Anasayfa / Kamu / Adalet / Hizmetli Maaşları 2020

Hizmetli Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Hizmetli maaşları ne kadar ? Memurluk statüsünde ne düşük derece olan hizmetli kadrosuyla ilgili tüm detayları paylaşacağız. Öncelikle bu kadro hakkında önemli noktaları sizlere anlatacağız. Hizmetli kimdir ? Kime denir ? Asıl olarak bunun tanımından konumuza giriş yaparak hizmetli olmak ne gerekir ? Yani hizmetli nasıl olunur ? sorusunun yanıtını vereceğiz. Ardından atamalarına bakacağız. Son zamanlarda yapılan atamalarda hizmetli alımlarının arttığını biliyoruz. Bunun en büyük etkeni FETÖ temizliği ile kurumlarımızın temizlenmesi ve yerine yeni personellerin alınmasıdır. Böylece son atamalara bakarken son konu başlığımızda maaşları hakkında ipuçları vermeye çalışacağız.

Hizmetli Kimdir ? Kime denir ?

Tanım itibariyle temizlik işlerini yapan personel denir. Bunlar dışında yapmış olduğu işler çalıştığı kuruma göre değişmektedir. Özellikle büro ve bulunduğu bölge çevresinde temizlik işlerinden sorumlu olmasıyla birlikte, evrak ya da dosyaları ilgili yerlere götürmekle sorumludur.

Bunlar dışında amirleri tarafından verilen tüm işleri yapar veya koordine eder. (Yasalar çerçevesinde)

Bu bilgileri verdikten sonra gerçek hayatta hizmetli tanıtımı ve görevlerinden kısa kısa bahsedelim.

Hizmetli nedir ? Görevleri nelerdir ?

Öğrenim hayatının tamamlanması ile birlikte sıra meslek seçimi yapmaya gelmektedir ve gelişmelerin, yenilenen ihtiyaçların neticesinde iş seçenekleri günümüzde birçok başlığa ayrılmaktadır. Eğitim, sağlık, kamu kurum ve kuruluşlarının da dâhil olduğu çeşitli alanlarda bireyler tercih etmiş oldukları meslek dalında çalışmalarını sürdürmektedir. Firmalar kendi bünyelerinde hazırlamış oldukları ürünleri veya hizmeti müşterilerine ulaştırmaya devam etmektedir.

Çalışma hayatında karşımıza çıkan işlerden biride hizmetli adını taşımaktadır ki tanımı kamu kuruluşlarında çalışan ve temizlik ile birlikte büro hizmetlerini yaparak yardımcı olan kişi şeklindedir. Büro ortamında çalışan hizmetli burada çeşitli temizlik gereçleriyle temizlik yapmakta, evrak taşıma ve dağıtma işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Hizmetli olarak çalışan bireylerin görev ve sorumlulukları arasında fotokopi işlerinde yardımcı olmak, amirlerinin vermiş olduğu görevleri yerine getirmek yer almaktadır. Çalışma hayatının uzun zamanda beri var olduğunu söyleyebiliriz. Bireyler çalışma sürecinin sonucunda verdikleri emeğin karşılığı olarak bir ücret almakta ve gereksinimlerini karşılamaktadır. Ülkemizde gerek resmi kurumlarda gerekse özel sektörde çok sayıda kişi çalışmakta, vatandaşa sunulan hizmet çeşitliliği içermektedir.

Hizmetli nasıl olunur ?

Hizmetli olmak için direk şu eğitimi tamamlamanız gerekiyor diyemeyiz. Kamu kurumları bu kadrolarla ilgili alım yaptığı zaman sadece en düşük seviye üzerinden ilk öğretim ya da orta okul mezunu (lise) şartı aramaktadır. Bu şartlar dışında bazı kurumlar ise deneyim şartını eklemektedir. En düşük seviye olarak lise mezuniyetini bilmeniz ve kurumun ekstra olarak istemesi halinde tecrübe gereklidir.

Hizmetli olabilmek için KPSS’den iyi puan almanız gerekmektedir. Son zamanlarda yapılan atamaları aşağıda ki başlığımız altında incelerken detaylara görebilirsiniz.

Hizmetli atamaları

Son zamanlarda yapılan atamalarda hizmetli alımları orta düzeydir. Özellikle Sağlık Bakanlığının en düşük eğitim seviyesi üzerinden yaptığı alımları hatırlatarak konumuza giriş yapalım. Bir çok kamu kurumda hizmetli kadrosu bulunmaktadır. Bunlarda bazıları sıralamak gerekirse;

 • Diyanet İşleri Başkanlığı
 • Milli Eğitim Bakanlığı ve okulları
 • Jandarma Genel Komutanlığı ya da TSK
 • Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
 • Yüksek Seçim Kurulu
 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Yargıtay

Burada ki kurumlar hizmetli kadrosunda bir çok personel bulunmaktadır. Atama puanlarına baktığımız merkezi atama sistemi üzerinde en düşük 88 ile 90 aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Hizmetli maaşları ne kadar ?

Bu son başlığımızda tüm detaylara bakacağız. Haberlerde her zaman belirtilen en düşük memur maaşı hizmetli kadrosunda yer alan personellerin maaşlarıdır. Peki, hizmetli ile memur arasındaki maaş farkı ? Öncelikle 657 sayılı devlet memurları arasında kıdem derece farkı bulunmaktadır. Bu farka göre maaşlar belirlenmektedir. Direk olarak şu kadar fark vardır diyemeyiz.

Hizmetli işçi maaşları memura göre daha fazladır. Örneğin 3 bin TL olurken, işçi maaşlarına ekstralar ile (ikramiye) fark 300 – 400 TL daha fazla olmaktır. Tabi burada ki rakamlar kurumdan kuruma göre değişmektedir. Peki hizmetli memur maaşı ne kadar olacak ? 2019 yılı verilerine göre 3 bin 309 TL olacaktır. Burada ki rakama enflasyon farkı eklenmemiştir. Peki, engelli hizmetli memur maaş hesaplaması nasıl olur ? Net olarak hizmetli personel maaşları ne kadar ? 2019 senesi için 3 bin 300 TL üzerinde olacaktır. Enflasyon farkı ile bu rakamlar değişebilir. Bunlar dışında sözleşmeli hizmetli maaş farkı ne kadar olur ? Sözleşmeli ile kadrolu arasında %10 fark bulunmaktadır. Bekar hizmetli farkı ise asgari geçim indirime göre 100 – 150 TL değişmektir. Evli ile bekar arasında 100 – 150 TL geçim indirimden dolayı fark bulunmaktadır. Son olarak zamlı hizmetli maaşı 2019 yılı için 3 bin 300 ve üzerinde olacaktır. Enflasyona göre bu rakam yükselebilir.


Bir önceki yazımız olan Zabıt Katibi Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 Yorumlar

 1. Merhaba benim adım Onur bir lisede sureklı ıscı olarak gorevlıyım ama sistemde hizmetlı gecıyor 1 yılım dolmadı ama doldumu maasım artarmı su an 2500 alıyorum

  • Merhabalar,

   Eğitim durumunuz, çalıştığınız bölgeye göre farklılık gösterebilir. Maaş bordrosunda kesintileri incelemeniz gerekir.

 2. Pkı tm bakarım ama soyle ortaokul mezunuyum derece 14 2 diyorlar ıscı kadrosundayım 4857 tabıyım sizce normal hizmetli maaşı alabılırmıyım acaba onlar 3.200 alıyorlar bende yararlanabılırmym sizden iyi haber bekliyorum 🙂☺️

  • Merhabalar,

   Gecikme için özür dileriz. Maaşınızın yükselmesi için derece almanız gerekiyor. Bunun yolu da eğitimden geçiyor. En düşük derece çalıştığınız için bir üst derece geçmeniz için lise, 2 yıllık veya 4 yıllık mezunu olmanız gerekiyor. Bu nedenle en düşük derece ortaokul mezunları yer alıyor.

   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir