Anasayfa / Kamu / Sağlık / Ebe Maaşları 2020

Ebe Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Ebe maaşları ne kadar ? Sağlık sektörünün en önemli personelleri arasında yerini alana ebelik ile ilgili geniş kapsamlı bilgileri bu yazımızda inceleyebilirsiniz. Mesleki açıdan ebelik son derece sorumluluk gerektiren bir sağlık dalıdır. Bu yazımızda ebe kime denir ? atamaları nasıl olur ? nasıl ebe olunur ? aylık kazançları ne kadardır ? çalışma şartları ve iş imkanları bakımından diğer sağlık grupları arasında ne gibi farklılıklar vardır ? buna benzer konuları işleyeceğiz.

Ebe kime denir?

Gebelik döneminde olan kadınlar için gebeliğin tespiti ve kontrollerini yapan kişilerdir. Genel itibariyle kadınlar tarafından icra edilse de birçok Avrupa ülkesinde erkekler tarafından da yapılır. Doğum sırasında oluşacak birçok problemi minimuma indirmeyi sağlarlar.

Bir ebe, hamilelik, doğum ve hemen doğum sonrası dönemde (doğumdan sonraki ilk 6 hafta) bir anne ve bebeğin bakımı konusunda eğitimli bir profesyoneldir. Bir ebe genellikle deneyimli bir ebe altındaki çıraklık programı aracılığıyla eğitilir ve resmi bir tıbbi eğitimi olmayabilir. Bu eğitimi alan kişi aynı zamanda ebe olarak da bilinir. Ayrıca 1 ile 3 yıl arasında değişen ve teknik bir sertifika veren daha resmi eğitim programları da vardır.

Nasıl Ebe Olunur?

Öncelikle belirtmek gerekişe kan görmeye alışık olmanız gerekir. Çabuk karar verebilme yetisinin yanında doğum anlarına dayanıklı bir bünyeye sahip olmalısınız. Mesleki eğitim olarak üniversitelerin sağlık fakülteleri veya sağlık meslek yüksek okullarında ki “Ebelik” bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir. Özel bir yerde ebelik görevini yerine getirmeniz için sadece ebelik bölümünden mezun olmanız yeterlidir ancak devlet tarafında bu işi yapmak istiyorsanız KPSS sınavına giriş yapmanız ve yeterli puanı almanız gerekir.

Bunun dışında ebe olmanın ilk gerekliliklerini yazmak gerekirse; Gerekli okullardan mezun olduktan sonra güçlü bir bünyeye ve kan görmeye alışık olmalısınız. Aksi takdirde bu iş size göre değil. Yardımseverlik duygusunun güçlü olması ve ani karar mekanizmasının gelişmiş olması şarttır.

Ebe Nasıl Atanır?

Devlete ait olan sağlık merkezlerinde görev alabilmek için KPSS şartını sağlamış olmalısınız ardından KPSS sonucuna göre atamanız gerçekleşmektedir fakat özel bir sağlık merkezinde ise sadece ebelik bölümünden mezun olmanız yeterlidir. Bu başlığımızın son paragrafında görevden bahsedelim.

Doktor bulunmayan yerlerde doğumlara katılırlar ve hastane ortamlarında ise hekimlere yardımcı olmaktadırlar. Sağlık kurumlarında 6 yaşına kadar olan çocukların aşılarını yapmaktadırlar. Yeni doğumu gerçekleşen bebekler ile ilgilenirler ve bakımlarını yaparlar.

  • Hamilelik öncesi, sırası ve sonrasında doğrudan bakım sağlar.
  • İş ve doğum sırasındaki bakımı doktorla birlikte yönetmek ve koordine eder.
  • Jinekolojik ve üreme planlaması hizmetleri sunar.

Bir ebe, bir ev veya doğum merkezi doğumunun güvenli olup olmadığını belirlemek için hastayı ve hamileliğini değerlendirmelidir. Bir hasta “yüksek riskli” olarak kabul edilirse, bakım için bir doktora transfer edilmelidir. Ebe, hamileliği boyunca kadını takip eder ve anormallikleri değerlendirir. Ebe, emeği ve doğum sırasında kadına katılır ve yeni doğanın güvenli bir şekilde doğumunu sağlar.

Hasta doğum sonrası anneyi değerlendirir, yırtıkları onarır, yenidoğanı inceler ve emzirmeye yardımcı olur. Ebe genellikle durumu değerlendirmek için doğumdan bir gün sonra ve doğumdan 6 hafta sonra çifti ziyaret eder. Bir ebe, kadınların bakımına gerektiğine yardım edilmeli ve uygulanan yasal kısıtlamalar dahilinde anlayabilmeli ve pratik yapabilmelidir.

Ebelerin aylık kazançları ne kadar ?

Bu son başlığımız 2019’un en güncel bilgileriyle anlatım yapmak istiyoruz. Bilindiği üzere sağlık personellerin maaşların ek olarak döner sermaye farkı bulunmaktadır. Yani ebe maaşları döner sermaye dahil 3 bin 500 TL olurken, bazı aylarda 3 bin TL maaş 500 TL’de ek döner sermaye farkıdır. Ebelerin maaş hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır. Öncelikle brüt maaşın üzerine ek ödemeler yapılır. Denge, tazminatlar, asgari geçim indirimi gibi… Daha sonra kesintiler kalemi altında sigorta, vergi, damga pulu, varsa sendika gibi ek kesintiler yapılır. Toplamda brüt ile kesintiler çıkartılarak net maaş elde edilir.

Ebe maaşları döner sermayeli 2019 da 3 bin 500 TL (orta öğretim yani lise mezunu) ve üzerindedir. Tabi burada ebenin çalıştığı bölge ve kıdemi önemlidir. Ebe maaşları özel hastanelerde ise 3 bin TL civarındadır. Ebe akademisyen maaşları 4 bin TL iken, Ebe maaşları lisans en az 9/1 derecesinde döner dahil olmamakla birlikte 4 bin 300 TL’dir. Ebe yardımcılığı maaşı da ebenin %10 – %15 düşünde kalmıştır. Fakat son dönemlerde atamaları yok denecek kadar azdır.

Genel olarak sorulabilecek soruları bu paragrafımızda inceleyeceğiz. ASN ebe maaşları 3 bin 600 TL, sağlık ocağı ya evinda görev yapan ebeler en az 3 bin 600 TL, Acıbadem veya Memorial da personelin tecrübesine göre ebe maaşları 3 bin 300 TL ve üzerinedir. Doğuda ebe maaşları batı illerine göre ortalama %10 – %15 fazladır. Örneğin 3 bin 500 TL batıda görev yapan personel alırken, doğuda 4 bin TL’ye yakındır. Baş ebe maaşları ise diğer personele göre %10 – %20 civarında fazla almaktadır. Burada kıdem ilk kriterdir. Vekil ebeler personellerin az olduğu veya izinli olduğu dönemlerde görev yapmaktadır. Erkek ebeler ile bayan arasında maaş yönünden ufak farklılıklar oluşabilmektedir.

En fazla yoğunluğun yaşandığı İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa veya Adana da personeller ihtiyaçları vardır. Son zamanlarda yapılan alımlar sözleşmelidir. Kadroluya göre maaş farkı 300 – 500 TL arasındadır. Stajyer ebe maaşları ise asgari ücrettin en az %30 kadardır. Yani o şu anda en az 650 – 700 TL arasındadır. Son olarak yurt dışında  Almanya, Kanada, İngiltere veya Amerika ebe maaşları senelik en az 80 bin dolar civarındadır.


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir