Anasayfa / Kamu / Sağlık / Laborant Maaşları

Laborant Maaşları

Sponsor Reklam

Laborant maaşları ne kadar ? Genelde bir laboratuvar asistanı, lise diploması (veya eşdeğeri) ve bazı üniversite seviyesindeki laboratuar deneyimini gerektiren giriş düzeyinde bir destek pozisyonudur. Bu makalemizde bu bölüm hakkında geniş kapsamlı bilgiler paylaşacağız. Kimdir, ne iş yapar, nerelerde çalışır, maaşları ne kadar, olma şartları nelerdir ? Kısa kısa bilgiler ile laborant bölümü ve detayları…

Laborant Kimdir?

Çeşitli tahlilleri ve teknik işleri yapabilen kişilerdir, tıbbi veya özel kurumlarda çalışabilirler. Araştırma ve tahlil sonuçlarını dikkatle inceleyerek sonuçları gerekli kişiler ve kurumlar ile paylaşmaktadırlar.

Laboratuar asistanları, laboratuvar yöneticisine çeşitli görevlerde yardımcı olur ve spesifik görevleri genellikle laboratuarın niteliğine bağlıdır. Bu pozisyon, deneylerin yapılmasına yardım etmeyi, sonuçları analiz etmeyi, gözden geçirme için slayt hazırlamayı, örnekleri kullanmak için saklamayı ve çekmeyi, ekipmanı temizlemeyi ve sterilize etmeyi, kayıt tutma evraklarını tamamlamayı, dökülmeleri temizlemeyi, laboratuvar malzemelerini stokta tutmayı ve atanmış diğer görevleri içerebilir.

Bu genellikle bir çalışma ortamı kapsamında bir üniversite ortamında öğrenciler tarafından tutulan bir pozisyondur. Eğitim iş başında ve devam ediyor ve bilgileri güncel tutmak için dışarıdan araştırma yapılması gerekebilir. Laboratuar asistanları genellikle laboratuar yöneticisinin gözetimi altında laboratuar teknisyenleri ve teknoloji uzmanlarıyla birlikte çalışır. Laboratuarın büyüklüğüne bağlı olarak, diğer laboratuar asistanlarıyla da çalışabilirler.

Laborant Ne Yapar?

Hastaneler de veya çeşitli sağlık kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi çeşitli endüstriyel alanlarda da iş imkanları vardır. Genellikle araştırma, teknik işler ve tahliller üzerinde çalışmaktadırlar. Biyoloji, kimya ve fizik gibi çeşitli fen alanlarında uzmanlık yapabilirler.

Daha uzmanlaşmış bir geçmişe ihtiyaç duyan tıbbi laboratuvar asistanlığı pozisyonları da vardır. Bu pozisyonlar bir önlisansın laboratuvar bilimi derecesini, flebotomide bir sertifikayı veya başka bir ilgili alanda sertifikasyonunu gerektirebilir. Sertifika hala gerekli olsa da, deneyim genellikle eğitim yerine geçebilir. Tıbbi bir laboratuvardaki pozisyonlar, kan alma, cilt testleri yapma, kayıtları güncelleme ve randevu alma ve telefonlara cevap verme gibi alım işlerini yapma gibi görevlerle doğrudan hastalarla çalışmayı içerebilir.

Laborantlar Nerelerde Çalışabilir?

Hastanelerin araştırma ve tahlil servislerinde, çeşitli gıda endüstrilerinin laboratuvar ortamlarında çalışma imkanları vardır. Bunların dışında fen alanlarından uzmanlık yapabilirler veya uzmanlıkları bulunan kişilerin yanında tekniker olarak görev alabilirler. Laborantlar duruma göre açık veya kapalı alanlarda çalışabilir.

Tüm laboratuvar asistanlığı pozisyonları, iyi sözlü ve yazılı iletişim becerileri, yönlendirme yetkinliği, temel bilgisayar becerileri ve titiz, detay odaklı bir yaklaşım gerektirir. Bir laboratuvar asistanı olarak çalışmak fiziksel olarak zorlu olabilir ve bütün bir kayma için ayaklarınızın üstünde durma yeteneğini gerektirir. Laboratuarlar genellikle normal iş saatleri içinde çalışır, ancak bazı pozisyonlar için fazla mesai gerekebilir. Laboratuvar asistanlarının görevlerine baktığımız zaman;

  • Laboratuar örneklerini alır, işler ve analiz eder, tüm alım ve sonuçları kaydeder.
  • Stok ve envanter için sipariş verir, dağıtır ve bakım yapar.
  • Bireysel, özet ve envanter raporları oluşturur ve iletir.
  • Bakım dahil laboratuvar için envanter ve ekipman bulundurur.

Laborant Nasıl Olunur?

Lise öğrenimini sağlık meslek liselerinden birinde tamamlamış ya da dengi bir okuldan mezun olmak gereklidir. Minimum 2 yıllık meslek yüksek okullarında bulunan Laborant ve sağlık bölümlerinden birisini okumuş olunmalıdır. Laborant veya laborant teknikeri olmak isteyen kişilerin 4 yıllık bölümlerden mezun olmalıdır. Laborant olan bir kişi sadece laboratuvar ortamında çalışacak diye bir kaide yoktur. Dilerse hemşirelik, sağlık memurluğu, veteriner gibi bir çok tıbbi alanda kendini geliştirebilir. Laborant olmanın şartları nelerdir? İşte kısa detaylar…

Birçok tahlil, araştırma ve analiz ile uğraşacağından dolayı en başında temizlik görevi gelmektedir. Laborant olmak isteyen bir kişi oldukça titiz ve temiz olmak zorundadır. Genelde bireysel olarak çalışsalar da takım çalışmasına yatkın ve analitik olarak düşünebilen bireylerden oluşurlar. Enfeksiyonlardan korunmak adına özel kıyafetlerden giymek zorundadırlar, çalışma ortamlarında ki riskli faaliyetlerden veya vücutta bulunan bir açıklıktan dolayı enfeksiyon kapma riskleri oldukça fazladır. Bilgisayar, iletişim, teknoloji, planlama gibi birçok konu hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Laborant maaşları ne kadar ?

Laborant ne kadar maaş alıyor ? Öncelikle laborantların ülkemizde ki çalışma alanları : Kızılay, sözleşmeli, kriminal, ön lisans, dsi, acıbadem, beton, özel ve kamu hastanede, gıda, kimya, ortaöğretim, adli tıp diye sıralanmaktadır. Çalıştığı kurum ve alana göre aldığı maaş değişmektedir. Kamu alanında en 3 bin 500 TL civarında alırken, özel sektörde 2 bin 500 TL ve üzerindedir. Hizmet yılına göre maaşları değişmektedir.

Yurt dışında ortalama 12 – 19 $ arasında saatli ücreti vardır. Senelik maksimum 240 bin TL kazançları vardır.

Saatlik ücret 11.12 – 19.66 ABD Doları
Saatlik İpuçları $ 0.77
Mesai 14.85 – 30.20 ABD Doları
Bonus 50,00 Dolar – 3,764 Dolar
Kar paylaşımı 5,30 – 3,394 ABD Doları
Toplam Ücret ( ? ) 23,468 – 43,012 ABD Doları


Bir önceki yazımız olan Hemşire Maaşları 2020 başlıklı makalemizde hemşire maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir