Fizikçi Maaşları

Fizikçi maaşları ne kadar ? Fizik günümüzün önemli bilim alanlarının başında gelmektedir. Bu yazımızda genel olarak fizikçi kimdir ? kime denir ? atamaları nasıldır ? maaşları ne kadar ? nasıl olunur ? çalışma ve iş olanakları nasıldır ? ve bunun gibi merak edilen bir çok soruları ve yanıtlarını buradan inceleyeceğiz.

Kısaca fizikçi fizik ile ilgilenen ve alanın eğitim alan gören kişiye denilmektedir. Bu kişinin kendi alanıyla ilgili çalışmalar yapar.

Fizikçi Kimdir ? Kime denir ?

Fizik bilimi madde ile enerji arasındaki etkileşimleri inceleyerek doğada gerçekleşen birtakım olaylarla ilgili bu araştırmalar sonucunda mantıklı açıklamalar yapan uygulamaya dayalı bir bilim dalıdır. Fizikçi ise madde ve enerjinin yapısıyla beraber aralarındaki ilişkiyi ve etkileşimleri araştıran, bunun sonucunda fiziksel olayların bağlı bulunduğu fizik yasalarını bulmaya çalışan kişilerdir.

Bir fizikçinin çalışması belirli bir çizgide ilerlemektedir. Bu çizgiye göre bir fizikçi;

  • Öncelikle araştırma konusunu belirler.
  • Ardından bu konuya uygun olacak şekilde araştırma yöntemini bulur.
  • Gözlem ve deneyler yaparak araştırma konusuna ait veriler elde eder.
  • Araştırılacak olan problemi çözümler.
  • Sonuçları belirli bir düzene göre ayırır ve rapor haline getirir.
  • Son olarak ise araştırma ve geliştirme merkezlerinde bu konu hakkında proje geliştirme çalışmaları yürütür.

Fizikçilerin çalışma ortamları genellikle laboratuarlardır. Bu nedenle daha sakin ve yalnız bir ortamda çalışma yürütürler. Ancak endüstride çalışan fizikçiler daha çok meslektaşları ve çevresindeki diğer çalışanlar ile iletişimde bulundukları için bu çalışmalar kısmen daha hareketli geçmektedir.

Fizikçi nasıl olunur ?

Fizikçi olmak isteyen kişilerin fizik, kimya, matematik gibi temel bilimlere merakı ve yeteneği olmak zorundadır. Oldukça dikkat ve araştırma sırasında yüksek bir gözlem yeteneği gerektiren bu meslek aslında icrası çok zor olan meslek gruplarından sayılabilir.

Bunun yanı sıra yaratıcı ve analitik düşünme yeteneğine sahip olmayan kişilerin fizikçi olması durumunda mesleğini yaparken oldukça zorlanacaklarını söylersek ne yazık ki abartmış olmayız.

Fizikçi atamaları nasıldır ?

Atamalara baktığımız zaman puanları yüksek olduğu gibi alımlarında diğer bölümlere göre kısıtlıdır. Çalışma alanlarına baktığımız zaman fizikçi olarak yapabileceği iş kolları; sağlık alanında, eğitmen olarak ve mühendislik bölümü olarak yapabilir.

Eğitmen ilgili olarak akademisyen ve öğretmen olarak görev yapabilirler. Çalışma alanın bakımından kamu sektöründe bakanlık başta olmak üzere üniversiteler de görev yapabilirler. Bunlar dışında görev yapabileceği özel sektör ve devlet alanlarına baktığımız zaman; Medikal – Nükleer – TAEK – Teorik – Aselsan gibi sıralayabiliriz.

Yurt dışında çalışma olanakları bakımından baktığımız zaman başta Amerika olmak üzere Almanya, Fransa ve Rusya gelmektedir.

Fizikçi maaşları ne kadar ?

Maaşlarını bu başlığımız altında bakacağız. İlk olarak kişinin tam görevi nerede çalıştığını bilmek gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında net değil, ortalama bir rakam verebiliriz. Kademe kademe ortalama maaşları tek tek inceleyelim.

Öğretmen olarak görev yapan bir fizik öğretmeni çalışma yılına göre ve çalıştığı bölgeye maaşı değişmektedir. Ortalama 3 bin 500 TL civarında maaş almaktadır. Akademisyen ise çalıştığı üniversiteye ve derecesine göre maaş almaktadır. Öğretim görevlisi ile doçent aynı maaş almaz. En düşük seviye üzerinde belirtmek gerekirse; 4 bin 300 TL civarında olduğunu net bir şekilde belirtebiliriz.

Çalıştığı kurumlara bağlı olarak değişmekle birlikte en düşük 3 bin TL ile 6 bin TL arasında maaşlar değişmektedir. Burada önemli olan çalıştığı kurum, kişinin hizmet yılı ve derecesidir. 


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 0 Average: 0]
Updated: 10 Şubat 2023 — 01:05

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir