Fitness Antrenörü Ne Kadar Kazanır?

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin sıklıkla çalıştığı fitness antrenörleri özel sektörde spor salonlarında veya kamuda çalışma imkânı bulabiliyorlar. Özellikle spor salonlarında mutlaka fitness antrenörü bulunuyor. Vücut geliştirme sporu üzerinde uzmanlaşmış olan fitness antrenörleri kazanç bakımından da üst seviyede bulunuyorlar. Mesleğe yeni başlayanlar henüz acemi olarak addedilse de yıllarını bu mesleğe vermiş olan antrenörler özel müşterileri, büyük spor salonlarında çalışmaları sayesinde oldukça fazla kazanç elde edebiliyorlar. Bu bağlamda fitness antrenörü ne kadar kazanır? sorusunu sıkça soruluyor ancak cevabı net olarak verilmiş değil. Özellikle fitness antrenörleri fitness antrenörü ne kadar kazanır? sorusunun muhatabı oluyorlar.

Fitness Antrenörü Nedir? Ne İş Yapar?

Fitness antrenörlerinin en çok çalıştığı mekanların başında spor salonları geliyor. Kilo almak, kilo vermek veya vücut geliştirmek için spor salonlarına gelenlere rehberlik ederek bu işlemleri nasıl sağlıklı yapacağı konusunda bilgiler veriyor. Ayrıca onlar için bir program hazırlayarak hazırlanan program dahilimde sportif faaliyetlerin devam etmesini sağlıyorlar. Yine spor salonlarında bulunan spor aletlerinin herhangi bir tehlikeye mahal vermeden nasıl kullanılacağını da müşterilere öğretmiş oluyorlar.

Bu çerçevede özel sektör ve kamuda çalışma imkânı bulan fitness antrenörü özel sektörde daha fazla kazanma imkanına sahip oluyor. Kamuda sabit maaşlı çalışan fitness antrenörleri özel sektörde özel olarak danışmanlık yaptığı kişilerden de kazanç sağlayabiliyorlar. Bu şekilde çalışan bir fitness antrenörü maaşı aylık 10-13 bin TL’yi bulabiliyor.

Fitness Antrenörü Nasıl Olunur?

Fitness antrenörü olabilmek için herhangi bir üniversite diplomasına gerek duyulmuyor. Ancak Beden Eğitimi bölümü mezunları daha kolay iş bulabilme imkanına sahip oluyorlar. Fitness antrenörü olmak için belirli eğitimleri tamamlayıp sertifika almak yeterli oluyor. Ülkemizde fitness antrenörü olmak için Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonuna başvurup belirli eğitimleri tamamlamak gerekiyor.

Federasyon tarafından verilen eğitim kurslarını tamamlayıp sertifika sahibi olmak fitness antrenörlüğü için yeterli olabiliyor. Bu sertifika ve eğitimler piyasada bazı özel kurs ve kurumlar tarafından da verilebiliyor. Bu kurslarda alınan eğitim tamamlandıktan sonra ister özel sektörde kariyer yapabilir isterseniz kamu kurumlarında fitness antrenörü olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Fitness Antrenörlük Belgesi Nasıl Alınır?

Kademe kademe olan antrenörlük belgeleri için en önemli olan birinci kademe antrenörlük belgesini almaktır. Bunun için Vücut Geliştirme Federasyonu tarafından açılan sertifika ilanlarını takip etmek gerekiyor. Farklı tarihlerde ve farklı şehirlerde verilebilen eğitim sayesinde fitness antrenörlük belgesi alınabilmektedir. Belirtilen bu kurslara katılım için en az 18 yaşını doldurma şartı koşuluyor. Ayrıca sporla ilgili herhangi bir sağlık probleminin de olmaması gerekiyor. Antrenörlük belgesine başvuruda bulunurken başvuru ücreti yatırılması gerekiyor. 2023 yılı itibarıyla bu ücret 2800 TL olarak belirlenmiştir.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 10 Şubat 2023 — 21:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir