İstatistikçi Maaşları

İstatistikçi maaşları ne kadar ? Günümüzün en iyi meslek grupları arasında yerini almaktadır. Yaşamın her alanında karşımıza çıkan matematik sorunlarını analitik düşünce ile çözen kişiye denilmektedir. İlk olarak İstatistikçi kimdir ? kime denir ? nasıl olunur ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıldır ? çalışma alanları nasıldır ? ve bunun tüm detayları baştan sona kadar inceleyeceğiz.

İstatistikçi Kimdir ? Kime Denir ?

İstatistikçiler, hayatın olağan akışında meydana gelen toplumsal, kültürel, ekonomik ya da bilimsel olaylara ilgili bilgileri araştırıp topladıktan sonra bu bilgileri sınıflarına göre derlerler ve almış oldukları eğitim nazarında belirli teknikleri kullanarak yorumlayarak sayısal olarak ifade ederler. Bu sayısal ifadeyi ise karar verecek olan mercilere sunarlar.

Bu çalışma öncelikle hangi alanda bilgi toplanacağına karar vermekle başlar. Bu konu hakkında istatistikçi araştırma yapar ve bilgi toplar. Bu bilgiye ulaşma yolunda sorular hazırlar ve anketler dahi düzenleyebilirler. Ardından toplanan bilgiler ile beraber anket uygulaması yapılır ve istatistikçinin amaçladığı sayısal bilgiye ulaşılır. Toplanan bilgiler karşılaştırılır, küçük bir gruptan toplanan bilgiler ile daha geniş kitlelerden toplanan bilgiler arasındaki ilişkiler bulunmaya çalışılır. Şayet bu bilgiler yeterli olmazsa istatistikçi daha farklı bilgiler toplayabilmek için yeni bilgi toplama yöntemleri de geliştirebilir.

İstatistikçi Nasıl Olunur ?

Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler öncelikle üst düzeyde akademik bilgiye sahip olmalıdır. Bu akademik bilgi ülkemizde üniversitelerde lisans eğitimi altında verilmektedir. Soyut olmaktan ziyade matematiksel olarak düşünme yeteneği de mesleğin icrası hususunda oldukça önemlidir. Araştırmaya ve çalışmaya meraklı, dikkatli ve oldukça sabırlı, problemleri çözebilme, problem çözebilmek için farklı çözüm yolları üretebilme yeteneğine sahip kişiler istatistikçi olabilecektir.

İstatistikçiler, hastanelerin istatistik bürolarında, devlet kurumlarında, bu kurumların bilgisayar birimlerinde çalışabilmektedir. Ayrıca araştırma alanında çalışmak isteyen kişiler ise kamuoyu araştırma şirketlerinde kendilerine uygun işi rahatlıkla bulabileceklerdir.

İstatistikçi Atamaları Nasıldır ?

Atama bakımından diğer meslek gruplarına göre biraz düşüktür. Genel olarak İstatistikçi bölümü olarak alım yapan kurumlar şunlardır. TÜİK – BDDK – MSB – SGK – DHMİ – İŞKUR – TSK – YSK – TMO – TEDAŞ – Bankalar ve diğer kamu kurumlarını bu listeye ekleyebiliriz. Özel de çalışma şartlarına göre kamu biraz daha avantajlıdır. 657 sayılı devlet memur olarak ataması yapılabileceği gibi KİT ve Varlık Fonu kurumlarına özel yasalara da tabi olabilir.

Memur olması ile işçi olması arasında çalışma şartları farklıları olabileceği gibi maaşları bu yönde değişmektedir. Arasında ki en büyük ve etkili fark bazı kurumlarda ödenen ikramiyelerdir. Tercih yapmadan önce kurumun çalışma ve sosyal olanaklarını iyi araştırmak gerekir.

İstatistikçi maaşları ne kadar ?

Gelelim konumuzun en can alıcı bölümüne… Bu başlığımız altında ortalama İstatistikçi maaşları ele alacağız. İlk olarak personel bu alanda 2 bölümde çalışabilir. Özel ve kamu sektöründe görev yapan personeller aynı maaş almaz. İlk olarak özel de görev yapan İstatistikçinin durumuna bakacağız. İstatistikçi olarak özel sektörde görev yapabileceği bir çok alan vardır. Bunlardan bazıları belirtmek gerekirse; özel bankalar, giyim mağazaları, finans şirketleri, planlama firmaları, yazılım sektörü ve daha onlarca firmalarda görev yapabilir.

Özel sektörde deneyime ve firmanın kurumsallığına göre maaş verilmektedir. Deneyim her sektörde olduğu kadar bu işte de önemlidir. Alanında bilgiye sahip kişilerin yüksek maaş aldığını belirtebiliriz. Ortalama 3 bin TL ile 7 bin TL arasında değişmektedir.

Kamu da ise çalışabileceği alanları yukarı da belirtmiştik. Burada kurumun çalışma sistemine göre bir maaş skalası bulunmaktadır. İkramiyeler ile birlikte en az 4 bin TL ile 6 bin TL arasında değişen maaş almaktadır. Bunlar içerisine ekstra tazminatlar eklenmemiştir. Örneğin YDS ödeneği personelin alacağı puan göre alacağı tutar değişmektedir.

İstatistikçi Maaşı 2023

8/1 derecesinde mesleğe yeni başlayan personel 15 bin TL civarında maaş almaktadır.

özel sektörde istatistikçi maaşları 2023 12 bin 500 TL ile 18 bin TL arasında değişebilmektedir.

Çalışma saatleri

iş yoğunluğuna bağlı olarak değişse de düzenlidir. Devlette 08.00-17.00 saatleri arasında çalışan personeller özel sektörde genellikle 09.00-18.00 saatleri arasında görev yapar.


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 7 Şubat 2023 — 21:27

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir