Anasayfa / Kamu / İmam Maaşları 2020

İmam Maaşları 2020

Sponsor Reklam

İmam maaşları ne kadar ? Devlet tarafından dinimizi anlatmak için görevli olan memurlara imam denir. Sade anlatımla tanımını yaptıktan sonra imamlık mesleği hakkında tüm detayları paylaşmaya çalışacağız. Öncelikle bu iş sadece meslek olarak görülmemesi gerekmektedir. Ahiret hayatını kazanma açısından son kıymetli ve değerli bir meslektir. Kısaca imam kimdir ? Kime denir ? nasıl imam olunur ? maaşları ne kadardır ? atamaları nasıldır ? gibi soruları inceleyeceğiz.

İmam Kimdir ? Kime denir ?

Tanım itibariyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilerde din görevini icra eden kişilere imam denilmektedir. Terim manasıyla birlikte rehber, dini anlamda bilgili kişiye denir.

İmamın başlıca görevleri arasında namaz kıldırmak, din hakkında halka vaaz vermek, dini konularda insanları aydınlatmak, kuran-ı kerim okumak, öğretmek ve okutmaya teşvik etmek, il – ilçe müftülüklerinden gelen emirleri uygulamak gibi görevleri vardır.

Kısacası dinle ilgili tüm işlerinde sorumlu kişilerdir. Halka dini anlatan ve onları dinin kurallarına uymaya davet eden kişidir. İmamın tanımını tek bir kelimeye daraltmak yanlış olacaktır. Dini ilimi öğreten ve insanların ahiretini kurtaran kişiye de denir.

İmamlık hakkında bilgi

Zamanla değişen koşullar ile gerek hizmet gerekse ürün anlamında çeşitlilik meydana gelmiştir. Özel sektörde veya kamu kurum ve kuruluşlarında farklı alanlarda çalışan kişiler bulunmaktadır ve günümüz şartlarını değerlendirdiğimiz çok sayıda meslek dalı da olduğu görülmektedir ki bunlardan biri imamlıktır. İmam İslam dininde yer alan bir terim olup önder, lider gibi manaları ifade etmektedir. İmam olarak görev yapan kişinin ilgilendikleri hususlar arasında cami veya mescidin zamanında ibadete açılması, cami ve mescide gelen kişilere dini konularda bilgi vermek, usulüne uygun olarak cemaate namaz kıldırmak yer almaktadır.

İmam olan kişi cenazelerin yıkanması ve defin işlemleriyle de ilgilenmektedir. Ülkemizde yer alan çeşitli meslek grupları içerisinde bireyler çalışmalar gerçekleştirmektedir ve bilinen mesleklere imamlık da dahildir.

Nasıl imam olunur ?

Bu başlığımız altında imam nasıl olunur ? sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız. İlk şart olarak imam olmak için İmam Hatip Lisesi ya da Düz Lise mezuniyeti olma şartı bulunmaktadır. İmam Hatip Lisesi mezunları ÖSYM tarafından DHBT sınavına tabi olur. Buradan gerekli koşulları geçerse imam olabilir. Düz liseyi bitiren adaylar ise 2 veya 4 yıllık İlahiyat bölümleri bitirmek şartıyla imam olabilir.

Direk olarak İmam Hatip Lisesi mezunları ÖSYM tarafından yapılan DHBT sınavına girmeleri ve başarılı olmaları koşuluyla imam olabilir. Düz lise mezunları ise kesinlikle 2 ya da 4 yıllık İlahiyat bölümlerini okumak kaydıyla imam olabilir. DHBT sadece başlı başlıca bir yeterlilik değildir. Buradan iyi puan almak tercih edeceğiniz bölgede şansı arttıracaktır. Dilerseniz, ÖSYM tarafından yapılan DHBT sınavı hakkında bilgiler paylaşalım.

Bu sınav eğitim seviyesine göre 3 kategoride yapılmaktadır.

  • Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (LİSANS)
  • Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (ÖN LİSANS)
  • Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (ORTAÖĞRETİM)

İmam atamaları nasıldır ?

Son yapılan atamaları bu başlığımız altında inceleyeceğiz. 2018 yılı içerisinde toplam 9 bin 500 din görevlisi ataması gerçekleştirildi. Eğitim kategorilerine göre atama puanlarını incelediğimiz zaman diğer bölümlere göre çok düşük olduğunu belirtebiliriz. KPSSP124 türünden 2018 yılında yapılan atamada en düşük 51,95 puan olurken, KPSSP123 puan türünde en düşük 71,07 puan oldu.

Burada alınan puanlar direk olarak merkezi atama sistemine göre olarak değil mülakat sonuçlarını eklenerek hesaplanmış puanlardır. Sonuç olarak ortalama puan aralığı 51,95 ile 85,78 puan arasındadır.

İmam maaşları ne kadardır ?

Bu son başlığımızda imam maaşları hususundadır. İmamlar sadece kamuda görev yapabilir. Burada verdiğimiz rakamlara enflasyon farklarının eklenmediğini net bir şekilde hatırlatalım. 2019 senesi için en az %15 civarında maaşlara zam beklenirken, 2018 yılı imam maaşları 3 bin TL civarındadır. Tabi buradaki tutar en düşük seviye üzerinden hesaplanmıştır. Asgari geçim indirimi en alt taban eklenerek sonuç elde edilmiştir. Aynı şekilde ekstra yansıyacak olacak tazminat eklenmemiştir. (Yabancı dil tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesi gibi)

Burada verdiğimiz tutar görev yeni başlayan personeli maaşıdır. 2019 yılı için enflasyon farkıyla birlikte en düşük imam maaşı 3 bin 500 TL ve üzeri olmasını beklemekteyiz. Hükumet ile sendikalar arasında imzalanan anlaşmaya göre 2019 senesi için memurlara verilen ilk aylık dönem için %3’lük zammın üzerine enflasyon farkı yansıtılacaktır. İlerleyen günlerde tam net rakamları sizlerle paylaşacağız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir