Anasayfa / Kamu / Sağlık / Fizyoterapist Maaşları 2020

Fizyoterapist Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Fizyoterapist maaşları ne kadar ? Sağlık alanında ne iyi meslek dallarının başında gelen Fizyoterapistlik mesleği ilgili tüm merak edilen noktalarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Aşağıda alt başlıklar dışında merak ettiğiniz hususları yorum bölümden iletebilirsiniz.

Öncelikle mesleğe yeni başlayacaklara rehber olması niteliğinde hazırladığımız alt başlıklarda Fizyoterapist kime denir ? ne iş yapar ? nerede çalışır ? iş imkan ve olanakları nelerdir ? maaşları nasıldır ? atamaları nasıldır ? ve bunun bir çok soruyu inceleyeceğiz.

Fizyoterapist kime denir ? Kimdir ?

Kişilerin, yaşlılık, hastalık, yaralanma ya da doğuştan gelen bir engel sebebi ile fizyolojik olarak hareketlerinin kısıtlanması sonucunda uzman doktorlar tarafından hastalıkları konusunda kendilerine teşhis konulur. Hekimler tarafından konulan bu teşhisin neticesinde fizyoterapistler fonksiyonel olan bu bozukların düzeltilmesi ya da azaltılması için fizyoterapi ve rehabilitasyon programları oluşturan ve bu programları uygulayan uzman kişilerdir.

Fizyoterapistler yoğun beden ve kas gücünün yanı sıra birtakım araç gereç ve ekipmanları da kullanarak tedaviyi gerçekleştirirler.

Fizyoterapist olmak isteyenler Sağlık Bilimleri Fakültelerinin “Fizyoterapi ve Rehabilitasyon” isimli lisans bölümünde eğitimlerini tamamlamak zorundadırlar. Ancak bu diploma ile “FİZYOTERAPİST” unvanını alabilirler.

Fizyoterapist ne iş yapar ?

Fizyoterapistlerin birçok farklı çalışma ortamı mevcuttur. Bu durum da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü mezunlarının iş bulabilmesi konusunda büyük bir avantajdır. Fizyoterapistler hastanelerde, özel rehabilitasyon merkezlerinde, spor ve sağlık kuruluşlarında, huzur evlerinde, hatta termal tesislerde dahi görev yapabilmektedirler.

Çalışma ortamlarının ve işin niteliğinin bu kadar geniş olması fizyoterapistlerin bu mesleği icra edebilmek için belirli özelliklere sahip olmasını gerektirmektedir. Görev ifa edildiği sırada hem doktorlarla hem de hastalarla sürekli iletişim halinde olmak gerektiği için öncelikle etkili bir iletişim kurma yeteneği çok önemlidir. Bunlara ek olarak fizyoterapistlerin kas ve beden gücüne sahip, dayanıklı, sabırlı, başkalarını anlayabilen, empati gücü yüksek bireyler olmaları şarttır.

Fizyoterapistler belirli alanlarda uzmanlaşmayı seçerek kendilerini geliştirmeyi seçebilecekleri gibi belirttiğimiz iş alanlarının tamamında ek bir diploma ya da sertifikaya sahip olma gerekliliği bulunmadan da çalışabilirler.

Fizyoterapist olmak zor mudur ?

Fizyoterapist olmak kolay değildir. Fakat bölüm tercihini yaptıktan sonra okuması ve üniversite iş sahasını geniştir. Bölümün özetini şu şekilde ifade edebiliriz. Kişinin sakatlığından iyileşene kadar geçen süreçte aktif olarak rol oynar. Genel olarak fizyoterapi okuyanların yorumlarına baktığımız zaman bölümden gayet memnun olduklarını belirtebiliriz.

Geleceği bitmeyecek bölümlerin başında gelen bu bölümün detaylarına tek tek bakacağız.

Fizyoterapist atamaları ve çalışma alanları

Fizyoterapist atama puanları incelediğimiz kamuda üniversite ve devlet hastanelerine en düşük 85 puan seviyesiyle 2018/4 atamasında gerçekleştirilmiştir. Hastaneler dışında rehabilitasyon merkezlerinde görev yapabilir. Aynı şekilde klinikler de görev yapabileceği çalışma alanları arasındadır.

Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda görev yapabilir. Örneğin taşra teşkilatlarına bağlı eve sağlık hizmetlerin bunların başında gelmektedir.

Fizyoterapist maaşları ne kadar ?

Konumuzu genel olarak ele aldığımızda Fizyoterapistler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu başlığımız altında maaşları hususunda bilgiler paylaşacağız. Peki, fizyoterapist maaşları devlette ne kadar ? Devlet kadroları ve özel sektör 2 bölümünde incelememizi yapacağız.

Devlette fizyoterapist maaşları (kamu)

Kamuda sağlık alanında çalışabileceği gibi akademik anlamda görev yapabilir. Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda görev yapabilir. Devlet ve üniversite hastaneleri başta olmak üzere çalışabilir. Fizyoterapist maaşları ve iş imkanları bakımından iyi derece olduğunu belirtebiliriz. Burada paylaşacağımız ücretlere döner sermaye dahil değildir. Fizyoterapist maaşları döner sermaye farkı hastaneden hastaneye göre değişmektedir. Son olarak fizyoterapi stajyer maaşları en düşük asgari ücrettin %30 fazlasını almaktadır.

Ortalama maaşları 3 bin 500 TL maaş alırlar. Hastaneden hastaneye değişmekle birlikte mesai kavramı yoktur. Bölüm hakkında 2 yıllık mezunlar yani teknikerler diğeri ise 4 yıllık fakülte mezunu uzman fizyoterapisttir. İkisi arasında ortalama maaşı farkı 250 – 300 TL arasındadır.

Sabit döner sermaye farkı 800 TL civarındadır. Peki maaş hesaplaması nasıl yapılır ?Fizyoterapist maaş hesaplaması şu şekilde yapılır. Ana maaş üzerine döner sermaye farkı eklenerek brüt maaş elde edilir. Daha sonra brüt kesintiler yapılarak net maaş elde edilir.

Fizyoterapist akademisyen maaşları ise en düşük seviyeden 4 bin 200 TL’dir. Fizyoterapist maaşları dönerle birlikte 3 bin 800 TL civarında iken, fizyoterapi hemşireliği maaşları 3 bin 500 TL’dir. Aynı şekilde fizyoterapist teknikeri maaşları 3 bin 500 TL’dir. Fizyoterapist yardımcısı maaşları ise 3 bin 100 TL’dir. Son olarak fizyoterapi teknikeri maaşları devlette 3 bin 400 TL’dir.

Özel sektör fizyoterapist maaşları

Fizyoterapist maaşları özel hastane de en düşük 2 bin TL seviyesinde olup, ortalama 2 bin 800 TL’dir. Kısaca en çok tercih edilen alanlara baktığımız zaman fizyoterapist asteğmen, fizyoterapist asistan, fizyoterapist doktoru ve sözleşmeli fizyoterapistlerin aldıkları maaşlar en düşük 3 bin 500 TL seviyesindedir. Doktor ise en az 7 bin TL asistan ise 4 bin 500 TL almaktadır.

Yurt dışı fizyoterapist maaşları

Amerika – Almanya – Kanada ve Fransa bilgileri dahil paylaşacağız. Aşağıdaki tablomuzda yıllık kazançlar dolar üzerinden verilmiştir. Saatlik kazan birimde 2080 saat üzerinden senelik hesap yapılmıştır. Peki, Amerika da fizyoterapist olarak çalışmak nasıldır ? Eğitimi tamamladıktan sonra sağlık alanında bir çok Avrupa ülkesinden görev yapabilirsiniz. Bunun için ekstra olarak yüksek lisans yapılması gerekmektedir. Hastanesine bağlı olarak yüksek lisansın da yapılacak yerin önemi de vardır.

Ülke Yıllık Kazanç Saatlik Kazanç
Amerika fizyoterapist maaşları $64.250,00 $31,50
Almanya fizyoterapist maaşları $62.025,00 $30,40
Kanada fizyoterapist maaşları $67.852,00 $33,26
Fransa fizyoterapist maaşları $59.875,00 $29,35


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorumlar

  1. Merhaba. Klinik reklam yayınlamak için tarafınıza nasıl ulaşabiliriz? Günlük, haftalık ve aylık reklam ücretlerinizi, son 3 aylık analytics ziyaretçi verilerinizle tarafıma dönüş sağlar mısınız?

  2. Fizyoterapist maaşları ile ilgili bu yazı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir