Anasayfa / Kamu / İçişleri / Kaymakam Maaşları 2020

Kaymakam Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Kaymakam maaşları ne kadar ? Atama usulu ile göreve başlayan kaymakamlar hakkında geniş kapsamlı bilgileri yazımızdan ulaşabilirsiniz. Öncelikle kaymakam kimdir ? kime denir ? nasıl olunur ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıldır ? hangi bölümden alıyor ya da kimler kaymakam olabilir gibi pek çok soruyu bu yazımızda inceleyeceğiz. Bunun dışında sorulabilecek soru kalıplarını da ayrıca konumuzda ele alacağız.

Kaymakam kimdir ? Kime denir ?

İlçe yönetimi için çalışan kaymakam ilçenin genel idaresiyle ilgilenmekte, valinin talimatlarını yerine getirmek üzere çalışmalarını sürdürmektedir. Kaymakam hükumetin temsilcisi olarak görev yapmaktadır. Bir diğer deyişle ilçedeki yetkili kamu görevlisi olan kaymakam bir ilçenin genel yönetiminden sorumlu olarak çalışmaktadır. Seçilen hükumetin farklı kademelerinde bulunan ve görev yapan kişiler vatandaşa yardımcı olmak amacıyla gerekli düzenlemelerin üzerinde durmaktadır.

Küreselleşmenin etkileri dünya genelinde hissedilmiş, yaşanan gelişmeler neticesinde çeşitli değişimler gerçekleşmiştir. Hem ekonomik hem de siyasal anlamda büyük değişimlerin olduğunu söylemek mümkündür. Halkın devletten bekledikleri zaman içinde artmıştır ki yönetimlerde bu doğrultuda çalışmalar yapmaktadır. Günümüzde Cumhurbaşkanını seçmekte dahil olmak üzere birçok farklı görev için halkın katılımıyla seçimler yapılmaktadır.

Ülkemizde gerçekleşen son değişim ile beraber başbakanlık makamı kalkmıştır. Dolayısıyla seçimler sonucunda seçilecek kişileri büyük şehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı şeklinde sayabiliriz. Bunların yanı sıra yönetime katkısı olan diğer mevkiler kaymakam, vali, muhtar olmak üzere listede yerini almaktadır. Ülke sınırları içerisinde bulunan il, ilçe ve köylerin her biri için seçilen kişiler vardır.

Kaymakamlık hakkında kısa kısa bilgiler

Peki, kaymakam bölge müdürlüğü arz mı eder ? Bulunduğu konum itibariyle “Arz ve rica eder” kelimesiyle bitirilmesi isabetli olur. Kaymakam belediye başkanını görevden alabilir mi ? Kanunda açıkça görevden alma yetkisi İçişleri Bakanlığı’na aittir. Bu yetkiyi sadece bakanlık kullanabilir. Peki, kaymakam derse girebilir mi ? Görevi itibariyle ilçelerde mülki idari amir niteliğindedir. Derslere girebilir. Kaymakam genelge çıkarabilir mi ? Genel çıkartabilir. Kaymakam göreve nasıl gelir ya da nasıl olunur ? der isek daha isabetli olacaktır. Öncelikle hukuk,iktisat,siyasi ve idari bilimler fakültelerinden birisini bitirmesi gerekmektedir. Daha sonra A sınıfı KPSS’den iyi not alması gerekiyor. Son olarak güvenlik soruşturmasının olumlu neticelenmesi gerekiyor.

Kaymakam hükumetin temsilcisi mi ? Evet. Bulunduğu bölgede resmi olarak mülki amir kaymakamlardır. Kaymakam jandarmaya emir verebilir mi ? İlçelerde verebilir. Çünkü o bölgenin mülki amiri kaymakamlardır. İllerde ise bu görev valilere verilmiştir. Kaymakam kimi temsil eder ? 28 Temmuz 2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanan kanuna göre “Kaymakam ilçede Cumhurbaşkanının temsilcisi ve idari yürütme vasıtasıdır.” denildi. Kaymakam polise emir verebilir mi ? Evet. Kaymakam vekili ne demek ? Kaymakam yokken, kaymakamı temsil eden kişiye denir.

Kaymakam maaşları ne kadar ?

Bu başlığımızda maaşlara ilişkin bilgileri aktaracağız. Öncelikle kaymakam maaşları artacak mı ? ile giriş yapalım. 2019 yılı içerisinde hesaplanan enflasyon rakamlarına göre kaymakamlara en az %11.4 oranınca zam yapılacak. Bu orana enflasyon farkı da denilebilir.

Peki, kaymakam maaşı yeni başlayan ne kadar alıyor ? En az 6 bin 500 TL maaş alırken, bu rakam üzerine 2019 yılında verilecek olan zam miktarı eklenmiştir. Peki, aday kaymakam ne kadar alır ? Aday kaymakamlar 5 bin 150 TL maaş almaktadır. Yine burada ki rakamlar 2018 verisidir. (AGİ en düşük seviyeden hesaplanmıştır.)

Kaymakam maaşı hesaplaması şu şekilde yapılır. (Aday kaymakam için)

Gösterge Aylığı (1/1) 1,320 155.68 ₺
Ek Gösterge Aylığı 4,000 471.76 ₺
Taban Aylığı 1,846.09 ₺
Yan Ödeme Aylığı 600 22.44 ₺
Özel Hizmet Tazminatı 175 1,960.75 ₺
Ek Ödeme 145 1,624.62 ₺
Kesintiler Oran Tutar
Gelir Vergisi 15.00 % -129.06 ₺
Damga Vergisi 7.59 ‰ -46.16 ₺
G.S.S. Primi 5.00 % -221.71 ₺
M.Y.Ö. Sigortası 9.00 % -399.09 ₺
BES Kesintisi 3.00 % -133.00 ₺
Toplam
İstihaklar Toplamı 6,081.34 ₺
Kesintiler Toplamı -929.02 ₺
Net Maaş 5,152.32 ₺

Yukarıda ki tablo görüldüğü gibi ek ödemeler ve kesintiler yer almaktadır. Kaymakam başlangıç maaşı bu seviyelerdedir. Kaymakamlık personel maaşları da 3 bin TL ile 5 bin TL arasındadır. Kaymakam yardımcısı maaşı ise 5 bin TL ve üzerindedir. Doğuda kaymakam maaşı ise batıya göre en az %5 ile %10 arasında fazladır.

Son olarak güncel kaymakam maaşı (ilçe) 6 bin TL – 8 bin TL arasında değişmektedir. Emekli kaymakam maaşı ne kadar ? En az 4 bin TL üzerinde emekli aylığı bağlanmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Köy Korucusu Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir