Anasayfa / Genel Meslekler / Gazeteci Maaşları

Gazeteci Maaşları

Sponsor Reklam

Gazeteci maaşları ne kadar ? Makalemizde gazetecilik mesleğiyle ilgili geniş kapsamlı bilgiler vermeye çalıştık. İçerik olarak kimdir ? kime denir ? ortalama kazançları ne kadardır ? olmak isteyenler ne yapması gerekiyor ? genel görevleri nedir ? kısacası merak edilen tüm noktalara değinmeye çalıştık. Tanımı gereği güncel olayları sürekli olarak kontrol eden, olayların gerçeklik durumuna göre bizlere olayları yazıp çizip anlatan kişilere gazeteci denmektedir. İşte diğer detaylar ve gazetecilik mesleği…

Gazeteci Kimdir ? Kime denir ?

Bir gazeteci, haber makaleleri oluşturmak için araştırma yapar. Bu haberler makaleler çevrimiçi olarak veya bir gazete veya dergide yayınlanabilir. Diğer durumlarda, gazetecinin hikayeleri televizyonda veya radyoda yayınlanacaktır. Gazeteci, konuyla alakalı ve izleyicinin dikkatini çekecek makaleler aramaktan sorumlu olacaktır.

Araştırma yapılmadan önce hikaye fikrini yönetime atmak gerekli bir süreç olabilir. Gazeteci, ipuçlarını toplayarak ve diğer haber bültenlerinin yayınladıklarına bakarak ipuçlarını aramalıdır. Bazen, gazeteci haberleri daha alakalı hale getirmek için röportajlar yapmaya karar verebilir. Bu durumda, görgü tanıkları veya katılan kişilerin aile üyeleri gibi, hikaye ile ilgili insanları aramak gerekecektir. Röportaj yapmak zor olabilir ve insanların bir röportajın bir parçası olmayı kabul etmeleri için biraz ikna gerektirebilir. Bazı işlerde, gazetecinin belirli bir süre içinde minimum miktarda makale bulması gerekebilir. Bazı gazeteciler hikayeleri kişisel olarak bildirmek için televizyonda da görünecekler. Diğerleri ise kameramanların görevlerini yerine getirebilir.

Gazetecilik, iletişim veya benzeri bir alanda lisans derecesi genellikle gereklidir. Bazı işler deneyim gerektirecek, bazıları ise giriş seviyesi ya da staj pozisyonları sunacak.

Gazeteci Nasıl Olunur?

Gazetecilik için 4 yıllık iletişim fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Gazeteci olmak okulu okuyup, okulu bitirmek için gerekli sınavları vermekle olunmaz. Gazeteci olabilmek için kendinizi sürekli geliştirir durumda olmanız gerekmektedir. Şartlarını incelediğimizde şu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sürekli olarak günceli takip etmeniz gerekir, diksiyonunuzu düzgün kullanabilmek bu işteki en önemli unsurlardır. Aktif olarak çalışma hayatınıza geçmeden önce, stajyer olarak çalıştığınız kurumda kendinizi donatmalı ve eğitmelisiniz. Bilginin gerçekliğini ve belgelerle desteklenmesine özen gösterilmelidir. Gazetecilik yapısı gereği sabırlı olmayı gerektiren bir iş grubudur, gerekli sabrı ve özeni göstermelisiniz.

Gazetecilerin Görevleri

Kullanılacak olan bilginin doğruluğunu, gerçekliği ve geçerliliğini araştırmak. Yabancı dile sahip olabilmek ve sürekli günceli takip edebilmek. Bunların yanı sıra kimsenin baskısı, otoritesi ve emri altında kalmadan sadece doğruları ve gerçekleri yazmak gazetecilerin en önemli ve sarsılmaz görevleri arasındadır. Fotoğrafçılık, kameramanlık gibi birçok farklı alana da ilgi göstermeleri genellikle tercih edilmektedir.  Özellikle yabancı dil ile birçok farklı ülkeden bilgi alışverişini rahatlıkla sağlamakta görevleri arasında yer almaktadır. Diğer görevlerine baktığımızda;

  • Röportajlar, incelemeler ve gözlemlerle haber olaylarıyla ilgili gerçekleri toplar ve yorumlar.
  • Yeni içerik üretmek için haber editörü ve muhabirlerle çalışır.
  • Kopyayı inceler ve düzenler.
  • Gazete, dergi, radyo, televizyon veya internet için öykülerinizi bildirir ve yazar.

Gazeteci maaşları ne kadar ?

Gazetecilerin ortalama kazançlarını bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Gazetecilik mesleği komplike bir dalıdır. Üretimden tutunda yazarlığa kadar pek alt kategorisi bulunan geniş kapsamlı bir meslektir. Haber niteliği taşıyan tüm bilgi ve belgeleri toplamak görüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Zorluğu ve meşakkati vardır. Burada maaş hususunda ilk dikkat edilecek nokta personelin deneyimidir. Göreve yeni başlamış bir gazeteci ile alanında 20 yıldır çalışan kısacası uzmanlaşmış kişi kesinlikle aynı maaş almazlar.

Ortalama yeni başlayan personel asgari ücret seviyesinde alırken, orta düzey bir gazeteci en az 3 bin 500 – 4 bin TL arasında maaş almaktadır. Burada daha deneyimli personel 5 bin TL üzerinde bir maaş almaktadır. Bunun dışında çalıştığı şirkette göre bu maaşlar değişebilmektedir. Önemli olan deneyim ve tecrübedir.


Bir önceki yazımız olan Veteriner Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir