığına önlem için sağlıklı beslenme ve spor önerilmektedir. Obezite olan veya bu sınıra yakın vatandaşların en kısa sürede kilo vermeleri yaşamın geri kalanın için elzem durumlar arasındadır. Sağlıklı kilo vermek ve dengeli beslenmek için diyetisyenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç haricinde yaşam koçluğu gibi bir pek alanda görev yapabilir. İş imkanı bakımından 3 ana dal üzerinde inceleme yapmamız mümkün olacaktır.

Bunlarda ilki kamuya yani devlet ya da üniversite hastanelerinde görev yapmak olacaktır. Daha sonra diyet alanında hizmet veren bir şirkette son olarak da diyetisyenin kendi alanıyla ilgili iş yeri açmasıdır. İnsanlar da şu yanılgı çoktur. “Eğer çevren yoksa kendi iş yerini açsan bile müşterin olmaz.” bu düşünce çok çok yanlıştır. İşini doğru yaptıktan sonra iş zaten olacaktır. Burada doğru olan kişi kendi iş yerini açmaya karar verdiyse şirketini kuracağı bölgede iyi bir analiz yapmalı ve sonra gerekli adımlar neyi gerektiriyorsa onu yapmalıdır.

Yeni mezun diyetisyenlere önerilerimiz şunlar olabilir. Öncelikle hangi yoldan devam edeceğini oluşturmaları gereklidir. Kendi işimi mi ? kamu mu ? yoksa başka bir yerde çalışmak mı ? Bunun kararını verdikten sonra işler çorap söküğü gibi gelir. Ayrıca piyasa koşullarını iyi bilmeli ve gerçek anlamda adından söz ettirmelidir.

Türkiye de diyetisyen ne kadar maaş alır ? (bölüm)

Son başlığımızda diyetisyen maaşlarını inceleyeceğiz. Ne tutarları öğrenebilmek için kişinin hangi alanda görev yaptığını bakmamız gerekiyor. Daha önceki başlıklarımız da belirttiğimiz diyetisyen kamu, özel sektör ya da kendi işini yapıyor olabilir. 3 alana dair söyleyecek bir çok konu vardır. Gelin kısa kısa değinerek avantajları ve dezavantajları üzerinde konuşalım. Alt bölümlerde kamu ve özel sektörde hususunda bilgiler paylaşacağız. Diyetisyenin kendi iş yerini kurmasıyla ilgili bir kaç cümle bahsederek, alt bölümlere geçiş yapalım.halk sağlığı

Öncelikle kendi iş yerini kurmak ciddi anlamda maliyetli olan bir konu değildir. Fakat diyetisyenin kendi alanında başarı sağlamış olması kuracağı işletmede %100 katkı sağlar. Adını bilinmeyen diyetisyen ile alanında ün kazanmış aynı işi yapmayacaktır.

Mezuniyet sonrası iş yerine açmak yerine en az 5 sene bu alanda özel sektörde çalışması şarttır. Ayrıca akademik yazılar yazmalı, konferanslar katılmalı gerekirse kitaplar çıkarmalıdır. Ancak bu şekilde bulunduğu alanda insanların dikkatini çeker. Buna ek olarak da işinin dört dörtlük yapması gerekmektedir.

Kamuda diyetisyen maaşları (Devlette)

Kamu alanında devlet ve üniversite hastaneleri, akademisyenlik, asistan, toplum sağlığı merkezi, belediyeler, halk sağlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ve çeşitli kamu özel ortaklıkları ile kurulan kurumlarda görev yapabilir. Bunlar TSM, KYK, THY olarak listelenebilir. Bu kurumlarda görev yapan diyetisyenler insanları sağlıklı ve dengeli beslenme konusunda tavsiyelerde bulunurlar.

Kamu devlet ve üniversite hastanelerinde döner sermaye kavramı vardır. Aylık olarak hastane kazancı sağlık personelleri arasında pay edilir. Doktorlar bu paydan fazla alırken, düz memur daha az alır. Peki, diyetisyen maaşları döner sermaye ile ne kadar fark ediyor ? Taşra bölgelerde döner sermaye farkı fazla iken Ankara – İstanbul gibi bölgelerde hastaneden hastaneye değişmekle birlikte döner sermaye azdır. Ortalama 600 – 1000 TL arasında döner sermaye farkları vardır. Sözleşmeli diyetisyen ise ortalama %10 daha düşük maaş alır. Döner sermaye ile 5000 TL alan kadroluya göre 4 bin 500 TL maaş alır. Uzmanlığı tamamlamış ise uzman diyetisyen maaşları en az 6 bin 500 TL olur.

Öğretim ve araştırma görevlisi en az 4 bin TL maaş alırken, belediyelerde bu rakama 4 bin 125 TL olmaktadır. (Kurumlardan kurumlara fark oluşabilir) Stajyer ise daha düşük ücret almaktadır.

Çalıştığı Yer Tem.18 Oca.19 Tem.19
Devlet hastanesi         4.485,00 ₺         4.664,40 ₺          4.850,98 ₺
Üniversite hastanesi         4.205,00 ₺         4.373,20 ₺          4.548,13 ₺
Akademisyen         4.002,00 ₺         4.162,08 ₺          4.328,56 ₺
Toplum – Halk Sağlığı Merkezi         4.125,00 ₺         4.290,00 ₺          4.461,60 ₺
Belediyeler         4.580,00 ₺         4.763,20 ₺          4.953,73 ₺
Gençlik ve Spor Bakanlığı         4.035,00 ₺         4.196,40 ₺          4.364,26 ₺
KYK – THY         4.255,00 ₺         4.425,20 ₺          4.602,21 ₺

Özel sektör diyetisyen maaşları

Özel sektörde çalışabilecek pek çok alan vardır. Klinik, özel hastaneler, yaşam koçluğu merkezleri bu alanların başında gelmektedir. Diyetisyenlerin başlangıç maaşı 3 bin 700 TL’dir. Yine aynı şekilde orta düzey bir diyetisyen maaşı 4 bin 900 TL’dir.

THY de 6 bin TL maaş alırken, Ankara – İstanbul gibi büyük şehirlerde şirkete bağlı değişmekle birlikte en az 4 bin TL, Acıbadem – Memorial gibi köklü özel hastanelerde en az 4 bin 500 TL, sporcu diyetisyen ise en az 5 bin TL, yönetici diyetisyen ise en az 6 bin TL maaş almaktadır.

Yurt dışı diyetisyen maaşları

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Amerika, Almanya, Fransa ve İngiltere de yoğun meslek grupları arasındadır. Yurt dışı iş imkanlarının en geniş olduğu bir meslek dalıdır. Zira bu ülkelerde obezite ile mücadele konusunda aktif olarak görev alırlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme alanında çalışırlar. Aşağıda ki tabloda yıllık diyetisyenlerin yurt dışı ülkelere göre kazançları verilmiştir.

Çalıştığı Yer 2018 Yıllık Saatlik 2019 Yılık Saatlik
Almanya $61.020,00 $29,34 $65.901,60 $31,68
Fransa $62.500,00 $30,05 $67.500,00 $32,45
İngiltre $66.880,00 $32,15 $72.230,40 $34,73
Amerika – Kanada $68.250,00 $32,81 $73.710,00 $35,44


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

3 Yorumlar

  1. teşekkür ederim, arkadaşım yeni göreve başladı. Doğuda

  2. tşk ederim

  3. maalesef ki yazılan maaşlar çok yüksek, birçok arkadaşım asgari ücret ile çalışıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir