Anasayfa / Kamu / Sağlık / Kimyager Maaşları 2020

Kimyager Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Kimyager maaşları ne kadar? Kimyagerlik günümüzün en harika meslek dalları arasındadır. Kimyager olmak isteyenlere harika rehber niteliğinde hazırladığımız bu makalemizde merak ettiklerinizi bulabileceksiniz. Öncelikle kimyager kimdir ? kime denir ? ne iş yapar ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıldır ? özel sektör ve kamuda çalışma alanları nasıldır ? Kısacası merak edilen tek tek açıklayacağız. Yine farklı konular olursa yorum bölümüne lütfen yazınız. İşte tüm detayları ile birlikte…

Kimyager kimdir ? Kime denir ?

Kimyager, maddeleri atom ve molekül düzeyinde incelemeye tabi tutan, araştırıp bulduğu sonuçlara göre tanımlama yoluna giden, üreten veya değiştirebilen teknik elemanlardır.  Bu meslek grubundaki kişilerin asıl amacı işletmelere girecek olan tüm ham maddelerin ve bu maddeler sonucunda işletmelerde üretilen ürünlerin kalite kontrollerinin yapılmasını sağlamaktır.

Üretim aşamasında ise kimyagerler büyük bir dikkat içinde gözlem yapmaktadırlar. Üretimde karşılaşılan ya da karşılaşılabilecek tüm sorunların çözümüne yönelik yöntemleri geliştirir ve uygulanmasını denetlerler. Bu aşama ise özellikle işletmeler açısından büyük önem arz etmektedir. Çünkü yaşanan olumsuzlukların kimyagerler tarafından kısa bir zaman içerisinde bertaraf ediliyor olması hem işletmenin çalışma akışında bir yavaşlamaya sebep olmayacak hem de üretimin daha ekonomik ilerlemesini sağlayacaktır.

Kimyager ne iş yapar ?

Kimyager denilince herkesin aklına laboratuarlar geliyor olsa da ofis ortamında çalışma sürdüren kimyagerler de mevcuttur.

Bu mesleği yapan kişiler sürekli olarak kimyasal maddeler ile uğraşmaktadır. Bu maddelerin molekül yapılarını inceledikten sonra özelliklerini ortaya koyar, karışım halinde girebileceği tepkimeleri tespit eder ve bunları kaydeder.

Ayrıca kimyasal maddelerin insanlar üzerindeki etkilerini de araştırıp test ederek bireylerin bu maddeler ile maruz kalmasını engellemek ve olumsuz etkileri en aza indirmek için çalışmalar ve araştırmalar yürütürler.

Ülkemizde ise ne yazık ki kimya endüstrisi alanındaki çalışmaların ve bütçelerin yetersiz olması sebebi ile her sene çok sayıda kimyager mezun olmakta ancak yeterli iş alanına kavuşamamaktadır.

Kimyager hangi alanlarda çalışır ?

Kimyagerlerin çalışabileceği bir çok alan bulunmaktadır. Özel sektör ve kamu alanı başta olmak üzere pek çok alan bulunmaktadır. Peki, kimyager olmak için hangi bölüm okunmalı ? Öncelikle lise, 2 yıllık veya 4 yıllık Kimya bölümlerini okumanız gerekiyor. Daha sonra KPSS aracıyla yapılan atamalarda kimyagerlik bölümüne başvurabilirsiniz. Sizlerinde merak ettiği bazı soruları birlikte cevaplayalım. Kimyager hastanede ne iş yapar ? Hastanelerde laboratuvarda görev yaparlar. Kimya bölümü mezunları sağlık alanında çalışır.

Kimyager maaşları ne kadar ?

Bu başlığımız altında kimyager maaşlarına ilişkin bilgiler paylaşacağız. İlk olarak kimya bölümünde mezun yüz binlerce çalışanın aynı maaşı almayacağını hatırlamak isteriz. Yeni mezun mühendis ya da tekniker ile alanında 10 yıldır uzmanlaşmış bir personel sizce bir midir ? Kısa kısa özetlerler ile detaylarla devam edelim…

Kamuda kimyager maaşları (Devlette)

Kimyager maaşları devlette personelin çalışma yılına, eğitim derecesine ve ekstra ödemelere değişmektedir. En düşük 3 bin 105 TL ile maaş alırken orta seviye bir kimyager devlet hastanesinde 3 bin 789 TL maaş almaktadır. Devlet hastanesinde personelin aldığı döner sermaye oranına göre maaşlar değişmektedir. Örneğin Ankara da 350 TL döner farkı alırken, taşra da bu rakama 775 TL’ye kadar yükselmektedir. Bu farklarla birlikte maaşlar değişmektedir.

Üniversite hastanelerinde taban maaş farklılık gösterebilir. Ayrıca yine döner sermaye farkı değişkenlik gösterebilir. Devlet hastanelerine göre biraz daha düşüktür. Kamuda kimyager maaşları ortalama 3 bin 115 TL ile 4 bin 500 TL arasındadır. Farklı kamu alanlarında örneğin gümrük kimyager maaşı en az 3 bin 850 TL civarındadır. Aynı şekilde belediye kimyager maaşları 3 bin 900 TL’dir. Sözleşmeli kimyager maaşları ise kamuda en düşük 2 bin 750 TL maaş almaktadır. Kimyager devlet memuru maaşları ise derece ve kıdem yılına göre değişmektedir. Yani 8/2 derecesinde kimyager mesul müdür 6 bin TL maaş alırken, en düşük 3 bin 100 TL maaş almaktadır. Uzman veya yüksek kimyager maaşı ise en düşük 5 bin TL’dir.

Devlet kurumları ve alanında tam anlamıyla kurumsal iş yapan firmaları liste halinde açıklamak gerekirse; Roketsan, Aselsan, DSİ, İSKİ, ASKİ, MKE, Tüpraş, Tübitak, Sandoz, Taek, Adli Tıp(kriminal), Petkim, İsdemir, Eczacıbaşı, Buski, Bayer, Novartis…

Özel sektör kimyager maaşları

Özel sektör de çalışmak çok zordur. Özellikle yeni mezun bir mühendis ve piyasa koşullarını bilmiyorsa, alacağı maksimum maaş 2 bin TL’dir. Bilgi ve deneyimi varsa firmadan firmaya değişmekle birlikte 2 bin 500 TL ile 3 bin TL aralığında maaş alabilir. Özellikle ilaç sanayini alanında çalışan yüzlerce personel olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. İlaç sektöründe kimyager maaşları 2 bin 600 TL civarında iken arge kimyager maaşları 3 bin 900 TL’ye kadar yükselmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse; özel sektörde kimyager ne kadar maaş alır ? sorunun net yanıtı asgari ücret ile 4 bin TL’ye kadar değişmektedir. Eğitimi iyi olan bir kimyager 10 bin TL’de maaş alabilir. (yüksek lisans eğitimi yapmış ve bir şirkette yönetici ise) Kimyager en yüksek maaş şirketten şirkete göre değişmektedir.

Farklı bir alan üzerinden devam edelim. Fabrikada çalışan kimyager yaptığı işe bağlı olarak ortalama 2 bin 400 TL civarında maaş almaktadır. Neden yaptığı işe bağlı dedik ? Çünkü gerçek anlamda işini yapan ya da sadece otomasyona bağlı olarak orada olması gerektiği için olan personel arasında bu ayrıma gitmeniz gerektiği içindir.

Yurt dışı kimyager maaşları

Bir çok Avrupa ülkesine senelik ne kadar kazandıklarına bakacağız. Özellikle Almanya ve Amerika da bu alanın iş imkanlarının geniş olduğunu biliyoruz. Türkiye de kimyager maaşları ise kıyaslama yapıldığı zaman çok yüksek olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Aşağıda ki tablo üzerinden yıllık maaş ve saatlik ücret bölümlerine bakabilirsiniz.

Ülke Yıllık Kazanç Saatlik Kazanç
Amerika kimyager maaşları $64.250,00 $31,50
Almanya kimyager maaşları $62.025,00 $30,40
Kanada kimyager maaşları $67.852,00 $33,26
Fransa kimyager maaşları $59.875,00 $29,35

 


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum

  1. Neslihan Yıldız

    Bi önceki baktığım siteye göre bu site daha doğru bilgilendirme yapılmıştır beğendim fakat en yüksek 10 bin lira denilmiş bazı şirketlerde 20 bine kadar maaş alan kimyagerler de yok değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir