Hasta Bakıcı Maaşları

Hasta bakıcı maaşları ne kadar ? Günümüzün en yaygın dalları arasında olan hasta bakıcılığı mesleği inceleyeceğiz. Öncelikle bu yazımızda hasta bakıcılık mesleği hakkında geniş kapsamlı bilgiler vermek istiyoruz.

İlk olarak hasta bakıcısı kimdir ? nasıl olunur ? atamaları var mı ? gerekli şartları nelerdir ? aylık kazançları ne kadardır ? diğer meslek dallarına göre avantaj ya da dezavantajları nasıldır ? gibi konuları işleyeceğiz. İlk olarak mesleğin tanımıyla başlayalım.

Hasta bakıcı kime denir ?

Hastaların problemleriyle ilgilenen, onların ihtiyaçlarına ve isteklerine yardımcı olabilen kişilere denmektedir. Gerektiği vakitlerde ise hastaya ilk yardımı yapabilen kişilerdir. Bir bakıcının çalışmasının ve günlük programlarının tam niteliği, her bir müşterinin benzersiz ihtiyaçlarına bağlıdır. Çalışmanın fiziksel bir yönü vardır, çünkü bir bakıcının müşterinin zorluk yaşadığı ev işlerini yapması beklenir. Bakım verenin empati yaparak şefkatli olması gerektiğinden, bakıcının konumuna ilişkin önemli bir zihinsel ve duygusal unsur da vardır. Bir bakıcının kullanması gereken araçlar; ocak, vakum veya duş; bakıcı ayrıca, kar süpürme ve kürek çekme gibi hafif dış mekan işleri de yapabilir.

Bir bakıcı olarak kariyer tipik olarak geleneksel bir işte bulabileceğinden farklı bir hiyerarşi türü içerir. Bazı bakıcılar bir kuruluşun parçası olmayabilir ve müşterileri veya müşterileriyle doğrudan iş ilişkisi olabilir. Diğer bakıcılar doğrudan bir müşteriyle sözleşme yapmak yerine bir kuruluş için çalışmaktadır.

Hasta bakıcı nasıl olunur?

Lise mezunu olmanız yeterlidir ancak sağlık meslek yüksek okulundan mezun olmanızda fayda vardır. Hasta bakıcı olabilmeniz için okumanız gereken lise düzeyinde ki okullar ise şöyledir; Meslek liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu teknik liseleri bu liselerde bulunan Hasta ve yaşlı hizmetleri alanını okumanız gerekmektedir. İlkokul mezunu olan kişiler içinde gerekli seminerler ve eğitimler mevcuttur fakat genellikle lise mezunu olan kişiler ve sağlık meslek yüksek okulu çıkışlı kişiler tercih edilmektedir.

Hasta bakıcı olma şartları nelerdir?

Gerekli okulları okuduktan ve eğitimleri aldıktan sonra KPSS sınavından gerekli puanı aldıktan sonra atamanız yapılır ancak özel kurum kuruluşlarda ise sadece diplomanız yeterli olacaktır. Herhangi bir psikolojik sorununuz olmamalarıdır, sigara vb. uyuşturucu madde türevlerini kullanmamanıza özen gösterilir. Bunun dışında bakıcının görevlerine bakmak gerekirse;

Bakıma muhtaç olan hastalara yardımcı olmaktır. Güler yüzlü olmak her hasta bakıcının has görevleri arasında yer alır, hoşgörülü ve anlayışlı birisi olmalıdır. Genelde evde bakıcılık veya hastane ortamında bakıcılık yaparlar. Sağlam irade ve anlayışa sahip olmak birincil görevleri arasında yer almaktadır. Son derece kapsamlı bir iş olması sebebiyle her duruma karşı hazırlıklı olunmalıdır, bünyesel olarak kuvvetli olunmalıdır. Bir insanın veya bir hastanın sorumluluğunu üstlenmek kolay bir iş olmadığından dolayı sabırlı kişiliğe sahip olunmalıdır.

Hasta bakıcı maaşları ne kadar ?

Son başlığımız atlında hasta bakan personellerin maaşları ile ilgili bilgiler paylaşacağız. Öncelikle burada bilgiler 2019’un en güncel rakamlarıyla açıklanmıştır. Hasta bakıcı maaşı 2019’da ne kadar olacak ? Hasta bakıcı özel sektörde deneyimine göre 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında maaş alırken, kamuda en düşük dereceler ile 3 bin TL civarında maaş almaktadır. Hasta bakıcının ekstra olarak özel sektörde hastaları varsa ortalama aylık kazancı 2 bin 500 TL’nin üzerinde olacaktır. Burada önemli bakıcının işini tam anlamıyla yapması ve hastaların gönlünü kazanmasıdır. İster özel sektör olsun isterse kamu da olsun yaptığın işten takdir alması önemlidir.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 0 Average: 0]
Updated: 10 Şubat 2023 — 01:09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir