Anasayfa / Genel Meslekler / Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşları

Halkla İlişkiler Uzmanı Maaşları

Sponsor Reklam

Çağımızın yeni meslek grupları arasında yeri alan bir bölümdür. Halka ilişkiler uzmanına ilgi gösterenler için özel bir yazı hazırladık. Bu yazımızda ilk olarak halka ilişkiler uzmanı kime denir ? konusuna giriş yapacağız.

Bu konudan sonra nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? bu bölüm hakkında merak edilen tüm detaylarla birlikte iş imkanları hususunda son durum nedir ? maaşları ne kadardır ? gibi sorularının yanıtlarını inceleyeceğiz.

Halka ilişkiler uzmanı kimdir ? Kime denir ?

  Halkla ilişkiler bir müşterinin kamu imajını yaratır ve korur. Halkla ilişkiler ve Tanıtım meslek mensuplarının müşterileri arasında işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, savunuculuk grupları veya bireyler bulunabilir ve tanıtılacak ve imaj oluşturulacak özne, bir görüntü, bir ürün, bir sorun, bir bütün olarak şirket veya birey olabilir. Halkla ilişkiler alanındaki ‘kamu’, bir bütün olarak toplumdan,  hayır kurumlarına, şirket hissedarlarına, müşterilere veya devlet görevlilerine, potansiyel bağışçılar gibi özel hedefli bir topluluğa kadar her türlü grup olabilir.

Halkla ilişkiler müdürü, otellerden gıda üretimine kadar pek çok sektörde çeşitli şirketler tarafından aranan bir konumdur. Çoğu şirket halkla ilişkiler, iletişim veya benzer bir disiplin alanında lisans diplomasına sahip bir aday arıyor. İdeal adayın, birkaç yıllık bir deneyime sahip olmasının yanı sıra, en az beş yıllık tecrübesi olmalıdır. Halkla ilişkiler sorumlusu, yoğun bir şekilde seyahat etmeyecek, ancak bazı şirketlerin eğitim veya etkinliklere katılmak için ufak tefek yolculuklar yapma olasılığı vardır.

Halkla ilişkiler pratiği, kamu ile müşteri arasındaki ilişkiyi yönetmektir. Halkla ilişkiler uzmanları, müşterinin imajını ve gündemini tanıtırlar. Müşterinin iletişimini , halkın olumlu tepki vereceği bir mesaj ve imaj oluşturmak için şekillendirirler.

Halka ilişkiler uzmanı nasıl olunur ?

Halkla ilişkiler firmalarının genel görevi, olumlu tanıtımlar yapmaktır. Bu tanıtım, düzenlenmiş veya sahnelenen etkinliklerin medyada yayınlanmasıyla ücretsiz olabilir veya reklam, müşteri için reklam olarak satın alınabilir.  Halkla ilişkiler ve tanıtım genellikle bir arada kullanılır, çünkü reklam- tanıtım bir tür halkla ilişkilerdir. Özetle bu meslektekiler müşteriyle toplum arasındaki köprüyü kurarlar.

Halkla ilişkiler sorumlusu, kamunun gözünün organizasyona bakışını korumak ve geliştirmek için öncelikle sorumlu olacaktır. İşverenleri hakkında farkındalığı artırmak için çeşitli kampanya ve programlar hazırlayacak ve uygulayacaklardır. Halkla ilişkiler yöneticisi, kurum içi personeli eğitecek, içeriğin doğru olmasını sağlamak için diğer bölümlerle birlikte çalışacak ve etkinliklerinin belirlenmesi için çeşitli kampanyaların başarısını ölçecektir. Şirket için sosyal medyayı yönetmeleri ve çeşitli medya gruplarının önünde şirketi temsil etmeleri gerekebilir.

Ülkemizde önlisans programlarında 2 yıl süreli eğitim verilmektedir. Mezuniyet sonrası benzer alandaki 4 yıllık lisans bölümlerine dikey geçiş sınavında balşarılı olarak geçiş yapabilirler.

Halka ilişkiler uzmanı iş alanları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunlarının iş sahaları oldukça geniştir. Resmi ve tüzel kurum ve kuruluşlar, kişiler, sanatçılar, reklam ajansları, bankalar, gazeteler, Tv ve yayın kuruluşları, özel şirketler hatta siyasi partiler ve siyasi parti başkanları bile iyi eğitim almış nitelikli bir halkla ilişkiler ve tanıtım elemanına ihtiyaç duyarlar.

Halkla ilişkiler müdürü, şirketin olumlu bir görüşünün sürdürülmesini sağlamak için yöneticiler, yaratıcı yazarlar, sanatçılar ve diğer kaynaklarla yakın bir şekilde çalışacaktır. Halkla ilişkiler müdürü bölüm başkanlarına ve / veya yöneticilere rapor verir.

Halkla İlişkiler (PR) Yöneticisi Görevleri

  • Özel etkinlikler, konferanslar ve partiler planlar.
  • Pazarlama, topluluk ve üretim ile koordine eder.
  • Basın için yayınlar oluşturun ve yayınlar.

Halka ilişkiler uzmanı maaşları ne kadar ?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık okuyanlar ne kadar maaş alır ? Bu başlığımız altında tüm detayları sizlerle paylaşacağız. İlk olarak devlet maaşları hakkında bilgiler aktarmak isteriz. Bakanlık ve taşra teşkilatı başta olmak üzere alt birimlerde bu bölümün kadroları bulunmaktadır. Ortalama memuru maaşı 3 bin TL’den başlayıp 4 bin 500 TL’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle belediyelerde bu kadrolardan fazla bulunmaktadır. Halka ilişkiler uzmanının yanında asistanı, bölümü, elemanı, görevlisi, müdürü, mezunu, personeli veya sorumlusu gibi ek isimlerde almaktadır.

Özel de halkla ilişkiler maaş durumu biraz daha farklıdır. Reklamcılık bölümüyle iç içe olması sebebiyle ajanslarda fazlada çalışmaktadırlar. Özelde ilk aranan özellik deneyimdir. Deneyime göre de maaş değiştiğini net bir şekilde belirtebiliriz. En az 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında firmadan firmaya değişmekle birlikte özel sektör maaşları bulunmaktadır.

Yurt dışından da bahsetmeden geçemeyeceğiz. 2018 yılında ABD’de en iyi meslek dalları arasında yerini alan halkla ilişkiler bölümü ülkemizde gerektiği kadar rağbet görmemektedir. Ortalama Halkla İlişkiler Uzmanı 2018 yılında ortalama yıllık 64,354 $ kazanç sağlamıştır.


Bir önceki yazımız olan Arkeolog Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum

  1. güzel maaslar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir