Anasayfa / Genel Meslekler / Ekonomist Maaşları

Ekonomist Maaşları

Sponsor Reklam

Ekonomist maaşları ne kadar ? Günümüzün en popüler mesleklerin başında gelmektedir. Ekonomistler, işletmelere ve / veya kamu kuruluşlarına ekonominin farklı yönleriyle tavsiyelerde bulunur. Konular çok çeşitlidir ve vergi oranlarını, sağlık istatistiklerini, enerji durumunu, taşımacılığı, uluslararası ticareti ve kalkınmayı içerebilir. İçerik olarak kimdir, ne iş yaptıkları, maaşları ne kadar, görevleri nelerdir kısaca merak edilen tüm detaylar sizlerle…

Ekonomist Kimdir?

Çeşitli alanlarda (eğitim, sağlık, çevre, kalkınma vb.) yönetimsel olarak planlamaya ve karar vermeye yardımcı olabilecek tavsiyelerde bulunan kişilere ekonomist denmektedir. Analitik teknikler, ekonomik kavramlar ve teoriler aracılığı ile pratik bilgi sağlamakta yardımcı olurlar.

Farklı bilgisayar programlarının kullanılmasıyla ekonomistler veri toplayabilir ve sunabilir. Ekonomistler genellikle bilgi edinmek için farklı örnekleme veya anket teknikleri hakkında iyi bir anlayışa sahiptir. İktisat alanında hem geçmiş hem de mevcut bilgilerin değerlendirilmesi, şirketler ve işletmeler için çok faydalı olabilir ve bu bilgiyi vermek genellikle ekonomistlerin görevidir. Bir ekonomistin bulgularının sözlü ve görsel sunumlarını geniş kitlelere vermesi nadir değildir.

İktisatçı olmak için genellikle ekonomi, finans veya ilgili bir alanda lisans derecesi gerekir. Bir ekonomist kariyerini büyütmek ve akademik bir ortamda çalışmak isterse, yüksek lisans derecesi gerekebilir. Bilgisayar becerilerine ve analitik bir zekaya sahip olmak, bir ekonomist olarak başarılı olmanın iki önemli bileşenidir. Bir ekonomist her zaman en yeni trendlerin üstünde olmak zorundadır, bu yüzden araştırmalarda ağır bir arka plan da yardımcı olacaktır. Yazma becerileri ve matematiksel beceriler genellikle ekonomi alanında zorunlu olarak kabul edilir.

Ekonomistin Görevleri?

Matematiksel modellemeleri ve istatiksel teknikleri kullanarak verileri analiz etmek. İşletmelere, özel sektöre veya kamuya ekonomik olarak danışmanlık yapmak. Araştırma sonuçlarını sunan rapor, tablo ve grafik hazırlamak gibi birçok görevleri vardır. Kısa olarak ne iş yaptıklarına baktığımız zaman; Geniş ve kapsamlı bir çalışma alanına sahip olan ekonomistler birçok konuda çalışabilirler. Başlıca olarak; Vergilendirme, faiz oranlarını belirleme, enerji, sağlık, eğitim, kalkınma gibi birçok dalda iş faaliyetlerini sürdürebilirler.

Kısaca görevlerinden bahsedelim.

  • Trendleri tanımlamak için araştırma tasarlar ve uygular, tahmin modellerini formüle eder.
  • Hükümet, kurumlar, şirketler ve / veya bankalara finansal politikaların kabulü hakkında bilgi verir.
  • Araştırma bulgularının raporlarını ve örneklerini derler.
  • Finans, emek, tarım, emtia, ticaret vb. İle ilgili veri toplama, örnekleme ve işleme yöntemleri geliştirir.

Ekonomist Olma Şartları?

Ekonomist olmanın en zorlayıcı yanı ise yüksek strestir. Yoğun strese dayanıklı kişilere göre olan bu meslek, analiz etme yeteneği ve doğru kararlar verme kabiliyeti göstermeye dayalıdır. Ekip çalışmasına yatkın olabilmek ve verimli çalışabilmek için gerekli ilişkiler kurmak önemlidir.

İstatistiksel bilgileri ve farklı düzeylerde ki konuları anlatabilmek için yüksek yazılı ve sözlü iletişime sahip olmalıdır. Günümüz gereği teknolojinin en başta kullanıldığı bir alan olan ekonomistlik alanı, teknolojiyi doğru kullanabilmek ve elimiz altında ki cihazlar ile gerekli raporlamayı, sunumları oluşturmayı becerebilmek gereklidir.

Ekonomist maaşları ne kadar ?

Ekonomistlerin aldığı ortalama kazançları bu başlıkta inceleyeceğiz. İlk aşamada kişinin deneyimi maaşın belirlenmesinde en büyük etkendir. Alanında deneyim bir ekonomist ise alacağı maaş en az 10 bin TL ve üzerindedir. Aynı zamanda yaptığı iş gereği birden fazla firmaya ya da kuruma danışmanlık hizmeti verebileceğinde bu rakamlara ulaşması zor değildir.

Sayısal düşünme yeteneğine sahip olan kişilere göredir. Yaratıcılık bu alanda başarılı olabilmek için gerekli olan bir özelliktir. Genellikle bu meslek grubunda proje yönetiminde başarılı olan kişiler tercih edilmektedir.


Bir önceki yazımız olan Veteriner Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir