Anasayfa / Kamu / Müze Araştırmacısı Maaşları

Müze Araştırmacısı Maaşları

Sponsor Reklam

Müze araştırmacısı maaşları ne kadar ? Eski tarihi eserleri günümüze aktarılması konusunda yapmış oldukları çalışmalar ile bilinmektedir. Bu yazımızda bu mesleğe ilgi duyan tüm ziyaretçilerimiz için özenle hazırladığımız soruları inceleyeceğiz. İlk olarak burada ele alacağımız konu başlıklarına bakalım. Müze araştırmacısı olma şartları, müze araştırmacısı kimdir ? görevleri nelerdir ? görev tanımı nedir ? kaç puanla atanır ? hangi bölümden alır ? arazi tazminatı yada özel hizmet tazminatı nasıldır ? ne iş yapar ? kimler olabilir ? ve mülakat soruları nasıldır ? gibi pek çok sorunun yanıtı bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz.

Müze araştırmacısı kimdir ? Kime denir ?

Tarihi eserler ülkemiz için büyük bir önem arz etmektedir. Bu nedenle de korunmalarını sağlamak için birçok önlem alınmış ve hatta bu amaçla meslek grupları dahi ortaya çıkmıştır. Müze araştırmacıları da bu meslek gruplarından biridir.

Peki, müze araştırmacısı ne iş yapar ? Lisans düzeyinde eğitim almış olmayı mecburi kılan bu mesleğin amacı kültürel varlıkların müzelere kazandırılması, kazandırılmış olan bu eserlerin korunması, tasnifi, temizliği, tanıtımı olup aynı zamanda güvenlik tedbirlerinin alınmasının da sağlanabilmesidir.

Müze araştırmacıları;

 • Kültür varlıklarının korunmasını, tasnifini, tanıtılmasını, yayınlanmasını sağlarlar.
 • Müdürün izni olması şartıyla müzeyi gezenlere ve fotoğraf, film gibi çekimler yapanlara refakat ederek hem yardımcı olurlar hem de eserlerin zarar görmesini engellerler.
 • Müze içerisinde yer alan sergi, kurs gibi sanatsal faaliyetler içerisinde yer alırlar.
 • Resmi tatil günleri dışında müzenin güvenliği ile ilgilenir, gerekli olması durumunda fazla mesai yaparak bu görevlerini yerine getirirler.
 • İmkan olması halinde kendi alanı ile ilgili eserler üzerinde araştırmalar yürütür ve bu konular hakkında çalışmalar ve sunumlar yapar.
 • Kendisine teslim edilen eserlerin bakımlarını düzenli olarak yaparak zarar görmelerini engeller.
 • Mesleki araştırmalar ve gözlemler yaparak müzeye kazandırılabilecek eserler olup olmadığını bulur. Şayet müzeye kazandırılabilecek bir eser bulunması halinde yaptığı araştırmalar ile beraber gerekçelerini sunarak müdürüne ve resmi mercilere durumu aktarır.
 • Define arama yerlerinde tetkik yaparlar.

Müze araştırmacısı olma şartları

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara göre bilgiler sunmaya çalışacağız. İlk olarak müze araştırmacısı = sanat tarihçisi olarak bilinmektedir. Şartlar arasında ilk sırada yer alan;

 • 657 sayılı devlet memuru olma statüsüne sahip olmaktır. Bu şartı biraz açarsak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak ilk sırada yer almaktadır.
  • Hükümlü olmamak,
 • Erkek adayları için askerlik şartı (yapmış yada tecilli olmak)
 • KPSS P3 türünde sınava girmek. (Yani lisans düzeyinde alımlar gerçekleşiyor)
  •  Burada sadece bu bölümlerden alım yaptığını belirtebiliriz. (Sanat Tarihi, Antropolog, Antropoloji, Hititolog, Etnolog, Tarih, Sümerolog ve Filolog bölümlerinden mezun olmak)
 • Arazi veya şantiye şartlarında çalışma engeli bulunmamak,

Genel olarak şartları bu şekildedir. Yapılacak alımlara göre değişkenlik gösterebilir.

Müze araştırmacısı kaç puanla atanır ?

KPSS P3 türünden alımlar yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda 72 puan ile 84 puan aralığında atamaların yapıldığını söyleyebiliriz. Burada önemli olan aşağıda bölüm mezuniyeti olmak.

Daha sonra KPSS’den yüksek puan almak gereklidir. Son aşamada güvenlik soruşturmasının olumlu neticelenmesi halinde personelin ataması gerçekleştirilir.

Müze araştırmacısı hangi bölümden alır ?

Lisans eğitimi şarttır. Sadece bu bölümlerden alımlar yapılmaktadır. Sanat Tarihi, Antropolog, Antropoloji, Hititolog, Etnolog, Tarih, Sümerolog ve Filolog bölümlerinden mezun olmak. Burada müze araştırmacısı kimler olabilir ? sorunu da yanıtlamış olduk. Burada ki bölüm mezunları olabilir. Son olarak müze araştırmacısı tazminatları (arazi veya özel hizmet) hususunda bilgiler aktaralım. Çalıştığı bölgeye değişkenlik gösteren ekstra bir tazminat ödemesidir. Kişi araziye çıktığı zaman maaşının üzerine yansıtılacak bir ödemedir.

Müze araştırmacısı maaşları ne kadar ?

Bu son başlığımız altında ortalama maaşları hususunda 2019’un en güncel bilgileri ile rakamlar aktarmaya çalışacağız. 2019 yılında verilen olan enflasyon farkı en az %11.4 olarak açıklandı. Burada ki rakamlar üzerine bu fark eklenmiştir. Asgari geçim indirime göre rakamlarda ufak değişkenlik olabilir. En düşük müze araştırmacısı maaşı ekstra tazminatlar birlikte 4 bin 440 TL’dir. Burada hizmet yılı ve tazminatlar önemli etkendir. Burada rakamları yükselmesiyle birlikte personelin alacağı da değişmektedir. Son olarak 4 bin 400 TL ile 6 bin TL arasında değişen maaşlara sahiptir diyebiliriz.

Yurt dışında ise bu rakamlar biraz daha farklıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama Müze Araştırmacı İşçi maaşı 01 Aralık 2018 itibariyle 53.120 ABD Doları’dır, ancak aralık genellikle 43,420 ABD Doları ve 65,712 ABD Doları arasındadır.


Bir önceki yazımız olan İtfaiyeci Maaşları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

5 Yorumlar

 1. Müze araştırmacılığı atamaları kaç yılda bir yapılmaktadır. Tarih mezunuyum diğer bölümlere gore atamam daha mi az olur şansı ne kadar acaba öğrenebilir miyim ?

 2. Uşak üni de sanat tarihi okuyorum amacım polis olmak eğer olamazsam kendi bölümüm için bu işi düşünüyorum ama çok zor bir ihtimal gördüğüm kadarıyla değer görmeyen bir bölümdeyiz

  • Merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Maalesef son zamanlar bu tip bölümlerde kamuya alımlar yok denecek kadar az.

   Saygılar…

 3. turizm rehberliği mezunları olamıyor mu müze araştırmacısı ? biz de arkeoloji,sanat tarihi derslerini görüyoruz 4 sene içinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir