Anasayfa / Genel Meslekler / Hakem Maaşları 2020

Hakem Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Hakem maaşları ne kadar ? 2020 yılında en çok kazanan meslek dalını ele alıyoruz. Günümüzün en çok tercih edilen meslekleri arasında hakemlik karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda hakem olmak isteyen rehber niteliğinde bilgiler vereceğiz. İlk olarak hakem kimdir ? ne iş yapar ? ortalama aylık kazançları ne kadar ? nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? hangi aşamalardan geçmek gerekir ? Bu ve bunun tüm detayları tek tek anlatacağız. Spora ilgi duyan ve gerçek anlamda iyi meslek kariyer planları olan kişilerin mutlaka okuması gereken bir yazı olduğunu hatırlatarak yazımıza başlıyoruz.

Hakem kimdir ? Kime denir ?

Hakem; karşılaşmaları, müsabakaları kurallara uygun ve tarafsız şekilde yöneten kişiye verilen isimdir. Hakem denildiğinde akla ilk gelen spor dalı ise milyonları peşinden sürükleyen futboldur.

Türkiye’de kararlarıyla en çok tartışılan meslek grubunun başında hiç kuşku yok ki spor hakemliği gelir. Özellikle geniş kitleleri peşinden sürükleyen futbol sahalarında görev alan hakemler, verdikleri kararlarla ülke gündeminde yer tutar. Futbol, basketbol, voleybol,tenis başta olmak üzere birçok spor dalında hakemler önemli bir konumdadır. Peki hakem kimdir, kime denir? Nasıl hakem olunur ve hakem olmak isteyenlerin ne gibi şartları yerine getirmesi  gerekir? 2019 Hakem ücretleri ne kadar gibi soruların yanıtlarını haberimizde bulabilirsiniz

Verdikleri ve vermedikleri kararlarla sürekli eleştiri odağında olan hakemler zor bir görev icra etmektedir. Öte yandan birçok kişi de hakem olmak için araştırma içerisindedir.

Hakem olmak için gerekli şartlar (2019 en güncel)

Bu başlığımız altında 2019 yılı için en güncel bilgiler yer almaktadır. Herhangi bir spor dalında hakemlik yapmak için ilgili spor branşının federasyonuna başvuru yapılması gerekir. Hakem olmak için aranan şartlar arasında en az lise mezunu olma, 18 yaş ve yukarısında olma, adli sicil belgesi gibi şartları yerine getirmenin yanı sıra belirli fiziksel özelliklere de sahip olunması gerekmektedir. Örneğin futbol hakemliği için istenen boy ölçüleri erkekler için; 1.75 cm’den, bayanlar için ise, 1.65 cm’den den kısa olmamaktır.

Bu başlık altında kısaca hakem nasıl olunuyor sorunu yanıtlamış olduk. Maddeler halinde yazmak gerekirse;

  • En az lise mezunu,
  • 18 – 28 yaş aralığında olmak,
  • Devlet hastanesinden “Hakem olabilir” raporu almak,
  • Adli sicil kaydı,
  • Erkek adaylar 1,75 – bayan adaylar 1,65’den uzun olmak,
  • Hakemlik kursuna kayıt olmak,

Hakemlik sadece futbol anlamında değil pek çok spor dalında görev yapan hakemler bulunmaktadır. Kısaca hakemlerin aktif olarak rol aldığı spor dallarını sıralarsak; Atıcılık, Atletizm, Badminton, Biatlon, Basketbol, Beyzbol Softbol, Binicilik, Bisiklet, Snowboard, Boks, Badminton, Cimnastik, Hokey, Buz Hokeyi, Futbol, Güreş, Golf, Halter, Hentbol, Yüzme, Judo, Buz Pateni, Masa Tenisi, Okçuluk, Karate, Su Sporları, Taekwondo, Voleybol, ve Tenis gibi dalları sıralayabiliriz.

Hakem maaşları ne kadar ?

2019’un en gerçek ve güncel bilgileri ile anlatım yapmak istiyoruz. Lig hakemleri en yüksek maaş alırlar. Ligde en iyi hakemler bu işten en çok para kazanlar listesinde ilk sırayı alır. Hepimiz biliyoruz ki, liglerindeki en çok kazanan futbolcular ardından da hakemler gelmektedir. Peki, ligdeki hakemlere ne kadar ödeme yapılır? Hadi bir bakalım.

Bir sezon boyunca lig hakemleri, tecrübeye bağlı olarak yılda 38.500 £ ila 42.000 £ tutarında bir menajerlik ücreti ve sezon boyunca katıldığı her oyun için standart bir 1.150 £ maç ücreti alırlar. Bu nedenle, bir sezon boyunca hakem 10 ile 35 lig arasında herhangi bir yerde hakemlik yapabilir.

Her maç ve sezon boyunca hakem performansını her zaman takip edilir. En iyi performans gösteren hakemler sonuçta daha fazla yıllık gelir elde eder. İşte bazı ortalama hakem maaşları…

Hakem maaşları maç başına göre değişmektedir. En düşük seviyeden başlayıp 5 bin TL ile 100 bin TL arasında değişen maç başına net kazançları vardır. Burada en düşük seviye hakem maaşları 3.lig dediğimiz kategoride yer alan hakemler alırken, en yüksek parayı da lig hakemleri almaktadır. Özellikle derbilerde alınan rakamlar daha fazla olmaktadır. Bunun dışında şampiyonlar ligi ve dünya kupasını yöneten hakemler daha çok para almaktadır. Bu hakemler maç başına 500 bin TL’ye varana kadar para aldıkları bilinmektedir. Bunlar dışında basketbol ve voleybol hakemleri ortalama aylık 20 bin TL kazançları vardır. Yönetmiş olduğu maçların büyüklüğüne göre rakamlar değişmektedir.

Süper lig hakem maaşları maç başına 15 bin TL ile 100 bin TL arasında değişen ücretler almaktadır. Burada tek hakem bazında düşünmek yanlış olacaktır. Yardımcı ve orta hakem olarak en yüksek ücreti orta hakem almaktadır. 4. yardımcı hakem ve yan hakemler de derece derece maaş almaktadır. Örneğin orta hakem 50 bin TL alırken, yan hakemler 40 bin TL ve 4. yardımcı hakem 30 bin TL haftalık maaş almaktadır. Bir hafta orta hakemlik görevi yapan personel bir daha ki hafta yorgunluk duruma göre yan hakem veya yardımcı hakem olmaktadır.

Bölgesel hakem maaşları ise lig hakemlerine göre daha düşük ücretler almaktadır. En yüksek parayı alan hakemler iyi maçları yönetenlerdir. Örneğin; derbi, fifa maşları, milli hakemler, nba hakemleri, dünya kupası gibi örnekler gösterebiliriz. Burada ki rakamlar ortalama TFF bilgilerinden derlenmiştir.


Bir önceki yazımız olan Veteriner Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir