Anasayfa / Genel Meslekler / Mimari Restorasyon Uzmanı Maaşları

Mimari Restorasyon Uzmanı Maaşları

Sponsor Reklam

Mimari restorasyon personeli maaşları ne kadar ? Tüm eserlerin gelecek nesillere bozulmadan aktarılmasını sağlayan kişilere restorasyon uzmanı denilmektedir. O mekanın ya da objenin tarihi dokusunun bozulmadan tamir eder. Bu yazımızda mimari restorasyon uzmanı kimdir ? kime denir ? nasıl olunur ? maaşları ne durumdadır ? atamaları nasıldır ? iş imkanı konusunda son durum nedir ? özel sektör mü yoksa devlette mi daha geniş iş alanı vardır ? çalışma koşulları ve şartları nelerdir ? gibi soruların yanıtlarını tek tek ele alacağız.

Restorasyon uzmanı kimdir ? Kime denir ?

Programlar mimari tasarım sürecini, kavramları ve çizim, eskiz ve mimari malzemelerin temellerini öğretir. Öğrenciler, tasarım yazılımı ve donanımı gibi mimari teknolojileri kullanmayı ve bina kodları ve sözleşmelerle ilgili yasaları inceler. Diğer odak alanları sürdürülebilirlik, çevre sorunları ve inşaat masraflarıdır. Mimarlık dersleri, öğrencilere mimari tasarımlar oluşturma, projeleri planlama, maliyet belirleme ve bina özelliklerine ilişkin kuralları takip etmeyi öğretir.

Mimari Restorasyon bölümünün amacı, tarihi değeri olan, kültür varlıklarının aslına uygun olarak, varsa tamir ve taadilatlarının yapılarak yenilenmesi, doğa koşullarına ayak uydurmaları ve daha uzun ömre sahip olmaları açısından her türlü koruma işlemlerinin gerçekleştirilmesi konularında bilimsel işlemler uygulayan konunun uzmanı mimarlara yardımcı olan teknik eleman yetiştirmektir.

Restorasyon uzmanı nasıl olunur ?

Mimari Restorasyon Bölümü’nden mezun olan öğrenciler , mimari restoratör teknikeri unvanı alırlar. 2 yıllık önlisans eğitimi veren Mimari Restorasyon Bölümü’nde öğrencilerin, dikey geçiş sınavında başarılı olmak kaydıyla Mimarlık, Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği, İç Mimarlık, Eski Çini Onarımları gibi 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapma hakkı vardır.

Programda öğrencilere, güzel sanatlar, müzecilik, mineroloji,klimatoloji, kimya, fizik, fotoğrafçılık, teknik resim gibi dersler verilmektedir. Bunlar dışında çalışma alanlarına baktığımız zaman şu bilgilere ulaşabiliriz.

Mimari Restorasyon bölümünden mezun olan öğrenciler, özel şirketler bünyesinde çalışabilecekleri gibi, Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlarda da çalışabilirler.

Restorasyon uzmanı atamaları ve iş olanakları

Mimari Restorasyon bölümünden mezun olan adaylar ilk olarak KPSS’ye hazırlanmaları gerekmektedir. Burada alacakları puan ile başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere pek çok alt taşra birimine atanabilirler. Burada önemli olan adayın yüksek puan alması ve işinde tecrübeli olmasıdır. Merkezi atamalarda mülakat olmazken, İŞKUR üzerinden yapılan alımlarda KPSS’nin yanında deneyim esastır.

Çalışma alanı bakımından kamu ve özel sektör de çalışabilir. Özel sektörde çalışabileceği alanlar kamuya göre daha fazladır. Araştırma şirketleri başta olmak üzere bu alanda iş yapan firmalarda aktif olarak görev yapabilir. Özel alanda esas bilgi ve tecrübedir. Personelin bilgisi ve deneyimi ne kadar yüksekse alacağı ücrette o denli fazla olur.

Restorasyon uzmanı maaşları ne kadar ?

Bu son başlığımız maaşları hakkında bilgiler paylaşmaya çalışacağız. Öncelikle bu alanda çalışacak olan personelin önünde 2 tane seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki kamuya atanmaktadır. Bunun için KPSS puanı gereklidir. İyi bir puan alması durumda atanması yapabilir. Diğer seçenek ise özel sektör bu alanda faaliyet gösteren firmalarda çalışmaktır. Mimari restorasyon devlet maaşları özel göre biraz daha iyidir. Burada unutulmaması gereken ilk nokta: özel sektörde deneyim, kamu alanında ise iyi bir puan şarttır.

Mimari restorasyon mezunu maaşları özel sektörde 2 bin 400 TL civarında iken kamuda bu rakama 3 bin 500 TL ve üzerine çıkmaktadır. Mimari restorasyon teknikeri kamu ya da özel alanda çalışabileceği gibi yurt dışında da görev yapabilir. Yurt dışında görev yapan personele göre küçük bir kıyaslama yapmak gerekirse; senelik kazançları ortalama 58.822 $ civarındadır.


Bir önceki yazımız olan Arkeolog Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir