Anasayfa / Kamu / İçişleri / Köy Korucusu Maaşları 2020

Köy Korucusu Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Köy korucusu maaşları ne kadar ? Konumuzun genelinde bu meslekle ilgili tüm bilgileri paylaşacağız.Öncelikle bu mesleği icra etmek belli başlı kriterlerin olduğunu hatırlatarak yazımıza başlıyoruz. Köy koruyucuları devlete bağlı olarak görev yaparlar. Bir nevi 657 sayılı devlet memurları gibi kanunları vardır. Tüm personeller 442 sayılı Köy Kanununa tabidir. Bu yazımızda köy korucusu nasıl olunur ? maaşları ne kadar ? gibi tüm soruların cevaplarını anlatacağız.

Köy korucusu kime denir ?

Meslek seçimi yapmak üzere olan bireyler için farklı alternatifler vardır. Eğitim hayatının ardından iş hayatı başlamaktadır ve kişiler tercihleri doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektörde çalışmaktadır. Çeşitliliğin hayatın her alanında olduğu söylenebilir zira bir işyerinde kullanılan kırtasiye ürünlerinden meslek dallarına kadar örneklerin çoğaltılması mümkündür. Huzurun sağlanması ve güvenli bir ortamın oluşması için çalışan polisler ve köy korucusu ülkemizde görev yapmayı sürdürmektedir.

Köy korucusu olmak için bazı şartlara sahip olmak gerekmektedir. Ülkemizde Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinde terörle mücadele sürmektedir. Köy korucusu da bu mücadelede kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaktadır. Köy korucusu ismi daha sonra değiştirilerek “güvenlik korucusu” olmuştur.

Köy korucusu olma şartları (en güncel)

Bu başlığımız altında 2019 yılına ait en güncel köy korucusu olma şartları ve nasıl olunur ? sorularının yanıtlarını paylaştık.

Köy korucusu görevini yapmak için belli başlı şartların olması gerekiyor. İlk olarak T.C. vatandaşı olmakla birlikte başvuracak kişinin okur yazar olması gerekmektedir. (Türkçe) Aynı şekilde askerliği bitirmiş olması gerekiyor. Yaş aralığı ise 22 yaş ile 60 arasındadır. Yani 22 yaşından küçük ve 60 yaşından bir kişi köy korucusu olamaz. Bununla birlikte kamu haklarından mahrum olmaması gerekiyor. Hapis cezası almaması ve terör olayına karışmaması gerekiyor. Başvuru yapacak kişinin görev yapacağı köyde ikametgahı gerekiyor. Başka bir köy için başvuru yapılamaz. Son olarak görev yapabilir raporu alması gerekiyor. Bu da akıl ve beden sağlığının sağlam olduğuna dairdir.

Köy korucusu seçilmesi ve iş başı

Bu pozisyona başvuru yapacak adayın bağlı olduğu köy muhtarı aracılığı ile ihtiyar heyetinden başvuru evrakları hazırlanarak köyün bağlı olduğu ilçe kaymakamlığına verilir. Başvuru sırasında T.C. kimlik numarası, öğrenim belgesi, sağlık raporu ve 4 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraf olması gerekiyor.

Köy korucusu hangi şeyleri yapamaz ?

Kanunda açıkça belirten hükümleri sizlerle paylaşıyoruz.

1) Koruculuktan başka iş yapmak, örneğin dükkan, kahvehane, han açıp işletmek veya bunlara ortaklık etmek,

2) Köylüden herhangi birinin veya kendi hizmetinde bulunmak için izinsiz görevini terk etmek,

3) Koruduğu bağ ve bahçe ve ekinlerden fuzuli faydalanmak,

4) Kendi hayvanlarını otlatmak ve köye çobanlık etmek,

5) Levha, elbise ve silah ve cüzdanını üzerinde taşımamak veya değiştirmek.

Köy korucusu maaş ne kadar

Geçici ya güvenlik köy korucusu olarak bilinen personellerin maaşlarını bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Köy koruyucuları 442 sayılı kanuna tabi olarak görev yaparlar. İçişleri Bakanlığına bağlı görev yaparlar. 22 ile 60 yaş aralığında olan kişiler başvuru yapabilir. Ortalama maaşları 1 750 TL’dir. Hizmet yılı ve kıdeme göre değişmektedir. Ortalama 25 – 30 yıl üzerinden emekli olan bir personel 1 bin 500 TL net emekli maaşı almaktadır.

Burada belirten maaşın üzerine 2019 yılı için verilecek zam eklenmemiştir.

2019 yılı için en düşük asgari ücret rakamı 2 bin 20 TL’dir.


6 Yorumlar

  1. teşekkürler yardımlarınız için

  2. korucular net 1733 tl maas alıyor

  3. Metin keskin

    2019 güvenlik korucusu maaş nekadar

  4. Adalet adalet isterim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir