Anasayfa / Kamu / İtfaiyeci Maaşları 2020

İtfaiyeci Maaşları 2020

Sponsor Reklam

İtfaiyeci maaşları ne kadar ? Bu makalemizde geniş kapsamlı olan bu meslekle ilgili tüm detayları paylaşmaya çalışacağız. Öncelikle bu mesleğe ilgi duyan ve merak eden ziyaretçilerimiz için geniş kapsamlı bilgiler vermeye özen göstereceğiz.

Belediyelerin daimi kadrosu yer alan itfaiye bölümüne girebilmek için detaylar başta olmak üzere, itfaiyeci kimdir ? kime denir ? ne iş yapar ? nasıl olunur ? maaşları ne kadardır ? atamaları nasıldır ? İşte tüm gerçekliğiyle itfaiye bölümü…

İtfaiyeci kimdir ? Kime denir ?

Belediyelerde görev yapan kadrolu personeldir. Kelime anlamına baktığımız zaman Arapça kökeninin olduğunu görüyoruz. İtfa etmek sözünden başlayarak yangın söndürme anlamıyla birleştirmiştir.

Genel tanım olarak yangın söndüren ve yaşanan olaydan insanları kurtaran kişi olarak bilinmektedir.

Görevlerinden kısaca bahsetmek gerekirse;

 1. Yangınlara karşı gerekli önlemleri alır,
 2. Arama ve kurtarma faaliyetlerine katılır,
 3. Gerektiğinde ilk yardım yapar,
 4. Genel halkı yangın güvenliği ve önleme konusunda eğitir,
 5. Her zaman acil durum için hazırda bekler,
 6. Mürettebatın bir üyesi olarak diğer itfaiyecilerle koordineli olarak çalışın.

İtfaiyeciler belediyeler, ilçeler, havaalanları ve diğer devlet ve özel kuruluşlar için çalışır ve temel sorumlulukları hizmet ettikleri toplulukları çeşitli afet durumlarından korumaktır. Yangınları yanan binalardan, evlerden, ormanlardan, arabalardan, vb. Söndürürler ve ayrıca diğer acil durumlarda, öncelikle tıbbi acil durumlar ve evcil hayvanları veya yaralı hayvanları kurtarma gibi ilk müdahaleciler olarak hizmet ederler.

Lise diploması veya GED bu pozisyon için asgari bir gereklilikken, bazı işverenlerin önlisans diploması veya daha yüksek olması gerekir. İtfaiyeciler mükemmel fiziksel durumda olmalı ve arka plan kontrollerini, uyuşturucu taramalarını ve pozisyon için Ulusal Yangından Korunma Derneği Broşürünün ilgili hükümleri gibi tıbbi ve uygunluk sınavlarını geçmelidir. Ayrıca bilgisayar becerilerine sahip olmalı ve ilgili program uygulamalarını kullanabilmelidirler.

İtfaiyeciler geçerli ehliyetlere sahip olmalı ve sürüş kayıtlarını temizlemelidir. İşe alınmadan önce, çeşitli testlerden geçmeleri ve daha sonra yangından korunma ve denetim faaliyetleri gibi çeşitli topluluk programlarına katılmaları gerekir. İtfaiyeciler genellikle çocuklara ve yetişkinlere itfaiye araçlarını göstermek ve sorularını cevaplamak için topluluk fuarlarına katılırlar.

İtfaiyecilik hakkında kısa kısa bilgiler

Çevre düzenlemesi kapsamında yapılan parklar içerisinde ağaç ve bitkileri barındırmaktadır. Bununla birlikte yaşam alanı olarak kullanılan apartmanlar, tek katlı daireler ve diğer kurumlarda yine bir bölgedeki yapıları oluşturmaktadır. Herhangi bir kaza ya da yangın riskine karşı her zaman dikkatli olunması gerekmektedir. Bu konuda kurallara uyulması hem can hem de mal kaybını önlemek adına önemli bir adımdır. Bir yangın esnasında yanan ağaçlar uzun yıllar sonucunda büyümektedir. Dolayısıyla ufak bir dikkatsizlik bazen yaşlı bir ağacın bazense koca bir ormanın yok olmasına sebebiyet vermektedir.

Meslek dallarından biri olan itfaiyecilik ile çıkan bir yangının söndürülmesine çalışılmakta, bunun için itfaiye eri görev almaktadır. Yangın söndürme işlemini gerçekleştiren kuruluşun genel ismi itfaiyedir ve burada çalışan kişilere de itfaiye eri adı verilmektedir. İtfaiye erleri yalnızca çıkan yangınlara müdahalede değil ayrıca doğal afetler nedeniyle oluşan durumlarda arama kurtarma faaliyetlerine katılmakta, ilk yardım müdahalesi yapmaktadır.

Özellikle yaz aylarında haberlerde çok sayıda yangının çıktığına şahit olmaktayız. Küçük bir ihmal bazen büyük hasarlara yol açmakta, uzun süre zarfında oluşturulan ormanlar kısa bir zamanda yok olup gitmektedir. Yangın aynı zamanda evlerde de çıkmaktadır ki bu da can ve mal kaybına neden olabilmektedir. İtfaiye eri bu durumlarda görev yaparak yangının hızlı bir şekilde söndürülmesi adına gerekli müdahaleyi yapmakta, yangın esnasında canlı ve eşyaların olay yerinden dışarı çıkarılması için çalışmaktadır.

İtfaiyeci nasıl olunur ?

İtfaiyeci olmak için yeterli fiziki şartları sağlanmaz gerekmektedir. Belediyelerin açmış olduğu itfaiyeci kadrosuna başvurmak için gerekli ilk şart KPSS’ye girmektir. Daha sonra açılan kadroya göre değişmekle birlikte itfaiyecilik bölüm mezuniyeti aranmaktadır. Son aşama olarak mülakat ve fiziki testlerin başarılı olması halinde itfaiyeci kadrosuna atamalar yapılmaktadır.

Bunun dışında itfaiyeciler 7/24 hizmet veren ve ekip ortamında iyi çalışabilen, pozisyonda başarılı olan ve herkesi güvende tutan kişilerdir. Stresli ve tehlikeli durumlarda çalışabilmeleri gerekir ve katılan herkesin güvenliğini sağlamak için kişiler arası ve iletişim becerileri de önemlidir. Bazıları zaman zaman diğer il veya ilçelerde itfaiyelere yardım etmek için görev alabilir.

İtfaiyeci atamaları nasıldır ?

Son yıllarda yapılan atamaları baz aldığımız da belediyeler başta olmak üzere bir çok kamu kurum ve kuruluşuna KPSS puanı en düşük 74 seviyelerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Burada puanın düşük olmasının en büyük etkeni sadece bölüm üzerine alımların yapıldığıdır. Daha önce ki yıllarda sadece lise ya da 2 yıllık üniversite mezunu şartı aranırken, şimdilerde Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölüm mezuniyeti şartı bulunmaktadır. Bölümün yeni olmasıyla birlikte puanların düşük olması gayet normal olduğunu söyleyebiliriz. Son yapılan bazı atama ve puanları şu şekildedir.

 1. Devlet Hava Meydanları İşletmesi – ARFF Memuru – Hakkari – 74 puan
 2. Devlet Hava Meydanları İşletmesi – ARFF Memuru – Erzincan – 86 puan
 3. Ankara Büyükşehir Belediyesi – İtfaiyeci – Ankara – 83 puan
 4. Tokat Belediyesi – İtfaiyeci – Tokat – 86 puan
 5. Boru Hatları ile Petrol Taşıma – İtfaiyeci – Adana – 86 puan

İtfaiyeci maaşları ne kadar?

Son başlığımız altına tüm detayları inceleyeceğiz. Öncelikle bir itfaiyeci maaşı ne kadar ? soruyla konumuza hızlı bir giriş yapalım. Burada verdiğimiz sorunun direk olarak yanıtını vermek anlamsız olacaktır. İlk aşamada hangi kurumda çalıştığını net olarak bilinmesi gerekmektedir. Örneğin belediye ya da hangi belediye de kaç senedir görev yapıyor ? gibi… Ancak ondan sonra net yanıtlar verebilir. Ortalama maaş derseniz ise, yaklaşık 3 bin TL ve üzeri diye cevap verebiliriz.

Peki, itfaiye amiri maaşları ne kadardır ? Bulunduğu kuruma göre değişkenlik göstermekle birlikte itfaiye erinin en az %25 – %30 fazlasını alır. Yani 3 bin TL er alıyorsa, amiri en az 4 bin TL maaş almaktadır. Aynı şekilde ortalam rakamlar şu şekildedir.

 • İtfaiye eri – 3 bin TL
 • İtfaiye onbaşı – 3 bin 140 TL
 • İtfaiye çavuşu – 3 bin 250 TL
 • İtfaiye baş çavuşu – 3 bin 550 TL
 • İtfaiye amiri – 4 bin TL

Burada ki rakamlar en düşük İtfaiye maaşına göre hesaplanmıştır. Belediye bazında baktığımız zaman en büyük iller statüsünde; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Adana ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri başı çekmektedir.

Burada kurulan birimlerde Daire Başkanı, Müdür, Mühendis, Memur ve Eğitmen kadroları yer almaktadır. Bunlarında aldıkları maaşlar bulundukları bölgelere göre farklılık gösterebilir.

Yurt dışında ise bir itfaiyeci için ortalama maaş yıllık 46.764 $ ‘dır.

2020 Güncellemesi

Türkiye Belediyeler Birliği tarafından paylaşılan bilgileri sizlere paylaşalım.

İtfaiyeci Eri : 3.329,15 TL
İtfaiyeci Çavuş : 3.389,32
İtfaiyeci Amiri : 3.434,36 TL


Bir önceki yazımız olan İmam Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir