Anasayfa / Kamu / Sağlık / Doktor Maaşları 2020

Doktor Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Doktor maaşları ne kadar ? Günümüzün en popüler diyebileceğimiz bir meslek dalını inceleyeceğiz. Öncelikle doktorluk mesleği ile ilgili tüm detayları bu yazımızda inceleyebilirsiniz. İlk olarak doktor kimdir ? kime denir soruyla başlarken nasıl olunur ? ortalama ne kadar kazanırlar ? atamaları nasıldır ? mesleki açıdan yükselmesi nasıl olur ? kaç sene okunur ? gibi klişe soruların yanıtlarını verirken, bu mesleği tercih edeceklere bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Doktor kimdir ? Kime denir ?

Latincede öğretmen anlamını taşıyan doktor son zamanlarda doktora sahibi olan kişilere verilen unvandır. Çoğunluk olarak tıp doktoru anlamında kullanılarak kişilerin isimlerinden önce gelen Dr. kısaltmalarıyla belirtilir.  İlk olarak Avrupa’da ortaya çıkan doktor unvanı, giderek Amerika’ya ve diğer Avrupa sömürgelerine dağılım göstermiştir

Doktor kelimesini dünya üzerinde Türkçedeki dizilişi ve anlamıyla yazan 15 kadar daha ülke bulunur. İsveç, Macaristan, Yugoslavya, Danimarka gibi. Doktorlar, Türkiye’de 6 yıl süren bir üniversite eğitimi alırlar. Mezun olduklarında ise pratisyen hekimi olarak görev yaparlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyen pratisyenler, yılda iki defa gerçekleştirilen aylarında Tıpta İhtisas İmtihanına (TUS)  sınavına girerler. Bu mesleği yapmayı düşünenler nasıl doktor olur?, Doktorların çalışma şartları nasıl? gibi pek çok sorulara cevap arayacağız.

Doktorluk mesleği hakkında kısa bilgiler

Bir pratisyen hekimin veya genel hekimin asıl görevi, rutin kontroller ve muayeneleri olan hastalara teşhis ve yardım etmektir. Genel bir doktor, bir hastalığın veya rahatsızlığın onları rahatsız ettiği durumlarda hastaların ilk göreceği kişidir. Bu nedenle, bir doktor tıbbi geçmişler, raporlar ve muayene sonuçları gibi hasta bilgilerinin toplanması, kaydedilmesi ve saklanması dahil olmak üzere bir dizi görevi yerine getirmelidir. Prosedürleri açıklayabilmeli ve test sonuçlarını veya öngörülen tedavileri hastalarla profesyonel ve açık bir şekilde tartışabilmelidir. Genel bir hekim ayrıca hastaların durumunu izleyebilmeli ve ilerleyebilmeli ve verilen bir tedavinin etkinliğini sürekli olarak değerlendirebilmelidir.

Bir pratisyen hekim genellikle özel bir klinik veya hastane için çalışır. Pratisyen hekimin çalışması, tamamen kapalı alanda bir muayene odasında yapılır. Hasta için mümkün olan en iyi tedaviyi sağlamak için birkaç hemşire, asistan ve diğer pratisyenlerle birlikte çalışabilmelidir. Genel bir doktor ayrıca hastalarıyla etkileşime girebilmeli ve onlardan teşhis için gerekli olan bilgileri alabilmelidir. Genel pratisyenlerin saatleri, hafta içi sabahtan akşama kadar çalışarak oldukça düzenli.

Bir pratisyen hekimin görevleri hem fiziksel hem de zihinsel olarak zordur. Bir hekim ağır tıbbi ekipmanı kaldırabilmeli ve hareket ettirebilmesinin yanı sıra uzun süre ayaklarının üstünde durabilmelidir. İş aynı zamanda zihinsel olarak yorucu olup, ilgili tedaviyle birlikte bir hastanın kendisine sunabileceği herhangi bir hastalığı veya rahatsızlığı teşhis etme becerisi gerektirir. Bu nedenle, genel bir doktorun işi, lise, kolej, tıp fakültesi ve tıp fakültesinden sertifikasyon dahil olmak üzere büyük miktarda eğitim gerektirir.

Kısaca yapması gereken 4 görevinden bahsetmek gerekirse;

  • Tıbbi geçmiş, raporlar ve muayene sonuçları gibi hasta bilgilerini toplayın, kaydeder ve saklar.
  • Gerektiğinde hastaları tıbbi uzmanlara veya diğer pratisyenlere yönlendirir.
  • Hastaların durumunu teşhis etmek için kayıtları sıralayın, uygular ve yorumlayın, kayıtları, raporları ve muayene bilgilerini analiz eder.
  • Hastaların durumlarını izleyin ve gerekli şekilde ilerleyin ve tedavileri yeniden değerlendirir.
  • Prosedürleri açıklayın ve hastalarla test sonuçlarını veya öngörülen tedavileri tartışır.

Doktor ne iş yapar ?

Doktorlar, ilk olarak hastayı muayene alanına alır ve şikayetleri sorar. Daha sonrasında ise ellerine aldığı stetoskop ile beraber hastaların göğüslerini ve sırtını dinler. İlk izlenimlerine hastanın tansiyonunu ölçerek devam eder. Yetişkinler, çocuklar be bebekler gibi sağlıklı ve bir hastalığı bulunmayan kişilere hastalıklara karşı korunmaları adına aşı yaparlar. Hastaların hastalık durumlarını inceleyerek bunun ölçülebilmesi için bazı röntgen ve testler uygularlar.  Hastalıklardan kurtulmaları için hastalara, reçete yazarak ilaç takviyesi almalarını sağlarlar. Tekrar aynı hastalığı yaşamaması adına da hastalara bazı tavsiyelerde de bulunurlar.

Doktorlar aile hekimi uygulaması ile birlikte kişilere danışmanlık yaparak sağlıklarını korurlar. Görevli veya sorumlu oldukları hastane veya benzeri yerlerin idaresini de gerçekleştirirler. Bulaşıcı hastalıkların tedavisinde ve tanısında büyük emek harcalar. Doktorlar herhangi bir yaralanma ya da farklı durumlarda hastanın iyileşmesi için en büyük çabayı gösterirler. Doktorlarda olması gereken özelliklerden bahsetmek gerekirse; ilk olarak doktorlar, güler yüzlü ve açıklayıcı ifadelere yer vermelidir. Dürüst bir çalışma prensibi yürüterek, temiz ve iyi giyimli olması gerekir. Yardımsever bir kişiliğe bürünmesi ve alanında deneyimli olması şarttır.

Doktor maaşları ne kadar ?

2019’un en güncel bilgileriyle doktor maaşları hakkında detayları paylaşıyoruz. 2019 yılı içerisinde memurlara yapılacak en düşük zam oranı %11.4 oldu. Aralık ayının enflasyon rakamlarının eklenmesi veya azalmasıyla birlikte verecek zam miktarı net bir şekilde ortaya çıkacak. Buna göre en az %13’ün üzerinde zam olması halinde en düşük doktor maaşı 4 bin 750 TL’ye çıkarken, 3 senelik doktor maaşı da 5 bin 900 TL olacak. Doktorların kıdem ve derecesine göre maaş farklılıkları olsa da ortalama 5 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında net rakamları verebiliriz. Doktor TUS’u kazanıp, uzmanlığını eline almışsa en az 7 bin TL üzeri maaş alacaktır.

2019 verilerine göre doktor maaş aralığı 5 bin 500 TL ile 8 bin TL arasında değişmektedir. Doçent ve profesör grubu bu aralık içerisinden değildir. Ortalama profesör doktor en az 20 bin TL maaş almaktadır. Girmiş oldukları operasyonlara göre döner sermaye farkları eklenmektedir.


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir