Anasayfa / Genel Meslekler / Grafik Tasarım Maaşları

Grafik Tasarım Maaşları

Sponsor Reklam

Grafik tasarım maaşları ne kadar ? 2019’en en güncel rakamlarıyla detayları bakalım. Günümüzün en iyi meslek grupları arasında alan grafik tasarımla ilgili tüm detayları birlikte inceleyeceğiz. Bu yazımızda grafik tasarımın ne olduğu ? tasarımcı nasıl olunur ? ne kadar maaş alır ? tasarımın alt öğeleri nelerdir ? bu bölüm hakkında geniş kapsamlı bilgiler ile yazımıza başlıyoruz.

Öncelikle grafik çok kapsamlı bir bölümdür. Burada sadece grafik tasarım üzerine bilgiler vermeyi hedefliyoruz.

Grafik tasarımcısı kimdir ? Kime denir ?

Grafik tasarım, iletişim tasarımı olarak da bilinir. Grafik tasarımcıları, görsel kavramları elle veya bilgisayar yazılımı kullanarak yaratan görsel iletişimcilerdir. Görüntü, kelime ya da grafik içeren hem fiziksel hem de sanal sanat formları aracılığıyla tüketicilere ilham vermek, bilgi vermek ya da onları cezbetmek için  fikirler ortaya koyarlar.

Grafik tasarımcılarının son hedefi, çalıştıkları organizasyonları tanınabilir ve göze çarpan bir hale getirmektir. Çeşitli medya araçları kullanarak, reklam ve tanıtımlarda kullanılacak belirli bir fikri veya kimliği iletirler.Grafik tasarımcıları genellikle sanatçılarla, multimedya animatörleriyle ve diğer yaratıcı profesyonellerle birlikte çalışır.

Grafik tasarım hakkında kısa kısa bilgiler

Grafik tasarımcıları, bir iletiyi görsel olarak iletmek veya bir ürünü sunmak için renk, çizimler, yazı tipleri ve düzen kullanırlar. Diğer birçok şeyin yanı sıra logoları, ürün ambalajlarını, baskı malzemelerini ve web sitelerini tasarlarlar. Grafik tasarımcıları çeşitli endüstrilerde ve farklı kapasitelerde bulunur. Örneğin, bir tasarımcı bir şirketin kuruluş için promosyon malzemeleri üzerinde çalışabilmesi için şirket içi personel olarak kullanılabilir veya bir tasarımcı birçok müşterisi ve projesi olan bir tasarım ajansı için çalışabilir. Gazeteler, reklam firmaları, teknoloji odaklı şirketler ve diğer kuruluşlar genellikle tasarımcı kullanır. Ek olarak, birçok grafik tasarımcı serbest çalışmakta ve proje bazında bağımsız yükleniciler olarak çalışmaktadır.

Çoğu, bir bilgisayarın önünde bir ofis ortamında çalışır. Ancak bazıları öncelikle bir taslak çizim masasında elle çalışır. Grafik tasarım genellikle son tarih odaklı olduğundan, tasarımcılar sık ​​sık uzun saatler boyunca çalışır. Çoğu grafik tasarımcı, baskı, web tasarımı, afiş tasarımı veya kurumsal kimlik gibi bir veya iki alanda uzmanlaşmıştır. Grafik tasarımcıların her zaman belirli bir eğitimi tamamlamaları gerekmez, ancak tasarımcıların bir sanat okulundan veya başka bir lisans kurumundan diploma almaları yaygındır. Renk, tipografi ve kompozisyon gibi tasarım öğeleri ve bu unsurları etkin bir şekilde kullanabilmeleri için sanatsal duyarlılığa sahip olmaları gerekir. Grafik tasarımcıların mükemmel iletişim becerilerine sahip olmaları ve fikirlerini iç paydaşlara, müşterilere ve hedef kitlelere görsel ve sözlü olarak etkili bir şekilde sunabilmeleri gerekir. Grafik tasarımların çoğu Adobe Illustrator ve InDesign gibi yazılımlar kullanılarak oluşturulduğundan, grafik tasarımcıların teknik becerilere sahip olmaları gerekir.

Grafik Tasarımcı Görevleri

  • Web siteleri, basılı medya, ürün tasarımı, ekranlar ve yapımlar için tasarımlar üretmek üzere görüntüler ve grafikler oluştur ve birleştirir.
  • Doğrudan pazarlama tasarım projeleri, birden fazla departmanla uyumlu çalışır
  • Ürün marka kimliğini tasarlar ve geliştirir.

Son olarak bu bölümü okumadan bu mesleği yapabilir. Fakat 4 sene eğitim alıp ve diploma aldığı takdirde işin en ince ayrıntısına kadar öğrenmiş olacaktır. Bu nedenle eğitim alan personel ile piyasa sadece belli başlı işleri bilen kişilerin bilgisi aynı olmaz. Grafik tasarım belli başlı öğeleri içerisinde barındıran geniş kapsamlı bir yapıdır. Grafik tasarım uzmanın işine katacağı fikir ile bambaşka ürünler elde eder. Bunun için piyasa şartlarında iyi yetişmelidir.

Grafik tasarımcısı ne iş yapar ? Nerelerde çalışır ?

Grafik tasarım gerektiren endüstrilerin ve yayınların listesi oldukça uzundur ve görsel iletişimden tutun gazetelere ve web sitelerine kadar hemen her medya alanını kapsamaktadır. Logolar ve şirket markaları, web siteleri, yazılı ve görsel reklamlar, kitap kapakları ve tasarımları, promosyon malzemeleri, paketleme, posterler, dergi ve gazetelerin düzeni, çizimler ve tebrik kartları gibi pek çok şeyin yapımında grafik tasarımcısına ihtiyaç duyulmaktadır.

Grafik Tasarımcıları, yaratıcı direktör olarak çalışabilir, ürün markalama, reklam kampanyaları vb. için görseller oluşturan bir yaratıcı ekibi yönetebilirler, sanat yönetmenliği, sanat üretim müdürlüğü yapabilir, marka geliştirici, görsel imaj geliştirici, yayın tasarımcısı, web tasarımcısı olarak çalışabilirler.

Ülkemizde Grafik Tasarımı Bölümü hem 2 yıllık önlisans programı olarak hem de Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 4 yıllık lisans programı olarak eğitim vermektedir.

Grafik tasarım ne kadar kazanır ?

Bu başlığımız altında grafik tasarımda görev yapan tüm alt kategorileri incelerken, ortalama maaşları hakkında bilgiler aktaracağız. İlk öncelikle olarak grafik ve fotoğraf alanı maaş seviyeleri ile ilgili detaylar paylaşalım. İşe yeni başlayan grafiker ortalama 2 bin TL ile 3 bin TL arasında maaş alır. Daha deneyimli personel ise 4 – 5 bin TL arasında almaktadır. Tabi bu rakamlar bölgelere göre değişebilir. Bu alanda grafik öğretmenliği, mühendisliği ve animasyon maaşları da 3 bin ile 3 bin 500 TL aralığındadır.

2 yıllık grafik teknikeri maaşları çalıştığı yere göre değişmekle birlikte 2 bin 800 ile 3 bin 200 TL arasındadır. Devlette grafiker maaşları da 3 bin TL’nin üzerindedir. Özellikle belediyelerde bu alanda kadrolar bulunmaktadır. Peki, deneyimsiz grafiker maaşları ne kadardır ? Deneyimi olmayan yeni mezun 2019 yılı için en düşük 2 bin 20 TL maaş almaktadır. (Asgari ücret) Çalıştığı firmaya göre değişkenlik göstermekle birlikte dergi, baskı, reklam ajansı, gazete gibi mecralarda göre yapan personel ise 3 bin 300 TL ve üzerinde maaş almaktadır. Görevine freelance grafiker olarak devam eden kişi ise iş başı para alacağından net bir rakam vermemiz yanlış olacaktır. Stajyer aday ise asgari ücrettin 3’te birinden az olmamak kaydıyla maaş alır. Ortalama en düşük 700 TL civarında diyebiliriz.

Grafik tasarım ve fotoğrafçılık maaşları ise büyük şehirler en az 3 bin 500 TL orta büyüklükteki illerde 3 bin TL daha küçük ilçelerde ise 2 bin 20 ile 2 bin 500 TL arasındadır. Bu alanda eğitimi sadece lise seviyesinde olan üniversite okumamış lise mezunu veya sözleşmeli grafiker maaşları ise asgari ücret ile 3 bin TL aralığındadır. Kısaca özetlemek gerekirse; grafik tasarım okuyanların maaşları asgari ücret seviyesinden başlayıp 5 – 6 bin TL aralığına kadar çıkmaktadır. Burada ilk öncelik tasarımcının deneyimidir. Bu durum sadece özel sektör için geçerli olurken, kamuda KPSS’den yüksek puan almak yeterli olacaktır.

Son olarak yurt dışında grafiker maaşları hakkında bilgiler verelim. Burada özellikle Almanya, ABD, Kanada ve diğer Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ortalama senelik 43 bin dolar seviyesinde kazançları vardır. Maaş bant aralığı ise 27,843 – 61,428 bin dolar seviyelerindedir.


Bir önceki yazımız olan Arkeolog Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir