Anasayfa / Kamu / İçişleri / Kütüphaneci Maaşları 2020

Kütüphaneci Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Kütüphaneci memuru maaşları ne kadar ? Kitap okuma alışkanlığı az olduğu ülkemizde kütüphaneci olmak isteyen adayların hazırladığımız rehberde genel bilgiler anlatacağız. İlk olarak kütüphaneci kimdir ? kime denir ? ne iş yapar ? maaşları ne kadar ? nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? İşte tüm detayları ve gerçek bilgileriyle kütüphanecilik mesleği…

Kütüphaneci Kimdir ? Kime denir ?

Kütüphanelerin sunduğu hizmetlerden faydalanmak için kütüphaneye gelen kişilerle ilgilenen ve kütüphanedeki süreli yayınların, materyallerin, kitapların düzenlenmesi, sıralanması, arşivlenmesi, satın alınması gibi işlemleri planlayan kişilere kütüphaneci denir.

Kütüphaneye kitap ya da materyaller birden fazla sebeple gelebilir. Kütüphaneye bağış yapılmış olabilir, kütüphane bünyesinde derleme ve değişimler alınabilir ya da satın alma yoluna gidilebilir. Bu halde kütüphaneye yeni kitap girişi olduğunda kütüphaneci onun hangi sınıfa ait kitap olduğunu araştırır, karar verir ve bir bilgi fişiyle beraber kendi sınıfına ait bölüme koyarak insanların daha kolay ve hızlı bir şekilde o kitaptan faydalanmasını sağlar.

Kütüphanelerden kitap ödünç almak da bildiğiniz gibi mümkündür. Dışarıya ödünç kitap ve kaset verme hizmetini de yine kütüphaneciler yürütür. Kitapların gerekli zamanda teslim edildiğinden, hasarsız olarak ve özenle getirilmiş olduğundan emin olduktan sonra tekrar kabul işlemini gerçekleştirir.

Kütüphaneci ne iş yapar ?

Şayet kayıp bir yayın var ise bununla ilgili geniş çaplı bir tutanak hazırlar. Zamanında kitapları getirmeyen kişilere ulaşır ve uyarı yazısı gönderir. Çünkü her bir materyal oldukça değerlidir.

Kütüphaneciler temiz ve gürültüsüz ortamlarda çalışırlar.Kütüphaneci olmak isteyenlerin okumak ve incelemekten oldukça büyük bir zevk alıyor olması kaçınılmaz bir niteliktir. Ayrıca dikkatli ve titiz olup kapalı çalışma ortamlarında sıkılmayan, insanlarla hızlı ve güzel bir iletişim kurma yeteneğine sahip olmaları da kütüphanecilerden beklenen diğer özelliklerdir.

Sıkça sorulan sorular ve yanıtları

Kütüphane memuru olmak için hangi bölümden alıyor ? Direk olarak bu memurluğu yapabilmek için bilgi yönetimini okumak gerekiyor. KPSS P3 puanı ile atamaları yapılmaktadır. Genel olarak tek şartı lisans mezunu olması gerekiyor. Peki, lise mezunu kütüphane memuru olabilir mi ? net olarak lise mezuniyeti olan bir kişinin olması imkansızdır. Fakat bilgi yönetimi bölümünü okuması halinde ve KPSS atamasıyla olabilir diyebiliriz.

Ortalama kütüphane memuru taban puanları 80 ile 86 puan aralığında gerçekleşmiştir. Atamaları Kültür Bakanlığı tarafından yapılmıştır. Peki, kütüphanede çalışmak için nereye başvurulur ? Öncelikle atamalar bakanlıklar tarafından yapılmaktır. Belediyelere bağlı kütüphanelerde çalışmak için İŞ KUR üzerinden yapılan alımlar ile gerçekleştirilmektedir.

Kütüphaneciler ne kadar maaş alıyor ?

Kütüphane memuru en düşük seviyeden aldığı maaş 3 bin 50 TL’dir. Direk memur olarak görev başlayan personelin aldığı ücrettir. Belediyelerde ise en düşük rakam asgari ücret seviyesindedir. Ayrıca belediyeden belediye değişmekle birlikte bu ücrettin yükseldiğini belirtebiliriz. Bazı belediyelerde bu personeller İŞKUR tarafından kısmi süreli işçi olarak çalıştırılmaktadır. Direk olarak memur statüsünde değil, İŞKUR aracıyla çalışan işçi diyebiliriz.

Memur olarak çalışan personelin hizmet yılına göre aldığı maaşları değişmektedir. Şu şekilde maaş aralığı paylaşabiliriz. En düşük 3 bin 50 TL ile 4 bin TL arasındadır. En yüksek ise müdürler almaktadır. Müdür yardımcıları 4 bin 450 TL maaş alırken, 5 bin TL civarında maaş almaktadırlar.


Bir önceki yazımız olan Kaymakam Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir