Eczane Ne Kadar Kazanır?

Meslek grupları içerisinde en önemli olanlardan bir tanesi de eczacılık. Hemen herkesin ilaç vs. malzemeler almak için uğradığı eczaneler ise meslekler arasında kazançlarına göre ön sıralarda yer alıyorlar. Eczacı olmak isteyen, eczane dükkanı açmak isteyenler ise eczane ne kadar kazanır sorusuyla meşgul. Elbette toplum içerisindeki saygınlık kadar bir mesleğin getirisi de önemli. İnsanların belirli bir seviyede yaşam sürmeleri, gelecekleri açısından da önem taşıyor. Bu sebeple eczacılık mesleğini seçecekler eczane ne kadar kazanır? sorusunun cevabını merak ediyorlar.

Eczaneler sağlık sektörü için oldukça önem taşıdıkları için onları normal bir esnaf olarak değerlendirmek haksızlık olur. Yaptıkları iş sebebiyle kar ve kazançtan ziyade insan sağlığı odaklı yaptıkları hizmetler düşünülerek meslek seçilmelidir.

Eczacı Nedir? Ne iş Yapar?

Kazançları bakımından çok gündeme gelmeseler de yaptıkları iş sebebiyle oldukça hayatımızın içindeler eczane ve eczacılar. Halk arasında ilaç alıp satılan yer olarak biliniyorlar. Ancak daha bilimsel olarak eczacı, doktorlar tarafından hastalar için düzenlenen reçetelerdeki ilaçları müşteriye satan, ilaçları hazırlamakta görev alan ve laboratuvarlarda son incelemelerini yapan kişilerdir eczacılar.

Farklı hastalıklar için çeşitli ilaçlar üretmeye çalışarak ilaçların araştırma ve geliştirmesini yaparlar. Eczaneler ise eczacıların ilaç alıp satmak için belirli şartlar dahilinde açtıkları dükkanlardır. Eczacıların görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Reçetelerdeki ilaçları müşteriye satar ve ilaçla ilgili bilgiler verir
  • Reçetesiz satılan ilaçlar hakkında müşteriyi bilgilendirir
  • İlaçlar hakkında bilgileri bilir ve gelişmeleri takip eder
  • Kimya ve biyolojiye meraklı olup ilaç yapımında kullanılan maddeleri bilir
  • İlaç laboratuvarlarını denetler ve kontrol eder
  • İlaç yapım işlemine eşlik edip denetlemesini yapar

Eczacı Nasıl Olunur?

Üniversite sınavında gerekli eczacılık puanları alarak bir eczacılık fakültesine girmek eczacı olmak için ilk şarttır. Daha sonra beş yıl süren eczacılık fakültesini başarıyla bitirmek gerekiyor. Mesleğinde uzmanlaşmak isteyenler Uzman Eczacı Sınavı (UES)’na girerek yeterli puanı almak gerekiyor. Sınavdan sonra ise üç yıl süren uzmanlık eğitimini tamamlayıp tez vermek gerekir.

Bu adımları başarıyla bitirip uzman bir eczacı olan kişilerin kazançları ise tatmin edici düzeydedir. Mesleğe yeni başlayan ve bir eczanede tecrübe kazanan eczacı maaşı aylık ortalama 9 bin TL civarındadır. Daha tecrübeli olanlarda ise 15 bin TL civarında olabiliyor. Bir eczanenin aylık geliri ise 50 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Eczane Nasıl Açılır?

Eczacılık fakültesinden mezun olduktan sonra diplomanızla birlikte eczacı açabilirsiniz. Bunun için öncelikle piyasa araştırması yapılıp eczane ihtiyacı olan bir yer tespit edilmelidir. Bu maddi kazancı yükseltecektir. Daha sonra, diploma, adli sicil belgesi, eczacılar odasına kayıt belgesi, iş yerinin krokisi, iş yeri açma ruhsatı, vergi levhası gibi belgeleri hazırlayıp başvuruda bulunmak gerekiyor. Gerekli sermayeyi hazırladıktan sonra eczacı olmak ve eczane açmak işi neticeye ulaşacaktır.

Eczanede, güvenlik sistemi, kasalar, bekleme alanları, dolaplar ve işte size yardımcı olacak nitelikli ve güvenilir kişileri bularak ilaç alım satımına başlayabilirsiniz.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 10 Şubat 2023 — 21:59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir