Anasayfa / Kamu / Adalet / İcra Memuru Maaşları 2020

İcra Memuru Maaşları 2020

Sponsor Reklam

İcra memuru maaşları ne kadar ? İcra memuru hakkında merak edilen noktaları buradan tek tek anlatacağız. Bu meslekle ilgili bilinmeyenler ve detaylarını inceleyebilirsiniz. Yazımıza giriş yapmadan hangi konulara değineceğimizi anlatalım. Öncelikle icra memur kimdir ? kime denir ? nasıl olunur ? maaşları nasıldır ? atamalarında son durum nedir ? çalışma şartları nasıldır ? kısacası bu mesleğe ilişkin tüm önemli noktalar ve cevaplar…

İcra memuru kimdir ? Kime denir ?

Gün içerisinde yapılan işler, tamamlanan hazırlıklar vb faaliyetleri geniş bir yelpazede değerlendirebiliriz. Meslek kavramında da benzer bir durum söz konusudur. Eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin yanı sıra hastanede çeşitli meslek dallarında görev yapan kişiler mevcuttur. Ayrıca günümüzün mesleklerinden bir diğeri de icra memurluğudur.

İcra memuru olan bir kişinin ilgilendiği görevlerden biri ödeme emri düzenlemektir. Diğer işlemler ise ödeme emrini tebliğ etmek ve uygulamalı olarak haciz yapmak şeklinde sıralanmaktadır. İcra memuru menkul ve gayrimenkul satış işlemini de gerçekleştirmektedir. Satın alma işlemi kapsamında günlük gereksinimler için yapılan alışveriş, taşınmaz mallar, otomobil ve diğer taşıtlar gibi başlıklar vardır. Bazense borçlunun borcunu ödememesi durumunda alacaklı tarafından İcra Müdürlüğüne başvuru yapılabilmektedir.

İcra memuru nasıl olunur ?

Günümüzün en popüler memurluk dalları arasında olan icra memurluğu hakkında bilgiler vereceği. Öncelikle icra memuru olabilmek için KPSS’ye girmek gereklidir. Sadece sınav koşulu yetmeyip 2 yıllık ya da 4 yıllık üniversite mezuniyetinin olması gerekmektedir. Memuriyet alımları merkezi atama sistemi ile yapılmaktadır. Bunun dışında ekleyebileceğimiz bir husus daha vardır. Kadro açığına göre DPB tarafından alım ilanı açılır. Bu alıma göre hangi il ve ilçelere atamalar yapılacaksa ÖSYM tarafından atamalar gerçekleştirilir. Daha sonra puan sıralaması açıklanır.

İcra memuru olabilmek için KPSS’den yüksek puan almak gerekir. Ayrıca son zamanlarda yapılan alımlarda sadece 4 yıllık fakülte mezuniyeti şartının da olduğunu hatırlamak isteriz.

İcra memuru atamaları

ÖSYM Başkanlığı tarafından açıklanan rakamları sizlerle paylaşacağız. Öncelikle icra memurları her bakanlıkta olmaz. Ülkemizde 3 tane bakanlıkta kadroları bulunmaktadır. Adalet Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Hazine ve Maliye Bakanlığında görev yaparlar. Bu kurumlarda yapılan son atamalara baktığımızda lisans mezuniyeti olduğunu ve en düşük 87 ve üzeri KPSS puanı ile atamaların yapıldığını görüyoruz. Burada adayların dikkat etmesi gereken ilk husus sınavdan yüksek puan almak olacaktır. Zira merkezi sistem ile atamalar yapıldığı için direk olarak yüksek puanı alan adayların yerleştirilme işlemi yapılacaktır. Adayın güvenlik soruşturmasının olumlu neticelenmesi durumdan iş başı yapabilir.

İcra memuru maaşları ne kadar ?

2019 yılı için icra memuru maaşlarını bu başlığımız altında inceleyebilirsiniz. İlk olarak enflasyon oranlarını açıklanmasıyla birlikte 2019 senesi için ekstra doğacak farkların hesaplanmasını anlatalım. Geçtiğimiz aylarda enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Ocak ayında net zam farkı %11.14 oldu. Yani enflasyon Aralık ayında eksi çıkması halinde bile memur maaşlarına yansıyacak zam oranı %11’in üzerinde olacaktır. Buna göre 2019 sene için bekar icra memuru en düşük 3 bin 650 TL maaş alırken, evli – eş çalışmayan ve 1 çocuklu personel 3 bin 740 TL maaş alacaktır. Buna kişinin hizmet yılı veya kıdemini de dahil edersek; ortalama 4 bin ile 4 bin 500 TL arasında maaş aldıklarını belirtebiliriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir