Anasayfa / Genel Meslekler / Mütercim Maaşları 2020

Mütercim Maaşları 2020

Sponsor Reklam

Mütercim maaşları ne kadar ? Bu makalemizde mütercim yani tercümanlık mesleğine ilgi gösteren ziyaretçilerimiz için geniş kapsamlı bilgiler aktarmaya özen gösterdik. İlk olarak bu bölüm de tercümanlık nedir ? ne iş yapar ? nasıl olunur ? atamaları nasıldır ? maaşları ne kadardır ? iş bulma konusunda bilgiler nelerdir ? Bu konuyla daha geniş kapsamlı bilgileri aşağıdaki konumuz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Mütercim Kimdir ? Kime Denir ?


Mütercim kitap, metin, şiir, sözleşme gibi yazılı metinleri bir dilden başka bir dile çeviren kişilere verilen isimdir. Bu mesleği oluşturan en ince nokta çeviri yapılacak şeylerin yazılı metinler olmasıdır. Şayet yazılı bir metni değil de sözlü olan konuşmaları çeviren kişiler mütercim unvanına haiz değillerdir. Bu kişilere tercüman denilmektedir ve tercüman ile mütercimi birbirinden ayıran en önemli nokta budur.

Mütercimlik mesleğinde önemli olan yazılılık esası olduğu için çevirilecek dilde okur yazarlık bilgisine sahip olmayan, o dil ile ilgili ses ve yazım kurallarını bilmeyen kişiler mütercimlik yapamayacaktır.

Mütercimlik hakkında kısa kısa bilgiler

Günümüzde mütercimler birçok farklı alanda çalışmalar yürütebilmektedir. Bu da bizlere çalışma alanlarının ne kadar geniş olduğunu göstermektedir. Mütercimler yabancı dilin kullanıldığı ve çeviri ihtiyacının bulunduğu her alanda çalışabilecektir. Yayınevleri, dergiler, seyahat acentaları, yurt dışı ile bağlantılı olarak hizmet veren kurum ve işletmeler, konferanslar, fuarlar ve devlet kurumları mütercimlerin mesleklerini icra edebilecekleri yerlerden sadece birkaç tanesidir. Aynı zamanda mütercimler kendi özel bürolarını açarak iş alanı da yaratabilmektedirler.

Mütercimlik mesleğini yapabilmek için her iki dile de mutlak surette hakim olunmalıdır.  Mütercimler genellikle belirli bir alanda uzmanlık kazanarak o alanda ilerlemeyi tercih etmektedirler. Çünkü mesleğinde ilerlemiş ve belirli alanlara yoğunlaşmış olan kişiler her zaman daha başarılı olabilir, başarı arttıkça da daha çok kazanabilirler.

Mütercim tercümanlık hakkında her şey

Bir tercümanın ana görevleri bilgiyi bir dilden diğerine çevirmek veya tersini yapmaktır. Bu pozisyon için mutlaka bir yardımcı veya lisans diploması gerekebilir. Ülke içindeki tüm tercüman / çevirmen pozisyonları, kişinin Amerika Birleşik Devletleri’nin yasal vatandaşı olmasını gerektirir ve çoğu pozisyon, başvuru sahiplerinin işe almak için kendi güvenilir yöntemlerine sahip olmalarını da gerektirir.

Bazı şirketler, tercümanların diğer tercümanlarla çalışmasını ve şirkete sundukları işi iki kez kontrol etmelerini isteyebilir. Bazı durumlarda, önceden eğitim tercih edilir, ancak sıkı bir gereklilik değildir. Tercümanlar ayrıca metinleri tercüme edebilmeli ve belirli bir şirketin veya müşterinin temsilcisi adına konuşabilmelidir.

Bu pozisyondakiler, herkesin herkesi açıkça ve dil engelinden bağımsız olarak anlayabilmelerini sağlamaktan sorumludur. İşverene bağlı olarak, çalışma ortamı değişebilir, ancak genellikle bir ofis ortamıdır. Saatler şirketin ihtiyaçlarına göre değişebilir; Bazı şirketler tercümanlarını 40 saatlik tam çalışma haftalarını tercih edebilirken, diğerleri haftada on veya yirmi saat çalıştırabilirler. Kısa görevlerinden bahsetmek gerekirse;

  • Yazılı, sözlü veya işaret dili metinlerini başkaları için başka bir dile tercüme veya yorumlar,
  • Müşterilere veya iş ortaklarına dil desteği sağlar
  • Çevrilmiş materyalleri düzeltin, düzenleyin ve düzeltir.
  • Toplantılar ve genel iletişim için yabancı dillerde belge ve sunum materyalleri oluşturmada yardımcı olur.

Mütercim çalışma alanları

Tercümanlık çalışma alanları geniştir. İşin çevirici olması sebebiyle her alanda yapılabilecek bir meslektir. Mesleki olarak çalışabilecekleri alanları baktığımız zaman yayın evleri, gazeteler, çeviri büroları ve uluslar arası şirketler başta olmak üzere pek çok alanda görev yapabilir. Kamu alanına bakıldığı zaman ise özellikle Dış İşleri Bakanlığı başta olmak bu kuruma bağlı alt taşra birimlerin görev yapabilir.

Atamalarına baktığımız zaman en az 86 ile 88 puan aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Bakanlıklara ek olarak belediyeler ve il merkezi birimlerinde de görev yapabilir. Kurum bazlı baktığımız zaman Dış İşleri Bakanlığı ve PTT personellerin son zamanlarda alımlarının fazla olduğunu görmekteyiz.

Mütercimlik mesleği keyifli olmasının yanı sıra öğretici de olması sebebiyle günümüzde birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Mütercim maaşları ne durumda

Tercümanlık işini yapan personellerin maaşlarını bu başlığımız altında inceleyeceğiz. Öncelikle mütercim tercüman ne kadar maaş alır ? sorusuyla başlayalım. Burada deneyim ve tecrübe çok önemlidir. Deneyime göre personelin alacağı maaş da değişmektedir. İlk aşamada işe yeni başlayan mütercim ortalama 3 bin TL civarında maaş alırken, kamuda bu rakama 4 bin TL’nin üzerindedir. Sözleşmeli mütercim ise bu rakama yakın maaş almaktadır.

Özel sektör alanında kurumsal bazlı firmalara baktığımız zaman orta düzey tercümanların yaklaşık 5 bin TL civarında maaş aldığını net bir şekilde belirtebiliriz. Avrupa da ise durum biraz farklıdır.

BLS’ye göre, çevirmenler ve çevirmenler, 2018 yılında 46.120 $ ‘lık bir ortalama yıllık maaş kazanmıştır. En yüksek maaş, 83.010 $’ dan fazla, en düşük maaş ise 25.370 dolardan az kazanmıştır. İyi ödeme yapan sektörler federal yürütme organı, bilgisayar sistemleri tasarımı, kolejler, üniversiteler ve meslek okullarıdır.


Bir önceki yazımız olan Fizikçi Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

11 Yorumlar

  1. bu bölümü yazmayı düşünüyorum yardım edermisiniz

  2. özel de iş arıyorum 5 yıllık tecrübem var saygılar

  3. devlet ataması olacak 2019 senesi içerisinde bilginiz var mı ?

  4. Sözleşmeli Mütercimlerin aldığı net maaş nedir? (2019 için)

  5. Sadece sözlü arapça tercümanlık yapıyorum.

  6. Arapça sözlü tercümanlik yapmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir