Kasiyer Maaşları 2023

Kasiyer maaşları ne kadar ? Günümüzün en çok talep gören mesleklerinin başında geliyor. Bu makalemizde, kasiyerlik ile ilgili tüm sorularının yanıtlarını vereceğiz. Özellikle piyasada son zamanlarda açılan şirket sayısını göz önüne aldığımızda tahmin olarak ülkemizde 150 binden fazla bu alanda görev personel olduğunu söyleyebiliriz. Farklı il ve ilçeleri baz aldığımız da bu sayının artacağını şimdiden net bir şekilde söyleyebiliriz. Şimdi kısa kısa detaylarla kasiyerlik hakkında bilinmeyenleri anlatalım.

Kasiyer kime denir ?

Gelişen ve değişen dünya düzeni ile birlikte bireylerin ihtiyaçları da değişmekte, buna bağlı olarak beklentilere yönelik çözümün üretilmesi amaçlanmakta, yeni meslek alanları oluşmaktadır. Günümüzde iş seçenekleri bakımından çok sayıda örneği sayabiliriz ki bunlar arasında satış temsilcisi, kasiyer gibi bilinen bölümler mevcuttur. Kasiyerlik sayılarla sürekli ilgilenme durumunu beraberinde getirmektedir zira müşteriler tarafından satın alınan ürünlerin ücretini alırken ve daha sonrasında para üstü verirken doğru bir hesaplama yapılması gerekmektedir.

Şehir merkezlerinde ve ilçelerde vatandaşların yiyecek, içecek ve başka bir takım ürün gereksinimlerini sunmak amacıyla marketler yer almaktadır. Market bünyesinde paketli yiyeceklerden meyveye, kırtasiye ürünlerinden diş macunu gibi bakım ürünlerine kadar farklı alanlarda satış işlemi yapılmaktadır. Kasiyerlik için çalışma alanları arasında yalnızca market değil mağaza, lokanta, otel vb mal ve hizmet satan ticari kuruluşlar vardır. Kasiyerlik işinde başta yazarkasa, hesap makinesi olmak üzere kullanılan muhtelif malzemeler söz konusudur.  Kasiyer çalışma saatinin bitişinin ardından paraları sayarak yetkililere teslim eder. Kasiyerlik mesleğinin gerektirdiği özellikler sayılarla dört işlemi çabuk yapmak, özenli ve sorumluluk sahibi olmak gibi maddeler halinde sıralanmaktadır.

Kasiyer Maaşları Ne Kadar ?

Bu başlığımız altında en çok merak edilen firmaların maaş sistemlerini inceleyeceğiz. Öncelikle burada ki rakamların ortalama olduğu il ve ilçelere göre farklılık gösterdiğini kesinlikle unutmayınız. Kasiyerin kelime manası “kasada oturarak para alan kimse” olarak bilinmektedir. Yani kasiyerlerin sadece marketlerde olmadığını hatırlatarak yazımıza hızlı bir giriş yapalım.

Kasiyerlik alanın çalışmak zordur. İş yoğunluğu düşük firmalar sadece kasa başında iş vermezken, bazı şirketler ise orada olmayı zorunlu hale kılmıştır. Başlığımızı alt başlıklar halinde anlatmaya devam edelim.

Market kasiyer maaşları

Bu başlığımız altında ortalama market kasiyer personelin aldığı maaş sistemi anlatacağız. Burada anlatacağımız bilgiler genel bilgi olduğundan dolayı firmanın bulunduğu il ve ilçeye göre değişkenlik gösterdiğini kesinlikle unutmayınız.

Asgari ücret seviyesinden başlayıp 2500 TL’ye varana kadar değişik firmalarda görev yapan kasiyerlerin olduğunu söyleyebiliriz. Kişinin performansına firmanın kurumsallığına bağlı olarak bu rakamlarının üzerine bile çıkabilir. Hatta bazı şirketler personellerine 300 TL’lik gıda hediye bile vermektedir. (GİMSA) Burada ki rakamlar içerisinde dahil değildir. Ülkemizde genel maaş sistemi bu şekildedir. Ülkemizde kurumsal olarak sayabileceğimiz bazı firmalar;

BİM – ŞOK – A101 – PEHLİVANOĞLU – KİPA – METRO – MAKRO, Migros – CarrefourSA – GİMSA – Adese – Beğedik – Hakmar ve ismi sayamadığımız yüzlerce şirket olduğunu unutmayınız.

2019 yılı için en düşük asgari ücret rakamı 2 bin 20 TL’dir.

Diğer kasiyer maaşları

Diğer firmaların çalışma sistemini bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Giyimden yemek firmalarına, tekstilden kafelere kadar pek çok alanda kasiyerleri görmekteyiz. Sadece görev tanımı olarak aynı işi yapan bu personellerin aldığı maaşta firmadan firmaya değişmektedir. Market kasiyerlerine göre bazı kurumsal firmalarda prim usulü olabileceğinden +400 gibi ekstra yan ödemeleri de olmaktadır. Böylece maaş 3000 TL’ye kadar çıkacaktır. Market harici kasiyerlerin çalışabileceği firmaları belirtmek gerekirse;

Tekzen, Koton, Mcdonalds, Zara, Boyner, Özdilek, Beymen, Bauhaus, Bershka, Defacto, Colins, Greyder, Flo, Gratis, İkea, Koçtaş, Kiğılı, Karaca, LC WAİKİKİ (lcw), Macrocenter, Mango, Mado, Mudo, Mopaş, Nusret, Opet, Pelit, Polo, Real, Shell, Sarar, Turkcell, Teknosa, Vakko, Yargıcı, Burger king ve daha fazlasıyla…

Yine bunlar dışında restaurantlar, alış veriş merkezleri (avm) belediyeler, bankalar, petrol işletmeleri (benzinlik) aktif olarak görev yapabilirler. Peki maaşları ne zaman yatar ? Şirket politikasına bağlı olarak değişmektedir. Genellikle 5 – 15 arasında yatırılmaktadır.

Almanya – Fransa – ABD – Hollanda gibi ülkelerde ödemeler Euro ya da Dolar üzerinden olduğu için ülkemizde kıyas edilmesi yanlış olacaktır.

BİM Personel Maaşları Ne Kadar? 

BİM personelinin 2023 yılı maaşları yapılan işe göre değişmekle birlikte BİM maaşları da yukarıdaki kurumlara göre değişiklik göstermektedir. 2023 yılı Şubat ayı itibarıyla BİM personeline ödenen yaklaşık ücretler aşağıdaki gibidir:

Yeni Asgari ücrete göre maaşlar güncellenmiştir;

 • 2023 BİM Kasiyer veya mağaza personeli maaşı: 8.500 TL
 • 2023 BİM Depo personeli maaşı: 9.000 TL
 • 2023 BİM Mağaza müdürü maaşı: 11.500 TL
 • 2023 BİM Mağaza müdür yardımcısı maaşı: 10.000 TL
 • 2023 BİM Bölge müdürü maaşı: 16.500 TL

A101 Personel Maaşları Ne Kadar? 

2023 yılında A101 personelinin maaşları yapılan işe göre değişiklik gösterirken, yukarıdaki kurumlar için de A101 maaşları değişiklik gösterecektir. 2023 yılı Şubat ayı itibari ile A101 personeline ödenen yaklaşık maaşlar şu şekildedir: Maaşlar yeni asgari ücreti yansıtacak şekilde güncellendi.

 • 2023 A101 Kasiyer veya mağaza personeli maaşı: 8.500 TL
 • 2023 A101 Depo personeli maaşı: 9.000 TL
 • 2023 A101 Mağaza müdürü maaşı: 12.500 TL
 • 2023 A101 Mağaza müdür yardımcısı maaşı: 10.500 TL
 • 2023 A101 Bölge müdürü maaşı: 18.500 TL

 

ŞOK Personel Maaşları Ne Kadar? 

2023 ŞOK çalışanı maaşları yapılan işe göre değişmekle birlikte SOK maaşları da yukarıdaki makamlara göre değişmektedir. 2023 yılı Şubat ayı itibari ile ŞOK personeline ödenen yaklaşık maaşlar şu şekildedir: Maaşlar yeni asgari ücreti yansıtacak şekilde güncellendi.

 • 2023 ŞOK Kasiyer veya mağaza personeli maaşı: 8.500 TL
 • 2023 ŞOK Depo personeli maaşı: 9.000 TL
 • 2023 ŞOK Mağaza müdürü maaşı: 11.500 TL
 • 2023 ŞOK Mağaza müdür yardımcısı maaşı: 10.000 TL
 • 2023 ŞOK Bölge müdürü maaşı: 16.500 TL

Yazımız 2023 yılında güncellenmiştir..


Yazıyı Nasıl Buldunuz?
[Total: 1 Average: 5]
Updated: 10 Şubat 2023 — 01:09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir