DJ Ne Kadar Kazanır?

Gece kulüplerinin ve eğlence mekânlarının vaz geçilmez mesleği DJ’lik kazanç açısından o kadar da parlak değil. Ancak çok ünlü, ülke ve dünya çapında isim yapmış DJ’ler için kazanç durumu daha farklı oluyor. Bu sebeple DJ ne kadar kazanır? sorusunu sorarken çalıştığı mekân ve tanınmışlık önemli bir faktör oluyor. Türkçe karşılığı Disk Jokey olan DJ’lik mesleği özellikle gençler arasında ilgi görüyor. Ancak hepsinin aklında da aynı soru. DJ ne kadar kazanır? Hepsi bu sorusunun cevabını merak ettiği halde yapılan işin çekiciliği bazen kazancı ikinci plana atabiliyor. Sonuçta yapılan işten zevk almak da önemli bir faktör.

DJ Nedir? Ne İş Yapar?

Eğlence mekânlarında çalışan DJ’ler mekâna eğlenmek için gelenler için müzik seçimi yaparak iyi bir vakit geçirmelerini sağlayan ve mekânın müzik akışını sağlama işini yapar. Eğlence mekânlarının yanı sıra, konferans ve sinema salonları, radyo yayınları gibi alanlarda da çalışabilirler. En önemli görevleri dinleyicinin zevkine göre müzik yayını yapmak diye söyleyebiliriz.

Özel partiler için de müzik yayını yapmak üzere tercih edilen DJ’ler kazançlarını bu sayede daha da artırabilirler. Bu şekilde çalışan DJ maaşı aylık ortalama 15 bin TL civarında oluyor. Tabi bu rakam ek çalışmalar ve kazançlar eklenince daha da yukarı çıkabiliyor. Ancak ülke genelinde isim yapmış DJ’ler için bu rakamlar 40 ile 50 bin TL seviyelerine çıkabiliyor.

DJ Nasıl Olunur?

DJ olmak için herhangi bir okul, sertifika ve diploma şartı aranmamaktadır. Meslek içerisinde zamanla kazanılan tecrübe ve beceriler genelde yeterli olabiliyor. Bazı firmalar nadir de olsa lise diploması talep edebiliyor. DJ’lik için esas olan ise iş tecrübesi ve müzik hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bu alanda yetişen ve kendini geliştiren kişi rahatlıkla bu mesleği yapabilir. Akademik olarak da eğitim almak isteyenler kısmen radyoculuk bölümünde bu meslekle ilgili eğitim faaliyetlerinde bulunabilirler.

Türk DJ’ler Kimlerdir?

İnsanları değişik ruh hallerine sokan ve başka dünyalardaymış hissi uyandıran ve mutlaka dans etme ihtiyacı hissettiren etkili DJ’ler ülkemizde oldukça popüler. Kaliteli müzik ve eğlence vadeden bu DJ’ler birçok festival ve partide performans sergileyip dünya müzik piyasasında bile zirve yapmış kişilerdir. Türkiye’nin en ünlü DJ’erini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ümmet Özcan: Dünyanın en ünlü festivallerinde performans sergiledi ve en ünlü DJ’ler ile birlikte çalıştı.
  • Yasin Vural ( Hey Douglas): DJ ve ses sanatçısı olan Yasin Vural Türkiye’nin önde gelen DJ’lerinden.
  • DJ Tarkan: Eğlence ve Dans müziğinin en başarılı isimlerinden.
  • Cure Shot: Gerçek adı Kürşat olan DJ, ülkemizin en iyi house DJ’lerinden biri olarak kabul ediliyor.
  • Mabbas: Asıl ismi Murat Abbas olan DJ, aslında finans sektöründe kariyer yapmış bir isim. Ancak hobi olarak başladığı DJ’likte zirveye çıkmış durumda


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 10 Şubat 2023 — 23:22

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir