Anasayfa / Genel Meslekler / İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları

İş Sağlığı ve Güvenliği Maaşları

Sponsor Reklam

İş Sağlığı ve Güvenliği ismiyle bildiğimiz kısa adıyla İSG olarak söylenen bu mesleğin genel bilgilerini sizlerle paylaşacağız. Öncelikle bu mesleği tercih edecek olan adayların için nedir ? kime denir ? ne iş yapar ? nasıl olunur ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıldır ? gibi bir çok sorunun yanıtlarını aracağız. Genel anlamda popüler mesleklerin başında gelen bu iş koluyla ilgili olarak detaylara bakalım…

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Kimdir ? Kime Denir ?

27 Kasım 2010 tarihli 27768 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan kurallara göre iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkisi altında en az 45 saatlik eğitimi başarılı ile tamamlayan kişilere denilmektedir. Öncelikle mühendislik, mimar ve teknik personeller iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir. A – B – C sınıfı olmak üzere İSG kendi arasında 3 sınıfa ayrılmaktadır.

Neden İSG ?

 Çoğu işçinin iş yerinde günde en az sekiz saat çalıştığı, bir tarlada, bir ofiste, fabrikada, vs. çalıştığı için, iş insanların yaşamlarında merkezi bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, çalışma ortamları güvenli ve sağlıklı olmalıdır. Ancak bu birçok işçi için geçerli değildir. Her gün dünyanın her yerindeki çalışanlar, aşağıdakiler gibi çok sayıda sağlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır:

 • tozlar;
 • gazlar;
 • gürültü, ses;
 • titreşim;
 • aşırı sıcaklıklar.

Ne yazık ki, bazı işverenler, işçi sağlığı ve güvenliğinin korunması için çok az sorumluluk üstlenirler. Aslında, bazı işverenler işçileri korumak için ahlaki ve çoğu zaman yasal sorumluluğa sahip olduklarını bile bilmiyorlar. Tehlikelerin ve sağlık ve güvenliğe verilen önemlerin bir sonucu olarak, iş kazaları ve hastalıklar dünyanın her yerinde yaygındır.

Mesleki sağlık ve güvenlik, birçok uzmanlık alanını içeren geniş kapsamlı bir disiplindir. En geniş anlamda, şunları hedeflemelidir.

 • Tüm mesleklerde çalışanların fiziksel, zihinsel ve sosyal refahının en yüksek derecesini sağlamak ve sürdürmek;
 • İşçilerin çalışma koşullarından kaynaklanan sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin önlenmesi;
 • Çalışanların işlerine karşı korunmaları, sağlığa olumsuz faktörlerden kaynaklanan risklerden korunması;
 • fiziksel ve zihinsel gereksinimlere göre uyarlanmış bir iş ortamına çalışanların yerleştirilmesi;
 • İşin insanlara uyarlanması.
 • Başka bir deyişle, iş sağlığı ve güvenliği, işçilerin sosyal, zihinsel ve fiziksel esenliğini, yani “bütün kişi” yi kapsar.

Başarılı iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları, hem işverenlerin hem de işçilerin sağlık ve güvenlik programlarına katılımını ve mesleki tıp, endüstriyel hijyen, toksikoloji, eğitim, mühendislik güvenliği, ergonomi, psikoloji vb. konuların ele alınmasını gerektirir.

Mesleki sağlık konularına genellikle iş güvenliği sorunlarından daha az dikkat edilir, fakat  sağlık ele alındığında, güvenlik de öyle, çünkü sağlıklı bir iş yeri, tanım gereği güvenli bir iş yeridir. Bununla birlikte, tersi doğru olmayabilir – güvenli bir iş yeri olarak adlandırılan, mutlaka sağlıklı bir iş yeri değildir. Önemli olan, her iş yerinde hem sağlık hem de güvenlik konularının ele alınması gerektiğidir. Büyük ölçüde, yukarıda belirtilen iş sağlığı ve güvenliği tanımı, en geniş bağlamlarında hem sağlığı hem de güvenliği kapsamaktadır.

Atamaları Nasıldır ?

İşte İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümleri de yukarıda anlattığımız ortamı sağlayabilecek nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. 2 yıllık ön lisans eğitimlerini tamamlayan öğrenciler İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri olarak mezun olurlar. Daha sonra Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan İş Güvenliği Uzmanlığı sınavına girerek başarılı olurlarsa İş Güvenliği Uzmanı unvanı kazanabilirler. Ayrıca bölüm mezunları dikey geçiş sınavlarında başarılı olarak 4 yıllık lisans programlarına da geçiş yapabilirler.

Kamuda mühendislik bölümünde görev yapan personeller bu görevi üstlenmektedir. son zamanda yapılan atamalarda ise ortalama 85 – 90 puan aralığında olduğunu belirtebiliriz. Bunlara ek olarak kurumlara atanabilmek için YDS – ALES gibi şartlarının arandığını belirtmek fayda var.

Maaşları Ne Kadar ?

Aldıkları ücretler sınıfına göre değişmektedir. Ayrıca özel ve kamu sektörü olmak üzere kişinin çalıştığı alana göre maaş değişkenlik gösterir. Kamu mühendislerin ortalama maaşları 3 bin 500 TL civarında iken, İSG sınıfına göre ekstra tazminat almaktadır. 200 – 700 TL civarında arasında sınıfına maaşlar göre değişmektedir.

Özel sektörde ise A sınıfı bir mühendis en az 4 bin TL civarında almaktadır. Çalıştığı firmaya göre değişebilir. Aşağıda yurt dışında çalışan bir İSG uzmanın yaklaşık senelik maaşı verilmiştir.


Bir önceki yazımız olan Arkeolog Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir