Anasayfa / Kamu / Adalet / Müfettiş Maaşları 2020

Müfettiş Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Müfettiş maaşları ne kadar ? Memurluk alanında en popüler diyebileceğimiz bir meslek olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok bakanlık başta olmak üzere pek çok kurumda kadrosu olan müfettişlik mesleği hakkında geniş kapsamlı bilgiler vermeyi hedefliyoruz. Yazımızın içeriği olarak müfettiş kimdir ? kime denir ? nasıl olunur ? maaşları ne kadar ? atamaları nasıl olur ? görev ve yetkileri nelerdir ? kurumlarda ne iş yapar ? gibi pek çok soruyu incelerken, detayları sizlerle paylaşacağız. Bunların dışında sorulabilecek bazı soruları soru cevap şeklinde yazacağız. İşte müfettişlik mesleği ve en ince ayrıntıları…

Müfettiş Kimdir ? Kime Denir ?

Bir kurum veya şirketin yasa, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak idare edilip edilmediğini denetleyen resmi görevli olan müfettiş, denetimleri sonucunda bağlı olduğu yerlere raporlar vermektedir. Bu mesleği yapmayı düşünenler ise nasıl müfettiş olunur, Müfettişlerin çalışma ortamı nasıl? gibi soruların cevaplarını aramaktadır. Kısa anlatımla bağlı olduğu kurumu temsilen çeşitli  hizmetlere ilişkin iş ve işlemleri inceleyen ve denetleyen kişilere müfettiş denir.

Peki, müfettiş ne iş yaparlar ? Müfettişler, Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından görevlendirilir. Çalıştıkları kurumun en üst amirine karşı sorumlu olan müfettişler kurum ve şirketleri denetler ve  sonucunda bağlı olduğu yerlere rapor sunar.

Müfettiş Nasıl Olunur ?

Çalışma hayatının dinamik yapısı ve çeşitliliği nedeniyle müfettişlik mesleği hukuk, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, mimarlık ve tıp gibi farklı bilim dalları ve meslek gruplarından oluşan geniş bir mezun grubuna hitap eder. Müfettişlik mesleğine yapılan sınavlar sonrasında müfettiş yardımcısı olarak başlanır.

İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan özel yarışma sınavı yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşmakta, yazılı ve sözlü sınav puanlarının hesaplanmasıyla oluşturulan giriş sınavı başarı notu esas alınarak yapılan sıralama sonrasında adaylar mesleğe kabul edilmektedir.

Peki, bir müfettişte olması gereken özellikler nelerdir ? neler olması gerekir ? İyi bir müfettişin aldığı verileri doğru analiz edip, ortaya objektif bir sonuç çıkarması beklenir. Bu da iyi bir analiz yeteneğiyle birlikte aynı zamanda iyi bir iletişim becerisi gerektirmektedir. Özetle tarafsız ve kurallara uygun denetim yapan müfettiş olmak önem arz etmektedir.

Müfettişin görev yapabileceği bankalar, resmi kurumlar ve şirketler olmak üzere pek çok geniş çalışma alanına sahiptir. Kamu kurumları ve kurumsal firmalardan bazılarını sıralamak gerekirse; Ziraat Bankası, Maliye, Gümrük, PTT, SGK, Vakıfbank, TEİAŞ, ÇSGB, TCDD, KYK, Garanti Bankası, Akbank, Citibank, Denizbank, DSİ, DİB, DDY, Halkbank, Eximbank, Çaykur, Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Şekerbank, İş Bankası ve Belediyeler bu liste içerisine dahil edebiliriz.

Müfettiş maaşları ne kadar ?

Günümüz şartlarında müfettiş maaşlarına ilişkin net bilgileri bu başlığımız altından inceleyebiliriz. Öncelikle müfettişin çalışacağı alan çok önemlidir. Kamu mu yoksa özel sektörde mi görev yapıyor ? Daha sonra kamu da görevli ise hangi kamu kurumda ne iş yapıyor ? burada ince noktalarının ardından ortalama bir maaş tahmini verebiliriz. Tabi burada belirttiğimiz rakamlar kesin olmamakla birlikte tahmini rakamlardır. Çünkü personelin asgari geçim indirimi, dil tazminatı, harcırah gibi ek ödemelerle birlikte değişebilecektir.

Bankada görev yapan bir personel için ortalama rakamlara bakalım. Bankada iş müfettişi olarak göreve yeni başlayan bir personel en az 4,890 TL maaş almaktadır. Bunun içerisinde bazı kesintiler eklenmemiştir. (BES gibi) Bunun dışında 5 senelik müfettiş ortalama 5 bin 300 TL alırken, belediyelerde görev yapan müfettişler ise 5 bin 600 TL gibi maaş almaktadır. Tabi belediyeden belediyeye değişkenlik gösterebilir.

Bunlar dışında bazı bakanlıklarda çalışan müfettişler (vergi ya da iş) 4 bin 900 TL ve üzerinde maaş almaktadırlar. Kesintiler ve ek ödemeler dahil edilmemiştir. Müfettiş yardımcılığı kadrosunda bulunan personeller ise en az 4 bin TL maaş alırken, ortalama rakam olarak 4 bin 500 TL civarında belirtebiliriz. Burada ki rakamlar gelir ve damga vergisine göre değişkenlik gösterebilir.


Bir önceki yazımız olan Zabıt Katibi Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir