Anasayfa / Genel Meslekler / Moda Tasarım Maaşları

Moda Tasarım Maaşları

Sponsor Reklam

Moda tasarım maaşları ne kadar ? Bitmeyen meslekler grupları arasında ilk sırada denilebilecek bir meslek grubuna sahip olan moda tasarım hakkında bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Moda tasarım bölümüyle ilgili geniş kapsamlı bilgileri bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

İlk olarak moda tasarım bölümü hakkında kısa kısa bilgiler verirken, nasıl olunur ? ne iş yaparlar ? aylık gelirleri ne kadardır ? atamaları nasıldır ? özel sektör mü yoksa kamu da çalışmak mantıklıdır ? gibi bir çok soruyu ele alacağız.

Moda tasarımı nedir ?

 Bir moda tasarımcısı giyim, ayakkabı ve aksesuar gibi ürünler için tasarımlar oluşturur. Bir prototip oluşturmadan önce, tasarımcı kıyafetlerin bir taslağını oluşturacaktır. Genellikle, bu giysi konsepti daha sonra bir prototip oluşturulabilmesi için giysiyi onaylayacak olan yönetime sunulacaktır. Moda tasarımcısının ilk giyim örneğini oluşturmak için sık sık dikiş becerisine sahip olması beklenir. Tasarım bir fabrikaya veya başka bir giysi üreticisine teslim edildiğinde, tasarımcının elbisenin şirketin kalite standartlarını karşıladığından emin olmak için süreci denetlemesi gerekir.

Giysilerin uzun ömürlü ve rahat olmasını sağlamak için çeşitli kumaşlar hakkında güçlü bilgi sahibi olmak önemlidir. Bazen moda tasarımcısının tüketicilere olduğu kadar yaratıcı yönetmenlere de moda konseptlerini sunabilmesi için tasarımları bir defilede sergilemesi beklenir. Bilgisayar destekli tasarım programları da dahil olmak üzere çeşitli tasarım yazılımlarına aşina olmak önemlidir.

Moda tasarımcısının, genellikle tasarımcının moda anlayışının şirketin vizyonu ile uyumlu olduğundan emin olmak için işe alınmadan önce bir portföy göstermesi gerekecektir. Alandaki trendlere ayak uydurmak önemlidir, böylece renkler ve stiller tüketici tercihleriyle eşleştirilebilir. Bazı şirketler deneyim gerektirir. Staj pozisyonları genellikle mevcuttur ve ödenmemiş veya ödenmiş olabilir. Genellikle, tasarım alanındaki herhangi bir pozisyon, staj pozisyonları dahil olmak üzere oldukça rekabetçidir. Bazı pozisyonlar tasarımcıların bir moda tasarım programından mezun olmasını gerektirirken, diğerleri moda tasarımcısının yeteneklerine ve deneyimlerine güveneceklerdir.

Moda Tasarımcısı Görevleri

  • Giysiler için desen ve teknik özelliklerin çizilmesi, tasarım, renkler, malzemeler ve üretim yöntemleri gibi faktörlerin belirlenmesi.
  • Satış toplantılarında ve defilelerinizde kıyafet örneklerini göstererek tasarımları teşvik eder.
  • Müşteri tercihlerini araştırıp, defilelere katılarak ve moda yayınlarını okuyarak moda trendlerini takip eder.
  • Hedeflenen demografik ve yönetim veya müşterilerin tercihlerine dayalı tasarım fikirleri geliştirir.
  • Asistanlara kalıplar oluşturma ve giyim eşyası örnekleri üretme konusunda yardımcı olur.

Moda tasarım bölümü hakkında bilgi

Bir moda tasarımcısı, modanın halka arzında hemen her aşamada yer alır. Temel tasarımın oluşturulması farklı şekillerde yapılabilir. Eskizler ile hikaye tahtalarını, kukla ve dikiş parçalarıyla birlikte çalışmaya dahil edebilirler. Bu yaratma aşaması, tasarımcının zihninde dönen vizyonu alması ve onu görsel bir anlatıma sokmasıdır. Tasarımın ilk taslağı, tasarımcı ilk temel prototipi geliştirirken üzerinde çalışılır.

Bilgisayar destekli tasarım (CAD), moda tasarım endüstrisinde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Çoğu tasarımcı başlangıçta tasarımları elle çiziyor olsa da, artık oldukça fazla tasarımcı bu el eskizlerini alıp bilgisayara yerleştiriyor. CAD, tasarımcıların giyim tasarımlarına sanal modellerde, pek çok renk ve şekilde bakmalarını sağlar, böylece daha az ayarlamaya ihtiyaç duyarak zaman tasarrufu sağlar.

Moda tasarımcısının bir sonraki adımı kaba taslak veya model almak ve daha spesifik bir çalışma deseni geliştirmektir. Genellikle tasarımcı bir taslak oluşturarak tasarımın kaba bir modelini yapar. Tasarımın kaba bir modeli genelde ucuz malzemeler ile yapılır. Bu kaba model ansız bir mankene giydirildiğinde ya daa bir masaya serildiğinde tasarımcı hangi  malzemenin insanda nasıl duracağını hayal debilir ve tarımını buna göre şekillendirir.

Büyük moda evleri, ana kalıpları oluşturan ve prototipleri diken kendi model yapımcıları ve erzileriyle çalışır. Küçük tasarım firmalarında çalışan veya işinde yeni olan tasarımcılar, genellikle giysi tasarımının yanı sıra, teknik desen hazırlama ve dikiş işlerinin çoğunu yaparlar.

Son yıllarda oldukça revaçta olan Moda Tasarımı Bölümü ülkemizde, üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarıyla eğitim yapmaktadır. Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde de moda tasarımı bölümü yer almaktadır. Bölüme kabul edilmek için üniversite sınavında belli bir puan almanın yanı sıra ayrıca özel yetenek sınavlarından da geçmek gerekir.

Moda tasarım maaşları ne kadar ?

Kamuda bu bölümle ilgili kadro yok denecek kadar azdır. Moda tasarım mesleği maaşları ise özel sektörde yeni mezun 2 bin 500 TL olurken, orta düzey personel 4 bin TL üzerindedir. Tecrübesi fazla ve deneyimli bir moda tasarımcısı ise en az 5 – 6 bin TL aylık maaş alır. Moda ikonu olan kişiler ise burada ki belirttiğimiz rakamlar dışında en az 10 ile 15 bin TL civarında aylık gelirleri vardır. Sponsorlar başta olmak üzere katıldığı programlardan ekstra gelir elde eder.

Yurt dışında görev yapan moda tasarımcısı maaşlarına baktığımız zaman ortalama kazançları senelik 34,075 Dolar – 105,258 Dolar arasındadır. Yani göreve yeni başlayan yeni başlayan 34 bin dolar seviyesinde iken deneyimli bir moda tasarımcısı 100 bin dolar üzerinde maaş alır.


Bir önceki yazımız olan Arkeolog Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir