Anasayfa / Genel Meslekler / Mimar Maaşları 2020 (İç – Dış)

Mimar Maaşları 2020 (İç – Dış)

Sponsor Reklam

Mimar maaşları ne kadar ? Mimar olmak isteyen adaylar hazırladığımız bu rehberimiz de bir çok noktayı açıklayacağız. Piyasa şartlarında en iyi meslek dalları arasında yerini alan mimarlık bölümüyle ilgili olarak geniş kapsamlı detayları paylaşacağız. Öncelikle mimar kimdir ? kime denir ? ne iş yapar ? nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? maaşları ne kadar ? özel sektör mü, yoksa devlet sektör mü ? İşte tüm detayları ile mimarlık bölümü…

Mimar Kimdir ? Kime denir ?

Barınma tüm insanlar için büyük bir ihtiyaçtır. İnsanların bu ihtiyaçlarını gidermek için binalar tasarlayan kişilere ise mimar denilmektedir. Ancak bu yapılar tasarlanırken mimarlar birçok faktörü aynı anda düşünmekte, herhangi bir yapıyı yaşanabilir hale getirmektedir. Bu nedenle de iş yükleri oldukça fazladır.

Mimarlık mesleğinde ilk etapta düşünülen şey her zaman insandır. Çalışmalara başlamadan önce mimarlar çalışacakları alanda araştırmalar ve gözlemler yaparlar. İnsanların daha konforlu ve daha sağlıklı yaşayabilmesi için çevreyi, kültürleri, iklimleri, tarihi bölgeleri gözlemlerler. Bu bilgiler doğrultusunda ise yapıları ve çevrelerini tasarlar, inşaat süreci başladıktan sonra ise birtakım yönlendirmeler yaparlar.

Mimarlık kısaca nedir ?

Tasarım mimarları genellikle işverenleri için binalar veya heykeller ve su çeşmeleri gibi diğer yapıları tasarlarlar. Başlangıçtan bitişe kadar tasarım projelerinde çalışır, müşterilere danışır, taslak tasarımlar oluşturur ve düzenler ve inşaat boyunca proje ilerlemesini izlerler.

Yani mimarlık için kısaca “mekanları tasarlama işi“ denilebilecektir.

Mimarlık mesleğinin kolay olduğunu söylemek ne yazık ki pek mümkün değildir. Bunun başlıca sebebi ise mimarlığın bir sanat ve yaratıcılık işi olmasıdır. Kişinin analitik düşünme yetisini mesleğinin her aşamasında koruması gerekmektedir. Bunun yanı sıra iyi bir mimar sanat ve sosyal bilimlere ilgili ve her daim bu konuda bilgili olmak zorundadır.

Bu meslek ülkeden ülkeye hatta aynı ülkenin içinde yapıldığı bölgeye göre değişiklik gösterebilecek bir meslektir. İnsan odaklı olması sebebiyle işin icra edileceği bölgedeki toplum bu işin icrasını çok yüksek ölçüde etkilemektedir.

Mimarların çalışma alanları ise değişkenlik gösterebilmektedir. Bir devlet kurumunda çalışabilecekleri gibi özel bir mimarlık ofisinde de çalışmayı tercih edebileceklerdir. Mimarlık daha çok serbest çalışmaya elverişli bir meslek olarak nitelendirilebilir.

Mimarlar ne iş yapar ?

Tasarım mimarları, projedeki tüm güncellemeler de denetleyicilerini ve diğer ekip üyelerini güncel tutmalı ve inşaat ilerlemesini şahsen izlemek ve gerektiğinde sorun gidermeye yardımcı olmak için inşaat alanlarına gidebilirler. Bazen tasarım mimarları inşaat projelerini de koordine eder; Bu, proje özelliklerinin, teslim tarihlerinin ve bütçesinin bir projenin başarıyla tamamlanmasını sağlamak için çok sayıda inşaat ve tasarım ekibi üyesinin çalışmalarını koordine etmeyi gerektirir.

Mimarlıkta lisans derecesi genellikle bu pozisyon için asgari eğitim şartıdır; ek eğitim gerekli veya tercih edilebilir. İlgili bir rol ve lisanstaki önceki deneyim genellikle gerekli veya tercih edilir. Tasarım mimarları, AutoCAD gibi bilgisayar destekli tasarım yazılımları ve Microsoft Office paketi gibi temel bilgisayar programlarıyla ilgili deneyime sahip olmalıdır. Tasarım ekibinin diğer üyeleriyle ve asgari denetim ile kendi başlarına etkili bir şekilde çalışmalıdırlar; Çok sayıda iletişim kurulabilmesi ve gerektiğinde daha fazla sayıda personelin işe alınabilmesi gibi iyi iletişim becerilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Mimarlık mesleği iş imkan ve olanakları

Mimarların genellikle özel sektör de yaygın olarak görmekteyiz. Devlette atamaları da mevcuttur. KPSS puan aralığı 86 ile 88 arasındadır. Son yapılan alımlarda olduğunu bunu net bir şekilde görmekteyiz. Özel sektörde iş yapabilmesi için piyasa koşullarını çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte çevrenin geniş olması da ileri ki kariyerini etkileyecek en büyük nüanslar arasındadır. Bir şirkette kariyerine devam edebilir veya çevresini geniş ve piyasaya hakim ise kendi şirketini kurabilir.

Peki aylık ne kadar kazanıyorlar ? İşte tüm detaylar…

Mimarlar ne kadar maaş alıyor ?

Bu alt başlığımızda maaşları inceleyeceğiz. İlk olarak mimarlarının önünde 3 tane yol vardır. Bunlardan ilki devlette çalışmaktır. Devlette KPSS şartı başta olmak üzere kurumlara göre değişmekle birlikte ALES – YDS ekstra şartlarda aranmaktadır. Bunun dışında ikinci seçenek olarak özel sektör alanı gelmektedir. Bu alanda çalışmak yeni mezun için ilk tercih arasındadır. Çünkü kariyer anlamında piyasa koşullarını iyi bilmek ve yetişmek amacıyla çalışması gerekmektedir. Hem çevre edinmesi hem de alanında kendini daha iyi geliştirmesi için şarttır. Son olarak mimarlar kendi ofisleri açıp buradan para kazanabilir. Bunun ilk önemli nokta piyasa şartlarını bilmesi ve çevresinin geniş olması gerekmektedir. Şimdi detaylı şekilde bu başlıkları alt maddeler halinde inceleyelim.

Devlette mimar maaşları (Kamu)

Kamu alanında çalışabilmek için KPSS puanı ilk kriterdir. Bununla birlikte bazı kurumların ekstra istedikleri meslek en az 3 yıl çalışma şartı, ALES veya YDS evraklar olabilmektedir. Bunun dışında bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler, KİT kurumları ve taşra teşkilatlarında görev yapabilir. Alımlar için DPB (buradaki) takip etmeniz gerekiyor. Belediyelerde en düşük 5 bin 100 TL, üniversitelerde 4 bin 750 TL, PTT – TCDD gibi kurumlarda en az 4 bin 800 TL maaş almaktadır. Burada rakamlar bölgeye göre değişmektedir. Ekstra olarak sözleşmeli mimar ile kadrolu arasında %10 – %12 civarında maaş farkı bulunmaktadır. Sözleşmeli 4 bin TL’ye maaş alırken kadrolu personel 4 bin 500 TL civarındadır.  Çalışma yılı, hizmet süresi gibi kriterler baz alınarak ortalama rakamlar paylaşılmıştır.

Mimar başlangıç maaşı 3 bin 500 TL civarında ki özel sektör bu rakam biraz daha düşüktür. Bunun dışında mimar brüt maaş 4 bin 200 TL’ye yakındır. Vergi dilimine göre değişkenlik başlangıç maaşında değişlik olabilir. Burada ki bilgiler mimarlık bürosu içinde geçerlidir. Mimarların çalışabileceği bazı devlet kurumları : Toki – Tika – Vakıflar Genel Müdürlüğü – İşkur – İBB – Tmmob – SGK – ODTÜ – İTÜ – PTT – TCDD…

Özel sektör mimar maaşları ne kadar ?

Mimarlar için özel sektör çok geniş bir alandır. Bu alanda hizmet veren on binlerce firma veya şirket bulunmaktadır. Bu başlığımız altında genel bilgiler paylaşırken, maaşın işletmeden işletmeye göre değiştiğini kesinlikle unutmayınız. İlk olarak özel alanda deneyim çok önemlidir. Yeni mezun bir mimar ile sahada yıllardır bulunan mimar kesinlikle aynı maaş almaz. Deneyimleri de zira o denli farklıdır. Mimari alanında inşaat firmaları olabileceği gibi bu alanında hizmet veren şirketler de olabilir. Bu başlığımızda vurgulamamız gereken ilk nokta yeni mezun mimar maaşının en az 3750 TL brüt maaşı vardır. Bu rakam mimarlar odası tarafından belirlen en düşük seviye rakamdır. Vergi dilimine göre 2 bin 700 TL ile 3 bin TL aralığında değişebilmektedir.

Piyasa bayan mimar maaşları ise baylara göre değişkenlik göstermez. Maaşın belirlenmesinde en büyük etken deneyim veya tecrübedir. Burada kişinin tecrübesi ne kadar fazla ise alacağı rakam da yükselmektedir. Bunlar dışında staj döneminde alacağı rakam en az asgari ücreti %30’u kadardır.

Piyasa iş yapan bilindik firmalar şu şekildedir. Bimtaş –  Enka – İkea – Rönesans -THY  –  Tabanlıoğlu…

Mimar maaşları yurt dışı

Mimarlar ülkemiz dışında başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok yabancı devlette çalışabilir. Bunlar arasında en popüler olan ülkeler Cezayir -Hollanda – Dubai – Rusya – İngiltere – Japonya – Hollanda – Lüksemburg – Libya – İsviçre İtalya – Türkmenistan – Kanada – Fransa- Almanya ve ABD gelmektedir. Aşağıda ki tabloda Amerika kaynaklı ortalama mimar maaşlarını paylaştık. Burada ki sonuca göre ortalama yıllık kazançları 59,490 $ seviyelerindedir.


Bir önceki yazımız olan Fizikçi Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir