Anasayfa / Kamu / Adalet / Mübaşir Maaşları 2020

Mübaşir Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Mübaşir maaşları ne kadar ? Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan mübaşirler hakkında geniş kapsamlı bilgiler aktarmayı hedefliyoruz. Öncelikle bu mesleğe ilgi duyan bir çok vatandaşımızın en önemli sorularını yanıtlayacağız. Memurluk kadroları arasında en popüler diyebileceğimiz sınıftır. İlk olarak mübaşir kimdir ? kime denir ? nasıl olunur ? maaşları ne kadar ? son atamaları nasıldır ? iş imkan ve olanakları nasıldır ? çalışma saatleri nasıldır ? Tüm detayları ile birlikte…

Mübaşir kimdir ? Kime denir ?

Tanım itibariyle mahkemelerde davalı – davacı kişileri çağıran kişilere denilmektedir. Onları mahkeme salonu içerisinde yönlendiren kişidir. Nerede durması gerektiğini, kimlerin salona girip çıkacağı gibi görevleri vardır. Adliye dışında hiç bir yerde çalışmazlar.

Bir kurumda çalışmaların düzenli bir şekilde yürütülmesi karışıklık yaşanmaması için önemlidir. Bu sebeple farklı mesleklerde yer alan kişiler bulundukları kurum içerisinde kendilerine verilen görevleri yerine getirmektedir. Mübaşir bir duruşmaya katılan tarafları salona alarak duracakları yerleri göstermektedir. Çeşitli meslek dallarında olduğu gibi mübaşir kılık kıyafet yönetmeliğine göre resmi bir üniforma giymektedir. Mahkemede bir duruşmada karar verildiği esnada salonda bulunan herkesin ayağa kalkmasını sağlamakta mübaşirin görevidir. Mübaşirin mahkemedeki çalışmalarından biride duruşma tarihinin ertelenmesi durumunda bunu taraflara bildirmektir.

Mübaşirlik hakkında kısa kısa bilgiler

Tayın organları aracılığıyla vatandaşlar ülkelerinde yaşanan olaylar, hükumetin faaliyetleri, diğer devletlerle olan ilişkileri ve daha birçok haberi takip etme imkanı bulmaktadır. Gerek televizyon kanalları gerekse gazeteler muhtelif haberleri bir araya getirerek bireylere sunmaktadır. Akşam bülteninde veyahut bir gazete sayfasında rastlanması mümkün olan haberlere mahkemelerde devam eden yargı süreci örnek gösterilebilir.

Mahkeme bünyesinde hakim, savcı ve avukatlar ile birlikte mübaşirler de görev yapmaktadır. Farklı davaların görüldüğü mahkemede çalışan bir mübaşir duruşmaya girecek genel tarafları ve tanıkları çağırmakta, aynı zamanda belgeleri getirip götürmektedir. Kısa maddeler halinde görevlerden bahsetmek gerekirse;

Salon içerisinde ki görevleri:

 • Duruşma salonuna çıkacak kişileri çağırmak,
 • Dava dosyasını salona getirmek,
 • Duruşma sırasında düzeni sağlar,
 • Duruşma sırasında avukatlarda tarafından verilen bilgi, belge veya evrakları hakime götürmek,

Salon dışı görevleri :

 • Duruşma dosyalarını sıralamak,
 • Postaya verilecek evrakları takip eder,
 • Gerekli adliye içi yazışmaları takip ederek mahkeme başkanına sunar,
 • Keşif yerinde zabıt katibi veya hakimlere yardımcı olması,
 • Katipler tarafından yazılan belgeleri hakime imzaya çıkarmak,

Kısaca evrak işlerinin büyük bir bölümüne mübaşirler bakar. Evrakların dağıtılması, takip edilmesi, gelen evrakların zimmet defterine işlenmesi gibi işleri vardır.

Mübaşir nasıl olunur ?

Adalet Bakanlığı kadrosunda yer almaktadır. Son yapılan alımlarda en az lise mezunu kişilerin başvurabileceği bir bölümdür. Aranan şartlar arasında en az KPSS’den en az 70 puan alması gerekmektedir. Bakanlık tarafından yapılan atamalarda bu 2 şart aranmaktadır. Fakat başvuran sayısı fazla olduğu için geçtiğimiz sene içerisinde en düşük 82 puan ile atamalar yapıldı.

Mübaşirliği tercih eden adayların önündeki süreçleri tek tek anlatalım. İlk önce kurum tarafından kaç kişi alınacağı ve ilan detayları açıklanır. Örneğin; Toplamda 50 kişilik mübaşir kadrosu için en az lise mezunu, en az 70 puan almış, 35 yaşını aşmamış olmak… gibi şartlar yer almaktadır. En yüksek puandan başlanarak toplamda 5 katı mülakata gelecek şekilde tercihler yapılıyor. Yani 50×5 = 250 kişi mülakat için çağrılacak kişi sayısıdır. Toplamda 50 kişilik kadro için 250 kişi mülakata çağrılmaktadır. Sonra mülakat sonucunda en az %20 yedek liste yer almaktadır. 50 kişi ve en az 10 kişide yedek listesi yer alacaktır.

Mübaşir atamaları

FETÖ alçaklarından boş kalan kadrolar için mübaşir alımları son hız devam ediyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde 500’den fazla mübaşir kadrosuna atama yapıldı. Özellikle büyük şehirlerde kadro açıklarının kapanması için bu kadar çok alım yapıldı. Bu atamalarda en düşük puanı 78 ile Erzurum oldu. En yüksek puan ise 85 ile Ankara’ya yapıldı. Alım şartları arasında en az lise mezuniyeti aranmaktadır. Kadro bakımından;

 • Lise mezunu,
 • Ön lisans mezunu,
 • Lisans mezunu

alımlar gerçekleştirildi. Son alımlarda yapılan atamalar sözleşmelidir. 2016 yılından önce direk olarak kadrolu bu tarihten sonra yapılan tüm alımlarda personeller sözleşmelidir.

Mübaşir maaşları ne kadar ?

Son başlığımız altında mübaşir maaşları bilgiler verelim. Adalet bakanlığı mübaşir maaşları ne kadar ? Bölgeden bölgeye göre değişmekle birlikte en düşük 2 bin 850 TL’dir. Ocak ve Temmuz aylarında memur maaşlarına verilen zamlar eklenmiştir. 2019 senesi için verilecek olan zam oranları eklenmemiştir. Ayrıca ekstra olarak enflasyon farkı verilecektir.

Asgari geçim indirime gelen zamlara en az 30 – 70 TL gibi fark eklenecektir. Örneğin bekar personel 2018 senesi için 152,21 TL AGİ alırken, 2019 yılı için 191,85 TL alacaktır. Öten yandan evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 2018 senesi için 258,76 TL alırken, 67,39 TL fark ile 326,15 TL alacaktır. Mübaşir maaşları 2019 sene için en az 3 bin 300 TL olmasını beklemekteyiz. Sözleşmeli mübaşir maaşı bu şekildedir.


Bir önceki yazımız olan İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Maaşları 2020 başlıklı makalemizde ikm maaş hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir