Anasayfa / Genel Meslekler / Kaynakçı Maaşları

Kaynakçı Maaşları

Sponsor Reklam

Kaynakçı maaşları ne kadar ? 2019 yılına ait en güncel bilgileri ile karşınızdayız. Bitmeyen mesleklerin başında gelmektedir. Piyasada gerçek anlamda iş bilen ve usta kişilerin iş bulma konusunda sıkıntı çekmeyecek bir meslek dalıdır. Öncelikle kaynakçı kimdir ? kime denir ? Gelin detaylara bakalım.  Metalleri elektriksel yolla veya gaz alevi yardımıyla çeşitli şekillere göre kesebilen, parçaları aynı yollar ile eritip birleştiren kişilerin mesleğidir.

Kaynakçı Ne Yapar?

İşe uygun çalışma ortamını düzenler, kesilecek veya kaynatılacak parçaları belirleyerek gaz alevi veya elektriksel yollar ile kesim veya birleştirme işlemi yapar. Metallerin erime derecesine göre veya cinsine göre alev sıcaklığını ayarlayabilmelidir. Oksijen ve asetilen tüpleri yardımıyla elde edilen gazın ne kadar kullanılacağını, kaç derece sıcaklığa ulaşacağını metalin veya maddenin cinsine, türüne ve bileşenlerine göre ayarlayan kişilerdir. Her pozisyona göre birleştirilecek veya kaynatılacak parçaları düzenlemek gibi görevleri vardır. Her kaynakçının elektriksel aksamların ve elektriksel parçaların kullanımı bilmelidir

Kaynakçı Hangi Malzemeleri Kullanır?

Duruma göre şekillenebilir, örneğin en basitinden kaynak makinesini kullanmayı bilmelidir. İşin akışına göre bu parçaları kullanmayı bilmesi şarttır, oksijen ve asetilen tüpünü muhakkak bilmesi ve düzgün sonuç alabilecek şekilde kullanması gereklidir. Elektrik arkı, elektrot gibi konular üzerinde bilgili olması gerekmektedir.

Kaynakçı Olmanın Şartları Nelerdir?

Yüksek ısıya dayanıklı bir vücut hepsinin başında gelmektedir. Ellerini ve gözlerini iyi kullanabilmelidir, el beceresi olmayan kişilerin bu mesleği tercih etmesi pek uygun değildir. Dikkat dağınıklığını affetmeyen bir meslek grubudur kaynakçılık. Farklı şekilleri tasarlayabilecek kadar yaratıcılık kısmının gelişmiş olması gereklidir ve unutulmaması gereken bir şey var ise sağlam kulaklara sahip olmasıdır. Sağlam kulaklara sahip olmasının sebebi ise onca yoğun ses arasında ses tonlarını ayırt edebiliyor olması gereklidir.

Kaynakçı Nasıl Olunur?

Kaynakçılık ülkemizde genellikle usta – çırak ilişkisine göre devam etmektedir fakat bu işin profesyonelce yapmak isteyen kişilerin okuyabilecekleri okul ve bölümler mevcuttur. Mesleki veya Teknik liselerin; metal, metal işleri, elektrik, makine gibi bölümleri tercih edebilir, üniversite kısmında ise metalürji ve malzeme mühendisliği gibi bölümleri tercih edebilir. Ancak kaynakçılık üzerine bir iş kurulmak isteniyorsa, muhakkak sayılan bu okullardan mezun olmuş olması ve kalfalık belgesi, ustalık belgesine sahip olması gereklidir.

Kaynakçı Maaşları Ortalama Ne Kadar ?

Bu başlığımız altından kaynakçıların ortalama kazançlarını mercek altına alacağız. Öncelikle aşağıdaki tablo üzerinden tüm grupları inceleyebilirsiniz.

Meslek Grubu Ortalama Maaşı Bölge
Kaynakçı 2500 – 4500 Ankara – Bursa
Argon Kaynakçı 5000 – 7500 Ankara – İzmir
Gaz altı Kaynakçı 5500 – 9500 Ankara – İstanbul
Kaynakçı (tüm branşlar) 5 bin euro Almanya – Avustralya – İsviçre
Kaynakçı ustası 5000 – 7000 Konya
Kaynakçı (tüm branşlar) 6 bin euro Kanada – Amerika
Kaynakçı (tüm branşlar) 4 bin 500 dolar Gemide
Kaynakçı (tüm branşlar) 4 bin 500 dolar Azerbaycan – Katar
Kaynakçı (tüm branşlar) 4 bin dolar Avrupa da
Kaynakçı (tüm branşlar) 4500 – 6500 BOTAŞ – TPIC – TPAO – TANAP


Bir önceki yazımız olan Psikolog Maaşları 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum

  1. Gazaltı argon elektrik kaynağı yapıyorum mesleki yeterlilik belgem de var iş yok bırak 2.500 tl yi asgari ücret veriyolar kayseri de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir